Suchy kaszel nie musi być skutkiem przeziębienia.
Towarzyszący infekcji wirusowej czy bakteryjnej suchy kaszel zwykle przechodzi w mokry. A kaszel mokry jest mechanizmem obronnym – pomaga oczyścić krtań i drogi oddechowe z zarazków i zanieczyszczeń. Nie należy zatem uparcie likwidować tych objawów, ale je łagodzić.
Suchy kaszel
Suchy kaszel nie powoduje odkrztuszania wydzieliny. Stanowi obciążenie dla dróg oddechowych i drażni błony śluzowe. Jest męczący dla dzieci i dorosłych. Krótki 2-3 dniowy towarzyszy infekcji, trwający dłużej może być objawem:
- alergii, astmy
- zapalenia krtani, tchawicy
- podrażnieniem dróg oddechowych zanieczyszczeniami w powietrzu
- nerwicy
- refluksu
- innych chorób
Suchy kaszel wymaga dużego nawilżenia substancjami śluzowymi. Powleką nabłonek, ukoją podrażnienia śluzówki, przyniosą ulgę w bólu klatki piersiowej.
Apteczne syropy na suchy kaszel zawierające dextromethorphan, diphenhydramine [1] nie są skuteczniejsze niż placebo. Ponadto leki na przeziębienie i przeciwkaszlowe znajdują się wśród 20 substancji najczęściej prowadzących do zgonów wśród dzieci do 5 roku życia [2]
Warto zatem sięgnąć sięgnąć po znane od stuleci skuteczne lekarstwa z Apteki Natury.
Domowe środki na suchy kaszel
Suchy kaszel pomogą załagodzić inhalacje, nacierania i gorące kompresy na klatkę piersiową. Woda z sokiem z cytryny lub czarnej jagody. Na noc chłodny okład na piersi.
Rośliny i zioła łagodzące suchy kaszel:
- dziewanna, prawoślaz,
- babka lancetowata, szanta,
- lukrecja, koper włoski,
- anyż, porost islandzki, siemię lniane.
- marchew, rzepa, por, cebula, kapusta, banan
Inhalacje na suchy kaszel
- Ziele tymianku, szałwii i rumianku zalać wrzątkiem.
Dodać łyżkę soli kamiennej i kilka kropli olejku szałwiowego, sosnowego.
- Po 2 łyżki kopru włoskiego i anyżu uprażyć na suchej patelni.
Zmielić, wsypać do litra wrzątku i postawić na małym ogniu.
Wdychać głęboko by olejki eteryczne leczyły chore miejsca.
Okłady na suchy kaszel
Olej rycynowy
Okład na męczący suchy kaszel i ból w klatce piersiowej. Wymieszać spirytus i olej rycynowy w proporcji 1:1. Nasączyć w roztworze płat waty tak by z niego nie ciekło. Okład przyłożyć do klatki piersiowej, zabezpieczyć folią. Założyć ciepłą pidżamę i położyć się do łóżka.
Okłady kapusty – przepisy
Z ziemniaka
Kilka ziemniaków starannie wyszorowanych ugotować w mundurkach. Utłuc, mocno ciepłe nałożyć na plecy. Przykryć ręcznikiem aby jak najdłużej zachowały ciepło. Po ostygnięciu usunąć. Przy zapaleniu oskrzeli robi się okład dwukrotnie: na plecach i piersiach
Kąpiele i nacierania
Kąpiel tymiankowa
100 g tymianku zagotować krótko w litrze wody. Pozostawić na 15 minut do naciągnięcia. Przelać do kąpieli wodnej.
Nacieranie
Natrzeć klatkę piersiową i plecy maścią rozgrzewającą z dodatkiem majeranku, rozmarynu lub tymianku. Można użyć kamforę lub olejek z eukaliptusa, sosny, mięty z olejem bazowym. Przepis na maść majerankową.
Płukanie gardła
Napary z rumianku, lipy, szałwii nawilżają śluzówkę. Łagodzą podrażnienia wywołane kaszlem.
Suchy kaszel mikstury lecznicze
Mikstura na męczący, suchy kaszel
Sok wyciśnięty z całej cytryny wymieszać z 2 łyżeczkami oliwy z oliwek lub gliceryny spożywczej. Uzupełnić miodem do pełnej szklanki. Pije się po łyżeczce cały dzień, wolno połykając.
Siemię lniane z miodem
Łyżeczkę siemienia lnianego zalać wodą Gotować 10 min. Po przestudzeniu dodać miodu. Pije się 2 razy dziennie.
Chrzan z miodem
2 korzenie świeżo startego chrzanu zalać szklanką przegotowanej, ostudzonej wody. Dolać sok wyciśnięty z ½ cytryny. Po godzinie wycisnąć przez gazę. Dodać ½ szklanki miodu, najlepiej lipowego. Wymieszać przelać do butelki. Pije się 3-4 razy dziennie łyżkę, dzieci po łyżeczce. Można rozrzedzić z wodą.
Mikstura z rzodkiewki
Pokrojony w plasterki pęczek rzodkiewek, zasypać cukrem lub zalać miodem. Odstawić w ciepłe miejsce. Otrzymany syrop pije się po łyżce 4-5 razy dziennie.
Napój z porów
Białe części pora pokroić, krótko podgotować. Przez gazę wycisnąć sok, dosłodzić miodem i od razu wypić.
Napój irysowy
Świeże lub suszone kłącze kosaćca irysa zmielić w młynku do kawy lub maszynce do mięsa (jeśli świeży). Przesypać do szklanki, na każde ½ szklanki zmielonego kłącza dodać niepełną szklankę wody i gotować 5 minut. Odstawić na godzinę. Przecedzić, dodać szklankę miodu i świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Przelać do butelek z ciemnego szkła pasteryzować. Przy suchym kaszlu zażywa się 2 łyżeczki 4 razy dziennie
Napój z migdałami
Po łyżce owsa, jęczmienia, żyta, cykorii i 5 rozdrobnionych migdałów zaparzyć w ½ litra wrzątku. Dosłodzić miodem lub sokiem malinowym. Pije się 2 razy dziennie po szklance.
Miód czosnek i cebula
- Pół szklanki siekanego czosnku
- 1 szklanka siekanej cebuli
- Pół szklanki miodu
Zakręcamy w słoiku i zostawiamy w cieple na 2-3 godziny. Zażywa się1 łyżeczkę co 2-3 godziny.
Metoda ajurwedyjska
Miesza się dojrzałego banana z łyżeczką miodu i 2 szczyptami czarnego pieprzu. 2-3 razy dziennie się zjada. Dla małych dzieci robi się bananową papkę PRZEPIS
Herbatki ziołowe na kaszel suchy
Herbatka z anyżu
Rozgnieść czubatą łyżkę ziaren anyżu. Zalać ¼ litra wrzątku, odstawić na 10 minut. Przecedzić, dosłodzić miodem. Pije się do 5 filiżanek dziennie.
Herbatka z kopru włoskiego
Łyżeczkę nasion kopru włoskiego rozgnieść. Zalać szklanką wrzątku na 10 minut. Przecedzić, dosłodzić miodem. Pije się do 5 filiżanek dziennie.Pić do 5 filiżanek dziennie.
Mieszanka ziołowa z koprem włoskim
Wymieszać w równych proporcjach: koper włoski, porost islandzki, babkę lancetowatą, szantę i podbiał. Łyżeczkę ziół zalać szklanką wrzątku. Zaparzać pod przykryciem 10 minut.
Przecedzić. Dosłodzić sokiem malinowym.
Mieszanka ziołowa z dziewanną
Wymieszać w równych proporcjach: dziewannę, babkę lancetowatą i ślaz, podbiał lub macierzankę. Łyżeczkę mieszanki zalać szklanką wrzątku. Parzyć 10 minut. Dosłodzić miodem lub sokiem malinowym, dodać plasterek cytryny. Pije się małymi łykami 3 razy dziennie.
Napój nagietkowy
Łyżkę suszonych płatków nagietka zalać szklanką gorącego mleka (suchy kaszel)lub wody(mokry). Po 15 min odcedzić i dosłodzić łyżeczką miodu. Podaje się dzieciom 2 razy dziennie po szklance.
Domowe syropy na suchy kaszel
Syrop z czerwonego buraka
Z umytego buraka odkroić górną część. Wydrążyć dziurę i zasypać cukrem lub miodem. Wstawić do rozgrzanego piekarnika na 20 minut. Otrzymany syrop po przestudzeniu podaje sie 2-3 razy dziennie: Po 1 łyżeczce dzieciom powyżej roku, dorosłym po łyżce.
Syrop z marchwi,
Jeden z najbardziej skutecznych Przepis
Syrop koniczynowy
½ szklanki kwiatów koniczyny czerwonej zalać 150 ml wody i 100 g cukru. Gotować 5 minut, odstawić na 20 minut, przecedzić. Dodać sok z cytryny. Zażywa się kilka razy dziennie po łyżeczce.
Syrop z cebuli lub bulwy kopru włoskiego
Posiekać 2 cebule, zasypać w szklanym naczyniu cukrem lub miodem. Odstawić pod przykryciem w ciepłym miejscu na kilka godzin. Otrzymany syrop można podawać dzieciom powyżej 2 roku życia 2-3 razy dziennie po łyżeczce. We Włoszech tak samo robi syrop z bulwy kopru włoskiego. Działa skuteczniej i jest przyjemniejszy w smaku. Z cukrem można stosować u niemowląt powyżej 5 miesiąca życia.
Syrop z czarnej rzepy Przepis
Syropy do przechowywania
Syrop imbirowo-ziołowy
Wymieszać po łyżce posiekanego imbiru z ziołami: korzeń lukrecji, kwiat dziewanny, babki lancetowatej, biedrzeniec anyż i kora kaliny koralowej. Zioła gotować w 3 szklankach wody na wolnym ogniu aż połowa płynu wyparuje. Odstawić do wystygnięcia. Przecedzić i dolać 100 ml gliceryny spożywczej i 150 ml miodu. Przelać do butelek z ciemnego szkła. Stosuje się po łyżeczce 3 razy dziennie.
Syrop z babki lancetowatej Przepis
Syrop z dziewanny
Zerwane kwiaty dziewanny zasypać w słoju cukrem. Dokładać następne kwiaty gdy się rozwiną i zasypywać kolejnymi warstwami cukru. Słój po napełnieniu postawić w słonecznym miejscu. Po kilku tygodniach powstały syrop zlać do butelki. Przy uporczywym suchym kaszlu pije się 3 razy dziennie po łyżce.
Syrop klonowy z ziołami Przepis
Syrop anyżowy
Do litra wody wrzucić 6 łyżek sproszkowanych nasion anyżu. Gotować do odparowania połowy płynu. Dodać po 4 łyżeczki gliceryny spożywczej i miodu.
Podaje się dzieciom 2 łyżeczki co kilka godzin, dorosłym po łyżce.
ja całe życie tylko domowe sposoby ale moje dzieci…. Tragedia nic im nie smakuje tego nie tamtego nie ;/ tragedia… Odkryłam jakiś czas temu syrop z naturalnych wyciągów i miodu, który pomaga przy mokrym i suchym kaszlu. Często jest to ciężko stwierdzić a równie często jeden przechodzi w drugi. Więc tej jest trafiony w 10 !
mnie żona wysłała do apteki po syrop i oczywiście pytanie czy kaszel jest suchy czy mokry ja zgłupiałem. I pani w aptece powiedziała bym wybrał coś z podwójnym działaniem. I wybrałem własnie [usunięto tekst reklamowy], polecam każdemu
Dla mnie świetnym rozwiązaniem są naturalne rozwiązania. Apicold z propolisem ma dobry skład i szybko radzi sobie z kaszlem.