Wszywka alkoholowa zdecydowanie nie budzi pozytywnych skojarzeń. Spora część społeczeństwa nadal utożsamia ją z przymusem bezpośrednim, któremu poddawano osoby uzależnione od alkoholu. Obecnie metoda ta stosowana jest nieco rzadziej, jednak nie oznacza to, że jest nieskuteczna. Odpowiednio zastosowana, potrafi bardzo wspomóc kompleksową terapię uzależnień.
Co warto wiedzieć o wszywce alkoholowej? Jak wygląda jej implantacja? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Wszywka alkoholowa ‒ prosta metoda z kilkudziesięcioletnią tradycją
Esperal, czyli związek aktywny wszywki alkoholowej, został wynaleziony w 1881 roku. Jego właściwości zostały jednak poznane znacznie później, bo w połowie XX. wieku. Właśnie wtedy duński lekarz, Erik Jacobsen, badał przeciwpasożytnicze właściwości esperalu. Przypadkowo jednak zdał sobie sprawę, że interesująca go substancja powoduje drastyczną zmianę w metabolizmie alkoholu etylowego. Kilka lat później terapia esperalem była badana w kilku ośrodkach klinicznych na całym świecie, a zaskakujące wyniki badań były powodem do wielkiego optymizmu. Na czym dokładnie polega działanie esperalu?
Związek ten hamuje aktywność dehydrogenazy alkoholowej ‒ enzymu wątrobowego, będącego kluczowym elementem metabolizmu alkoholu. Enzym ten odpowiada za rozkład aldehydu octowego, który jest nawet 30 razy bardziej toksyczny niż czysty alkohol. Zahamowanie dehydrogenazy alkoholowej sprawia, że pod wpływem nawet niewielkiej dawki alkoholu w organizmie bardzo szybko rośnie stężenie szkodliwego metabolitu, powodując takie objawy jak:
- uderzenia gorąca;
- zwiększenie potliwości;
- zawroty głowy;
- nudności i wymioty;
- duszność;
- przyspieszone bicie serca;
- uczucie lęku.
Wszywka z esperalem należy do metod awersyjnych. Oznacza to, że jej celem jest wymuszenie abstynencji poprzez wzbudzenie lęku przed negatywnymi skutkami spożycia alkoholu.
Czy wszywka alkoholowa to rozwiązanie dla każdego?
Należy wyraźnie podkreślić, że wszywka alkoholowa nie jest cudownym lekiem na uzależnienie od alkoholu. Jest to raczej dodatkowa forma pomocy, stanowiąca wsparcie dla chorego w początkowych miesiącach terapii.
Niestety, tak jak w przypadku wszystkich innych leków, istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania wszywki z esperalem. Nie zaleca się jej implantacji w przypadku osób:
- nietrzeźwych;
- uczulonych na substancję aktywną zawartą we wszywce;
- chorych na zaawansowaną niewydolność krążenia;
- chorych na schorzenia serca lub tętnic;
- po przebytym zawale serca;
- dotkniętych zaburzeniami psychicznymi, szczególnie z próbami samobójczymi w przeszłości.
Bezpieczna implantacja wszywki alkoholowej? Wybierz profesjonalistów!
Wszywka alkoholowa implantowana jest podpowięziowo, najczęściej w obrębie mięśnia pośladkowego. Procedura ta wymaga wykonania niewielkiego, kilkucentymetrowego nacięcia, które jest potem zaszywane. Cały zabieg powinien być wykonany przez doświadczonego lekarza, ponieważ jego nieprawidłowe przeprowadzenie grozi zakażeniem tkanek. Co więcej, dawka esperalu powinna być bardzo dokładnie dobrana do wagi pacjenta, gdyż w przeciwnym razie wszywka nie będzie skuteczna. Szukasz doświadczonego specjalisty w Warszawie lub okolicach, który w bezpieczny i bezbolesny sposób wszyje Ci esperal?
Możemy polecić Ci KacDoktora ‒ firmę specjalizującą się nie tylko we wszywaniu esperalu, ale również w wykonywaniu detoksu alkoholowego. Dysponuje ona doświadczonym personelem medycznym, dzięki czemu każda usługa przeprowadzana jest w pełni bezpiecznie. Na wszycie esperalu możesz udać się do specjalnego gabinetu lub skorzystać z usługi w zaciszu własnego domu. Nie musisz też obawiać się domysłów i zaciekawionych spojrzeń sąsiadów ‒ pracownicy firmy KacDoktor zachowują pełną dyskrecję.
Rozpoczynasz walkę z nałogiem? Wszywka alkoholowa pomoże Ci zachować abstynencję w pierwszych miesiącach terapii!