Biust jest uznawany za symbolem kobiecości. Kształtne, jędrne piersi i ładny dekolt są dumą każdej kobiety. Zależy to od zdrowia i stanu tkanek. Degradacja środowiska, stres, siedzący tryb życia tworzy nierównowagę, która dotyka również biustu.
Odpowiednie odżywianie, radzenie sobie ze stresem, unikanie chemikaliów czyniących spustoszenie w układzie hormonalnym, troska o delikatną skórę biustu ma wpływ zdrowie i zachowanie kształtu piersi do późnych lat. Ale nie tylko!
Z holistycznego punktu widzenia zdrowie piersi jest związane z równowagą organizmu i radością w sercu. Kiedy żyjemy w ciągłym stresie, doświadczamy bólu, straty lub krytycznie oceniamy siebie, jakość tkanki piersiowej ulega zmianie. Różnice mogą być subtelne, powolne, ale wymownie pokazują stan naszego zdrowia.
Budowa piersi
Gruczoły piersiowe mają złożoną budowę ale składają się głównie z tkanki, tłuszczowej, łącznej i u kobiet, gruczołowej produkującej mleko. W ich obrębie biegnie sieć naczyń krwionośnych, limfatycznych i unerwienia.
Zadaniem układu limfatycznego jest usuwanie toksyn i odpadów. Limfa zawiera również białe krwinki zwalczające stany zapalne. Zdrowie piersi w dużej mierze zależy od tego, czy limfa może swobodnie przepływać bez przeszkód, blokad.
Podporę biustu stanowią mięśnie klatki piersiowej, tkanka łączna zbudowana z włókien kolagenowych i powięź oplatająca ciało, utrzymująca strukturę. Tracący jędrność biust to wina osłabienia mięśni klatki piersiowej (postawa ciała), gwałtowna utrata tkanki tłuszczowej, słabe włókna kolagenowe i powięź. O tym jak ją wzmocnić tutaj.
Jak pielęgnować biust?
Trzeba podkreślić, że układ limfatyczny nie posiada własnego systemu pompowania. Do prawidłowego przepływu limfa potrzebuje ruchu. Najlepszy to góra dół: trampolina, skakanka. Najprostsza to krótka wibrogimnastyka. . Celem jest stały ruch, zapobieganie zastojom i blokadom. Obcisła bielizna noszona wiele godzin, niewygodny stanik, powodujący ucisk będą ograniczać krążenie krwi i swobodny przepływ limfy.
Kiedy biust traci jędrność warto wzmocnić mięśnie klatki piersiowej, choćby ćwicząc pompki.
Naturalny masaż biustu
Przed ciepłą kąpielą wykonuje się kilkuminutowy, delikatny masaż piersi ciepłym olejem rycynowym. Zaczynając od wewnątrz mostka, do zewnątrz w kierunku pach. Równie skuteczne są suche masaże szczotką.
Stwierdzono, że zioła te promują zdrowie piersi, wspomagając prawidłowy przepływ limfy i mleka, a także odżywiając czakrę serca.
Zioła i olejki dla biustu
Kobiety Azteków dla powiększenia i ujędrnienia piersi jadły jagody palmy sabałowej. Serenoa repens – inaczej bocznia piłkowana jest bardzo odżywczym, tłustym, tonikiem anabolicznym.
Z kolei kozieradka, pluskwica groniasta, ziarna sezamu, święta bazylia tulusi, purnava (Boerhavia diffusa) oraz Shatavari (Asparagus racemosus) zawierają fitoestrogeny, które ujędrniają piersi.
Nasiona kozieradki stosować na 2 sposoby, do masażu lub w formie herbatki. Masaż: Zalać nasiona wodą i pozostawić na noc. Następnego dnia użyć wodę do delikatnego masażu piersi. Stosuje się co drugi dzień.
Herbatka: Dwie łyżki nasion zalać 2 szklankami zimnej wody. Doprowadzić do wrzenia, zdjąć z ognia i zaparzać 20 minut pod przykryciem. Po przecedzeniu można do smaku dodać odrobinę soku z cytryny lub miodu. Pije się 1-2 filiżanki na dobę.
Komercyjne balsamy i kosmetyki zawierające chemikalia nie są wskazane. W pielęgnacji biustu i dekoltu doskonale sprawdzą się olejek sezamowy, kadzidłowy, migdałowy, kokosowy, emu.