Artykuł sponsorowany

Dietetyczne rozwiązywanie problemu ze wzdęciami

wzdęcia brzuch

Nadmierna objętość gazów w jelitach prowokuje do pojawienia się objawów takich jak ból, częste wydalanie gazów jelitowych oraz uczucie wypełnienia w brzuchu. Problem wzdęć często spowodowany jest nieprawidłową dietą oraz innymi nawykami żywieniowymi.

Do pojawienia się problemów z gazami jelitowymi niekiedy przyczyniają się alergie pokarmowe lub zakażenia. Zakażenie m.in. pasożytem Giardia Lamblia skutkuje nawracającymi wzdęciami. Wzdęcia pojawiają się również w zespole jelita drażliwego oraz innych chorobach jelit.

wzdęcia brzuch

Dieta przeciwdziałająca wzdęciom

Ustalenie, jakie pokarmy należy spożywać, aby ograniczyć wzdęcia, jest indywidualnym wyborem. Ogólne zalecenia pomagają jednakże wykluczyć składniki diety zwiększające ryzyko objawów.

Pierwszym krokiem jest wykluczenie z diety produktów alergizujących. Nietolerancja laktozy, spowodowana niedoborem enzymu laktazy, dotyczy wielu dorosłych ludzi. Zaleca się ustalenie pokarmów wywołujących biegunki oraz wzdęcia, a następnie wyeliminowanie ich z diety.

Zespół jelita drażliwego dotyczy około 13% polskiej populacji, szczególnie kobiet. Łagodzenie objawów można uzyskać, stosując odpowiednio dobraną dietę, wielokrotnie opisywaną w opracowaniach dotyczących IBS.

Powstawanie nadmiernej objętości gazów jelitowych (fizjologicznie w jelitach znajduje się ok. 700 ml gazów) związane jest najczęściej z procesami fermentacyjnymi bakterii naturalnej flory bakteryjnej. Bakterie, które prowadzą procesy fermentacyjne, potrzebują cukrów do przeprowadzenia metabolizmu. Cukry dostarczane w diecie stanowią dla nich pożywkę.

Dieta redukująca rozrost kolonii bakterii wytwarzających gaz powinna opierać się na ograniczonym spożyciu cukrów prostych. Nie tylko sacharoza i fruktoza stymulują rozrost bakterii. Nieulegające trawieniu przez człowieka cukry zawarte w warzywach takich jak brukselka, szparagi czy kalafior również wzmagają fermentację. Jej skutkiem w jelitach jest pojawianie się gazowych produktów metabolizmu bakteryjnego: dwutlenku węgla, metanu oraz siarkowodoru.

Styl jedzenia ma duży wpływ na pojawienie się kłopotów ze wzdęciami. Nieuważne przełykanie pokarmów lub picie napojów gazowanych zwiększają objętość zawartych w jelitach mas powietrza. Słodkie napoje gazowane oprócz dostarczania gazu na skutek rozpuszczonego w nich dwutlenku węgla zawierają zazwyczaj sacharozę i fruktozę, pobudzające rozrost kolonii bakterii. Słodziki takie jak ksylitol również użyte zostają przez bakterie fermentujące do prowadzenia procesów życiowych.

Oprócz diety

Stosowanie preparatów łagodzących wzdęcia opiera się zazwyczaj na zastosowaniu leków ułatwiających rozpuszczenie gazów jelitowych w masie kałowej. Lekiem o takim działaniu jest symetykon – składnik popularnego Espumisanu.

Regularne ćwiczenia fizyczne stanowią element zdrowego trybu życia zmniejszającego ryzyko wystąpienia problemu wzdęć. Aktywność fizyczna łagodzi wzdęcia poprzez redukcję stresu oraz ułatwianie fizjologicznego pasażu gazów drogą pokarmową.

Unikanie palenia tytoniu zmniejsza objawy wzdęć. Zaciąganie się papierosami skutkuje mimowolnym połykaniem powietrza. Rzucenie palenia tytoniu jest zalecane ze względu na liczne przypadłości wynikające z palenia. Wzdęcia to relatywnie niegroźny skutek korzystania z używek wziewnych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments