Biegunka jest jednym z mechanizmów obronnych organizmu. Chociaż uciążliwa pomaga uwolnić jelita od obciążających je resztek pożywienia, które spowodowały zatrucie pokarmowe lub substancji wywołujących stan zapalny śluzówki przewodu pokarmowego. Dlatego nie jest wskazanie natychmiastowe powstrzymywanie biegunki jak tylko się pojawi. Natomiast dobrze jest się chwilowo powstrzymać od jedzenia by nie obciążać układu trawiennego i dużo pić być zapobiec odwodnieniu. Jeśli pojawia się uczucie głodu zjeść jabłko lub banana. W większości przypadków względnie po niedługim czasie biegunka sama ustępuje. Jeżeli objawy nie zanikają lub biegunka pojawia się kilka razy w ciągu godziny należy podjąć środki, które pomogą się uporać z dolegliwością.
Przyczyny biegunki
Jeśli nie występują choroby jelit biegunka najczęściej spowodowana jest niestrawnością, zatruciem pokarmowym, jedzeniem potraw niewłaściwych lub źle łączonych. Mogą ją powodować również zakażenia bakteryjne lub wirusowe, reakcje alergiczne, nietolerancja pokarmowa. Może być skutkiem zażywania antybiotyków i niektórych leków, które niszczą florę bakteryjną lub nerwowością. Biegunka o podłożu emocjonalnym występuje najczęściej w godzinach porannych i jest związana z napięciem związanym z zadaniami do wykonania danego dnia.
Według ajurwedy biegunka wiąże się ze słabą agni czyli ogniem trawiennym, co powoduje słabe wchłanianie i przyswajanie a niestrawione resztki wydalane są jako płynny wodnisty stolec.
Biegunka domowe sposoby
Węgiel aktywny
Jest naturalnym środkiem, których wychwytuje i wiąże wszelkie trujące substancje. W jakich dawkach stosować przeczytasz TUTAJ
Wywar z ryżu
Jest znakomitym środkiem powstrzymującym biegunkę. 3/4 szklanki ryżu zalać 4 szklankami wody. Gotować na małym ogniu przez godzinę. Kleisty wywar ma właściwości osłaniające błonę śluzową. Pić ciepły po ½ szklanki kilka razy w ciągu dnia.
Czarne jagody
W dawnych domowych apteczkach zawsze znajdował się woreczek wypełniony suszonymi jagodami. Sporządzano z niego napar z 1 łyżeczki surowca na szklankę wody. Do herbatki można używać również liści czarnej jagody. 2 łyżeczki liści zalać szklanką wrzątku, parzyć 10 minut. Pić kilka razy dziennie, jest to niezawodny środek.
Marchew
Kilogram marchewki gotować godzinę w litrze wody, w trakcie gotowania wodę uzupełniać. Pić ciepły wywar 3-4 razy dziennie w ciągu dnia.
Wywar z łupin cebuli
3 duże cebule obrać, łupiny zalać 3 szklankami wrzątku. Gotować na małym ogniu 10 minut. Pić ciepły wywar małymi porcjami w ciągu dnia.
Jabłka
Ugotować 1-2 jabłka do uzyskania papki, dodać łyżkę masła ghee, szczyptę kardamonu i gałki muszkatołowej. Jeść powoli. Mieszanka jest smaczna i momentalnie zatrzymuje biegunkę. Zamiast jabłek można użyć bananów, nie trzeba ich gotować.
Imbir
Zmieszać ½ łyżeczki sproszkowanego imbiru z łyżeczką naturalnego cukru, żuć powoli z odrobiną wody. Imbir można wymieszać z łyżeczką masła ghee, odrobiną gałki muszkatołowej i cukru.
Ryż z tymiankiem przy zakażeniu jelit
Jeść ugotowany ryż z tymiankiem, lub pić do ryżu herbatkę z tymianku. Ryż pochłania wodę, tymianek działa dezynfekująco.
Biegunka powiązana z zapaleniem jelita grubego
Wymieszać liść babki 20 g , liście i korzeń pięciornika 20 g i rdest ptasi 10 g. Łyżkę mieszanki zalać 300 ml wrzątku, zaparzać 30-40 minut, stosować po ¼ szklanki, 3 razy dziennie po jedzeniu. Czas kuracji – 15 dni.
Tymianek – mięta
Jeśli biegunce towarzyszą bardzo silne gazy jelitowe o bardzo nieprzyjemnym zapachy zalecana jest następująca mieszanka:
Ziele tymianku 20 g, liść mięty 10 g, kwiat rumianku 10 g, kłącze pięciornika 10 g. 2 łyżeczki mieszanki zalać 1/4 litra zimnej wody,
doprowadzić do silnego parowania na ogniu i odstawić, by napar naciągnął. Odcedzić po 10 minutach. Pić 2-3 niepełne szklanki niesłodzonego naparu dziennie.
Zioła na biegunkę
Dokuczliwą biegunkę powstrzyma mieszanka z kory dębu, kory kasztanowca, korzenia kobylaka, korzenia ślazu i ziela rdestu ptasiego. Równe części ziół wymieszać i zmielić w młynku na proszek. Zażywać 2-3 razy dziennie po ¼ łyżeczki popijając wodą. Stare receptury podają też herbatki zaparzane z pojedynczych ziół 2 łyżeczki na szklankę wrzątku. Może to być prawoślaz lekarski, szczawik zajęczy, pięciornik, nagietek z rumiankiem, szałwia, miodunka, bluszczyk kurdybanek, krwiściąg lekarski. Bardzo korzystnie działa syrop z niedojrzałych orzechów włoskich drobno posiekanych i zasypanych cukrem.
Nadmanganian potasu
W bardzo gwałtownych, męczących biegunkach stosuje się roztwór nadmanganianu potasu. 2-3 kryształki rozpuścić w 1,5 litra wody, dokładnie rozmieszać by wszystkie kryształki się rozpuściły, roztwór powinien być jasnoróżowy. Zwykle wystarczy jedna dawka, aby biegunka ustała.
By nie dopuścić do odwodnienia do ½ litra ciepłej wody dodać łyżeczkę soku z limonki, szczyptę soli i łyżeczkę naturalnego cukru. Popijać w ciągu dnia.
Biegunka u dzieci i niemowląt
W biegunce u dzieci pierwszą dobę podajemy tylko płyny, następnie stare jabłko niesłodzone.
Marchwianka
3-4 marchewki ekologiczne dokładnie oczyścić i umyć, pokroić, gotować w litrze wody do miękkości. Po ostudzeniu zmiksować, uzupełnić wodą do 1 litra zupy, dodać szczyptę soli i ponownie zmiksować. Niemowlętom podawać w butelce do karmienia.
Jabłko
Obrać jabłko, wyjąć nasiona, ugotować. Dodać ½ łyżeczki ghee, po szczypcie kardamonu i imbiru. Starannie wymieszać, wystudzić do temperatury pokojowej. Kompot podawać dziecku w butelce do karmienia, czystymi nożyczkami odciąć koniec smoczka by otwór umożliwił swobodny przepływ kompotu.
Biegunka w okresie ząbkowania
Podawać dziecku jabłko tarte 2 razy dziennie przez dwa dni.
Ryż
łyżeczkę dobrego ryżu, zalać 6-7 szklankami wody i gotować na małym ogniu. Otrzymany wywar ostudzić, przecedzić i ciepły dawać dziecku. Po 1/3 filiżanki co dwie godziny.
Cebula
Gotowana cebula jest skutecznym środkiem powstrzymującym biegunki u małych dzieci. 3 spore cebule obrać, pokroić na grube plastry, zalać litrem wody gotować 1,5 godziny. Rozgotowaną cebulę odcedzić, podawać ciepłą kilka razy dziennie w ciągu dnia po 1 łyżeczce. Cebula gotowana jest łatwostrawna.
Serwatka
Biegunka u dzieci często wynika ze zmian flory przewodu pokarmowego, serwatka przywraca normalny jej skład, będąc jednocześnie źródłem potasu i wapnia. Zagotować szklankę surowego mleka, kiedy zaczyna wrzeć wcisnąć ½ łyżeczki soku z limonki. Mleko powinno się zsiąść. Odcedzić je przez płótno lub sito. Pozostała wodnista część to serwatka. Podawać dziecku 4-5 łyżeczek co 10,15 minut to najczęściej powstrzymuje biegunkę. Gęsta pozostałość to świeży serek paneer, powszechnie stosowany w kuchni indyjskiej.
Owsianka makowa
½ szklanki surowego mleka z ½ szklanki wody surowego doprowadzić do wrzenia, po czym dodać łyżeczkę nasion maku. Kiedy nasiona nabrzmieją i zmiękną, będzie można zrobić smaczną łatwostrawną owsiankę, która zatrzyma biegunkę, a dziecko się uspokoi i zaśnie.
Kleiki z rumianku i owsa – PRZEPISY
[…] i suszone liście obowiązkowo znajdowały się w każdej domowej spiżarce. Leczono nimi zatrucia, biegunki infekcje, zakażenia a nawet tyfus i polio. Z liści robiono odwary do użytku wewnętrznego i do […]