Dynia długa zwalczy raka? odkrycie włoskich badaczy

Dynia długa, dynia lunga di Napoli to popularne we włoskiej Kampanii warzywo.  Obecnie coraz częściej uprawiane również w Polsce.  Zawiera ważne, prozdrowotne składniki odżywcze w tym związki, które w sposób szczególny działają na komórki rakowe. To niedawno odkryli naukowcy z włoskiego Instytutu Nauk o Żywności CNR w Avellino.

Celem projektu badawczego było przeprowadzenie analiz biochemicznych typowych włoskich roślin jadalnych pod kątem właściwości terapeutycznych. Wyjaśnia Gian Luigi Russo z ISA-CNR . Wraz z kolegami z Instytutu Nauk o Żywności badaliśmy ze szczególną chemoprewencyjne właściwości karotenoidów wobec ludzkich komórek raka. Które są obecne w gatunku warzywa: dynia długa.  Żółto-pomarańczowy barwnik niektórych warzyw spełnia ważne funkcje dla komórek ludzkiego organizmu.

Po raz pierwszy „wzięto pod lupę” nie pojedyncze wyizolowane związki, jak to miało miejsce do tej pory ale cały ekstrakt z dyni. W modelu eksperymentalnym badania symulowano synergiczne właściwości cząsteczek, wówczas kiedy występują razem. Do tej pory izolowano poszczególne związki i poddawano je badaniom.dynia długa dynia lunga di napoli

Analizy pojedynczych wyizolowanych związków często nie są do końca miarodajne. Substancje czynne mogą zachowywać inne właściwości w synergii z innymi związkami występującymi naturalnie w roślinach. I tymi  znanymi nauce jak i tymi, których jeszcze nie poznano lub nie zdołano wyizolować.
Typowym tego typu przykładem jest banan – jedno z najlepszych remediów na żołądek. W Indiach już od dawna z bananów produkowane są leki na owrzodzenie żołądka i dwunastnicy. Do tej pory nie udało się wyizolować pojedynczego składnika, który chroni żołądek.

Dynia długa badania pod kątem leczenia raka

Włosi podzieli badania na dwie główne fazy.  W pierwszej, wyizolowano z dyni karotenoidy w całości poprzez ekstrakcję płynem nadkrytycznym używając systemu tzw. „zielonej technologii”.
Uzyskany wyciąg dodawano do komórek nowotworowych hodowanych w laboratorium.

Wyniki badań pokazały, że dynia długa posiada szczególne właściwości antynowotworowe.
Aktywuje proces autofagocytozy, stanowiący swoisty system kontroli jakości kluczowych składników komórkowych, który wskazuje na zdolność komórki do aktywacji mechanizmów degradacji uszkodzonych lub nieprawidłowych komórek. W przypadku komórek nowotworowych zjawisko autofagii może się zmniejszać zdolność namnażania się zmutowanych komórek a także indukować apoptozę – śmierci komórki rakowej.Dynia długa zwalczy raka odkrycie włoskich badaczy

Ale niecodziennym, zaskakującym odkryciem było to, że karotenoidy obecne w dyni długiej nie tylko powodują spowolnienie wzrostu komórek guza, ale częściowe różnicowanie komórek –  mianowicie transformację chorych komórek w  zdrowe –  zmutowane komórki nowotworowe nabierają cech komórek zdrowych Poza działaniem terapeutycznym i zapobiegawczym w przypadku nowotworów dynia długa zawiera szereg innych biologicznie czynnych substancji korzystnych dla ludzkiego organizmu. W kolejnym etapie naukowcy skoncentrują się na badaniu dyni długiej m.in pod względem działania na metabolizm lipidów glukoza-insulina, stres oksydacyjny, stany zapalne i otyłość.

Jednak już teraz zalecają częstsze uwzględnianie dyni z gatunku lunga di Napoli w codziennej diecie.

Źródła
Dwumiesięcznik DIRITTI&ROVESCI lipiec-sierpień 2014 s.8
Almanacco della Scienza almanacco.cnr.it

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: