REKLAMA

Kuchenne ABC w tabelce czyli jakie przyprawy i zioła do czego

Przyprawy i zioła odgrywają ogromną rolę w kuchni – nie tylko wydobywają aromat i podkreślają smak potrawa także ułatwiają trawienie, wzmagają apetyt i poprawiają metabolizm.

kuchenne-abc-czyli-jakie-przyprawy-i-ziola-do-czego

Przyprawy i zioła, zarówno świeże jak i suszone zawierają witaminy, minerały, przeciwutleniacze często nawet więcej niż warzywa i owoce a także unikalne substancje lecznicze wpływające na utrzymanie czy powrót do zdrowia.

W dobrych restauracjach żaden szef kuchni, nie pozwoli na chociażby obecność w swoim „królestwie” komercyjnych gotowych mieszanek przypraw, nie tyle ze względu na dbałość o zdrowie konsumentów ale doskonale zdając sobie sprawę, że prawdziwie mistrzowskie danie można wyczarować tylko z udziałem naturalnych przypraw i ziół.

Setki mieszanek przyprawowych zalegających na półkach supermarketów zawierają w głównej mierze dodatki o tzw. smaku identycznym z naturalnym produkowane w laboratoriach chemicznych w tym niebezpieczny glutaminian sodu . Używanie ich rujnuje metabolizm i zdrowie – a przyrządzane z nich potrawy mają chemiczny posmak, szybko wyczuwalny dla osób których kubki smakowe nie są „przyzwyczajone” do chemii.

Aby właściwie podkreślić smak potraw należy umiejętnie  dawkować przyprawy, lepiej mniej niż więcej oraz wiedzieć jakie przyprawy i zioła do czego można dodawać by nie popsuć smaku i nie „przedobrzyć”. Szczególnie dotyczy to świeżych ziół, zawierających najwięcej olejków eterycznych – krótki przewodnik TUTAJ

Poniższe tabele przypraw i ziół podpowiedzą jakie potrawy komponują się z jakimi przyprawami i ziołami –  Aby powiększyć kliknij w obrazek

Jakie przyprawy i zioła do czego – tabele ziół i przypraw

tabela-ziol-i-przypraw

 

przyprawy-jak-uzywacjakie-przyprawy-i-ziola-do-czegokuchenne-abc-przyprawy-i-ziola

 

REKLAMA

Przeczytaj także...

loading...
  • Mateusz

    Świetna podpowiedź! Postaram sie stosować kilka z tych trików. Nie wiedziałam, że niektóre przyprawy tak dobrze się łączą z moimi ulubionymi potrawami do których nie dawałam nalezytych przypraw :) Ostatnio kupiłam Knorr Oregano z Turcji. Jutro robie zupę pomidorową i na pewno dodam. To może być ciekawe smakowo .

REKLAMA
%d bloggers like this: