Syropy i domowe przetwory z owoców czarnego bzu
Z owoców czarnego bzu nasze babcie jesienią robiły domowe przetwory na zimę.
Dobrze znały jego zdrowotne działanie, dlatego corocznie zapełniały słoiczki przetworami. Wyrabiały nalewki, syropy, soki, dżemy i mistrury pomocne przy przeziębieniach, reumatyzmie i problemach trawiennych.
Czarny bez [Sambucus nigra] należy do z najstarszych roślin leczniczych. Już w epoce kamiennej znano i stosowano owoce i kwiaty kulinarnie i leczniczo. Kwiaty czarnego bzu zbieramy w maju, jesienią dojrzałe owoce.
Baldachy z owocami rozłożone cienką warstwą suszymy ciepłym, w przewiewnym miejscu. Początkowo w temperaturze 35°C, później w 55°C. Z wysuszonych baldachów obrywamy ręcznie owoce lub ocieramy na sitach. We wszystkich częściach rośliny występują lekko toksyczne substancje, ale neutralizuje je wysoka temperatura lub mrożenie.
Owoce czarnego bzu lecznicze działanie
Owoce czarnego bzu zawierają olbrzymie ilości witaminy C, z grupy B, jod, kwasy organiczne, garbniki i wiele cennych związków o wielorakim działaniu m.in
- Niszczą bakterie i wirusy atakujące drogi oddechowe [1]
- Działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwgorączkowo
- Lekko przeczyszczająco
- Oczyszczają krew, usuwają toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii
- Pomagają przy problemach trawiennych, niestrawności, zaparciach
- Wspomagają funkcje wątroby
- Uspokajają i wyciszają system nerwowy
Ostatnie badania dowiodły, że substancje zawarte w owocach czarnego bzu hamują wnikanie i replikację w komórkach wirusów grypy. [2] Za właściwości przeciwwirusowe odpowiada m.in delfinidyna, jednocześnie działająca przeciwnowotworowo. Czarny jest skuteczniejszy niż sprowadzane z daleka super foods np. acai.
W tradycyjnej medycynie i zielarstwie
Owoce czarnego bzu mają działanie chłodzące, napotne, nawilżające. Smak jagodowo-słodki, kwaśny, gorzki. Efekt po trawieniu- słodki.
- Działają na tkanki: mięśniową, tłuszczową, osocze i krew
- Oraz układy: oddechowy, odpornościowy, trawienny, krwionośny, moczowy
Przetwory z czarnego bzu doskonale sprawdzają się przy infekcjach, reumatyzmie, nieżytach przewodu pokarmowego, osłabieniu, nerwobólach, alergiach.
Zastosowania:
- grypa, przeziębienie, kaszel, infekcje dróg oddechowych,
- ból gardła, zapalenie migdałków,
- przekrwienie tkanek, stany zapalne
- astma, alergie
- dolegliwości układu pokarmowego, gazy, wzdęcia
- słaby wzrok
Przepisy z owoców czarnego bzu
Klasyczny sok z czarnego bzu
Domowy sok z czarnego bzu wzmacnia system obronny i układ nerwowy. Normuje przemianę materii, działa lekko przeczyszczająco. Poprawia krążenie, obniża gorączkę. Pomaga w bólach stawów, kości, korzonków, reumatyzmie, infekcjach dróg oddechowych. Oczyszcza organizm, uspakaja. Zażywamy po 1 łyżce co 3 godziny.
Kisiel z jagód czarnego bzu na zaparcia
25 dag owoców zalewamy w garnku 2 szklankami wrzątku. Po zagotowaniu przecieramy przez sito, dodajemy kilka łyżeczek cukru. Łyżkę mąki ziemniaczanej bełtamy w zimnej wodzie i dodajemy do pozostałych składników. Jeśli kisiel za gęsty można dodać wody. Jemy na ciepło lub zimno przy uporczywych zaparciach.
Syrop z owoców czarnego bzu na grypę, gorączkę, stany zapalne
Bierzemy: dojrzałe jagody czarnego bzu, cukier trzcinowy, gałkę muszkatołową, laskę cynamonu i goździki.
Stosuje się 1 łyżeczkę kilka razy dziennie w początkach infekcji, zakażeniach wirusowych, grypie. W stanach zapalnych, reumatyzmie 3 razy dziennie 1 łyżkę.
Suszone owoce czarnego bzu
- Biegunki
Co 2 godziny zjada się kilkanaście suszonych owoców. Normują stolec i łagodzą bóle brzucha. - Migreny
4 łyżki suszonych owoców zalewamy szklanką wody. Gotujemy 15 minut pod przykryciem. Parzymy 15 minut pod przykryciem. Pije się cały dzień kilka łyków co godzinę, dwie. - Zaparcia, nadmiar toksyn.
1-2 łyżki owoców zalewamy szklanką zimnej wody. Gotujemy powoli pod przykryciem 5 minut i odcedzamy. Pije się 1/2 szklanki 3 razy dziennie. Odtruwa organizm z toksyn, działa moczopędnie, przeciwbólowo i przeciw zaparciom. - Zła przemiana materii.
Przygotowujemy jak wyżej dodając owoce kopru włoskiego i listki mięty.
Napój odchudzający
Mieszamy 60 g jagód bzu i 40 g kory kruszyny. Rano łyżkę mieszanki zalewamy szklanką przegotowanej, zimnej wody i zostawiamy na cały dzień. Wieczorem gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem przez 15 minut i odcedzamy. Pije się ciepły napój codziennie przed snem 6 tygodni.
Dżem – jabłka i czarny bez
Do 1/2 kg oczyszczonych umytych owoców bzu dodać 3 łyżki wody i gotować 5 minut. Następnie przetrzeć przez gęste sito, dodać 80 dag obranych, pokrojonych jabłek, rozgotowanych w 1/2 szklanki wody. Dodać cukier w proporcji 2 części owocowej masy : 1 część cukru, zagotować, mieszać aż cukier się rozpuści. Przełożyć do wyparzonych słoików, szczelnie zamknąć.
Powidła z bzu czarnego
Owoce gotujemy z miodem, aż zgęstnieją. Łyżkę powideł możemy rozpuścić w szklance wody i pić codziennie przy objawach złej przemiany materii.
A pro po czarnego bzu czy czarny bez hebd tez można używać tak jak ten pięcio listny czy nie?
Czy ten bez hebd tak samo można go używać jak ten zwykły ?
Można zrobić sok z miodem ?