Leki z sadu i ogrodu, Przepisy, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Ostrożeń polny i czarcie żebro odtrują, oczyszczą organizm

czarcie żebro ostrożeń odtruje oczyści organizm

Ostrożeń [Cirsium] odgrywał bardzo ważną rolę w obrzędach wiary przyrodzonej i lecznictwie ludowym.

Przypisywano zielu cudowną, wręcz magiczną moc. Wierzono, że odgania złe moce, odczynia uroki, oczyszcza „zepsutą krew.  W wywarze ostrożnia kąpano osoby chorowite i niemowlęta. Do dziś jeszcze zachował się ten zwyczaj w nielicznych regionach.

czarcie żebro ostrożeń odtruje oczyści organizm

Przed wojną ostrożeń sprzedawano w aptekach i na targowiskach. Młode liście i kłącza, które zawierają dużo białka w okresach głodu jedzono jak warzywa – stąd nazwa jednego z gatunków ostrożeń warzywny.

Powszechnie dodawano do paszy zwierząt gospodarskich.  Niektórzy hodowcy twierdzą, że konie dodatkowo karmione czarcim żebrem mają ładną, lśniącą sierść. Ostrożeń warzywny [Cirsium oleraceum] w gwarze ludowej znany jest jako czarcie żebro, ziobro, staropłoch.

Ostrożeń polny

Inny gatunek: ostrożeń polny [Cirsium arvense] czyli popularny oset o jasnopurpurowych kwiatach według prof. Ożarowskiego ma porównywalne działanie.

ostrożeń polny

Prawdopodobnie surowiec handlowy jest mieszaniną obu wymienionych gatunków. Ostrożeń warzywny ma żółtozielone kwiaty i prawie nie ma koców, rośnie na wilgotniejszych łąkach.

W Polsce ostrożeń występuje pospolicie na całym niżu i w okolicach podgórskich. Preferuje podmokłe gleby, łąki, wilgotne lasy i zarośla, torfowiska, okolice zbiorników wodnych. Kwitnie od lipca do września.

Ostrożeń inaczej czarcie żebro odtruje i oczyści organizm

Do celów leczniczych ścina się całe pędy na początku kwitnienia. Oddziela od łodyg liście wraz z koszyczkami i otaczającymi je małymi liśćmi.  Suszy w zacienionym, przewiewnym miejscu. Otrzymuje się ziele ostrożnia warzywnego – Herba Cirsii oleracei.  Analogicznego surowca pod względem chemicznym dostarcza ostrożeń polny o jasnopurpurowych kwiatach czyli pospolity oset. Energetycznie ma trochę inne działanie.

Działanie czarciego żebra

W tradycyjnym zielarstwie i medycynie wschodniej czarcie żebro energetycznie ochładza i osusza. Ma słodki smak, posmak gorzki.

  • Ochładza krew, zatrzymuje krwawienia
    z macicy, płuc, w moczu, kale
  • Usuwa nadmiar ciepła i toksyny
    Miejscowo i wewnętrznie zmniejsza ropnie, wrzody, czyraki
  • Oczyszcza  i ochładza zbyt gorącą wątrobę
    Leczy żółtaczkę spowodowaną wilgotnym gorącem
    Zapalnie wątroby, nadciśnienie

Ostrożeń polny i czarcie żebro odtrują, oczyszczą organizm

Kąpiele w wywarze czarciego żebra usuwają nagromadzoną w ciele negatywną energię. Po kąpieli zdrowego człowieka, woda pozostaje czysta. Gdy kąpieli zażywa osoba chora, osłabiona, z rzuconym „urokiem” woda gęstnieje. Pojawiają się farfocle, tłuste, galaretowate plamy.

Gdy ktoś źle się czuje z nieznanych przyczyn, lekarze nie potrafią znaleźć  wyjaśnienia warto wypróbować kąpiel w czarcim żebrze. Również wtedy, gdy człowiek się czuje przytłoczony, nosi długo ciężar, potrzebuje oczyścić głowę z nadmiaru myśli i emocji.

Ostrożeń w źródłach naukowych

Współczesne badania [1] wykazały, że ostrożeń ma działanie silnie odtruwające. Ułatwia wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii. To co kiedyś nazywano działaniem „czyszczącym krew” przypisuje się obecności flawonoidów. A co dawniej wiązano z odczynianiem uroków dziś możemy wyjaśnić działaniem substancji aktywnych i biofotonów. Inny język, inne interpretacje ale skutek ten sam.

Ostrożeń ma działanie:
  • silne odtruwające, moczopędne
  • żółciotwórcze, żółciopędne, chroni miąższ wątroby przed stłuszczeniem i marskością
  • odżywcze, regenerujące
  • przeciwzapalne, bakterio i grzybobójcze
  • rozkurczowe
  • przeciwkrwotoczne
  • poprawiające metabolizm,
  • wspomagające odchudzanie
  • przeciwnowotworowe dzięki laktonom i fenolokwasom

Polecany przy chorobach wynikających z niesprawnego układu oczyszczającego i wydalniczego:

  • chorych nerkach, wątrobie
  • dnie moczanowej
  • reumatyzmie
  • reumatoidalnym zapaleniu stawów i mięśni
  • chorobach skórnych, trądziku, łuszczycy
  • alergiach
  • wspomagająco przy nowotworach i zapaleniu żył

Wywary z ziela stosowane są w leczeniu:

  • trądziku, wysypki alergicznej, uszkodzeniach naskórka, oparzeniach, łupieżu i wypadaniu włosów.

Podany bezpośrednio na skórę w postaci okładów, przymoczek i kąpieli działa przeciwzapalnie. Można stosować w zapaleniu spojówek, oparzeniach I stopnia, żylakach podudzi i dla pielęgnacji skóry. Ostrożeń ma właściwości ogólnie wzmacniające i zwiększające odporność. Zawiera związki terpenowe, analogiczne do tych w korzeniu  mniszka. 

Ostrożeń przepisy lecznicze

Odwar z ziela

1/2 łyżki rozdrobnionego ziela zalać 2 szklankami ciepłej wody. Gotować powoli pod przykryciem 5-10 minut. Odstawić na 5 min i przecedzić do termosu. Pije się 2-3 razy dziennie 1/2-2/3 szklanki na godzinę przed posiłkiem. Stosuje jako środek moczopędny, oczyszczający i ogólnie wzmacniający. Zewnętrznie odwar do okładów, przymoczek, obmywań, kompresów, nasiadówek, kąpieli i płukania włosów.

Herbatka na dnę moczanową

Wymieszać 100 g ziela ostrożnia i po 50 g korzenia mniszka i łopianu. 3 łyżki mieszanki wsypać do garnka, zalać 4 szklankami wody, zagotować, podgrzewać na małym ogniu 5 minut. Po przecedzeniu pije się ciepłą herbatkę  cały dzień

Dla najmłodszych. 

Mieszanka dla dzieci nadmiernie płaczliwych, znerwicowanych, przelęknionych. Dzieciom ostrożeń najlepiej połączyć z melisą, dziurawcem albo majerankiem. Podaje się  słabą herbatkę: 1 łyżeczkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, dosłodzić miodem lub domowym sokiem owocowym. Herbatka z ostrożnia ma przyjemny smak i zapach, dzieci chętnie ją piją.

Czarcie żebro ostrożeń właściwości

Mieszanka czyszcząca krew
  • po 50 g ostrożnia i liści brzozy
  • po 25 g kwiatów wrzosu, bzu czarnego, jasnoty białej, chabru.

Wymieszać zioła. 2 łyżki mieszanki zalać w termosie 2 szklankami wrzątku, zamknąć na godzinę. Pije się po 2/3 szklanki naparu 3 razy dziennie między posiłkami w zaburzeniach uwidaczniających się odczynami skóry. Pomocniczo w reumatyzmie i artretyzmie.

Mieszanka na alergie

Wymieszać w równych ilościach:

  • ostrożeń, jasnotę, skrzyp polny, rumianek, melisę, kozłek
  • ziele bobrka, kwiat dziewanny, korzeń mniszka i szyszki chmielu

Przechowywać w szczelnym i nieprzepuszczającym światła pojemniku. Trzy duże łyżki mieszanki zalać 4 szklankami wrzątku w termosie. Pije się po przecedzeniu 3 razy dziennie 1 szklankę między posiłkami przez miesiąc. Po miesięcznej przerwie kuracje można powtórzyć.

Mieszanka na wirusowe zapalenie wątroby

  • po 50 g owoców róży, liści mięty pieprzowej i ziela bylicy pospolitej
  • i po 25 g ziela ostrożnia warzywnego, liści brzozy i korzenia arcydzięgla.

Zalać 2 łyżki ziół w termosie dwiema szklankami wrzątku, przykryć i pozostawić na pół godziny. Pije się 3 razy dziennie po pół szklanki między posiłkami po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby w początkowym okresie (3-4 miesiące) zdrowienia.

Z czym łączymy ostrożeń?
  • Choroby stawów, reumatyzm, artretyzm, cukrzyca, problemy skórne – z wiązówką, topolą, lepiężnikiem lub innymi ziołami przeciwreumatycznymi. Stosuje się miesiąc, raz lub 2 razy dziennie.
  • Przy chorej wątrobie – z ostropestem, korzeniem mniszka, karczochem, rzepikiem
  • Problemy z oddawaniem moczu – z rdestem, perzem, wilżyną, nawłocią, brzozą.
  • Przy problemach z prostatą – z  wierzbówką, znamionami kukurydzy, wilżyną, niecierpkiem.

Nalewka 
25 g starannie rozdrobnionego ziela zalać 250 ml alkoholu 70% macerować 14 dni, często wstrząsając.

Pije się 30 kropli rozpuszczone w 1/4 szklanki wody 2-4 razy dziennie miedzy posiłkami. Jako środek moczopędny, przeciwzapalny i wzmacniający. Związki czynne są trudniej rozpuszczalne w wodzie, nalewka działa silniej.

czarcie żebro ostrożeń jak wygląda

Kąpiele
50 g ziół zalać 2 litrami wody, gotować 15 minut. Po przecedzeniu wlać do kąpieli wodnej, dosypać garść soli. Czas kąpieli 15-20 minut. Kąpiel oczyszcza z toksyn i złych energii. Najlepiej działam, jak mówią stare przekazy przy pełni księżyca.

Uwaga: Przetwory z ostrożnia stosowane w zalecanych dawkach nie wywierają działania szkodliwego dla zdrowia.

Referencje:
Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie. A.Ożarowski, W. Jaroniewski
Po zdrowie ziołami. S. Korżawska
Apteka Natury. J. Górnicka

3.8 12 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Ostrożeń inaczej czarcie żebro odtruje i oczyści organizmCzerwiec 10, 2018 […]