Ciekawostki, Jesteś tym co jesz, Nauka, Warto wiedzieć

Śmieciowa żywność a nowotwory – najnowsze wyniki francuskich badaczy

Śmieciowa żywność czyli tania, łatwa w produkcji, uboga w składniki odżywcze za to bogata w cały arsenał syntetycznych substancji jest głownie utożsamiana z sieciowymi barami szybkiej obsługi. Niesłusznie, bo śmieciowa żywność zalewa większości półki sklepowe.
Niemal wszystkie produkty konfekcjonowane, które schodzą z taśm produkcyjnych olbrzymich fabryk trudno nazwać żywnością, która jak nazwa wskazuje ma przecież odżywiać. Cukier, rafinowane tłuszcze, sztuczne barwniki, konserwanty, substancje chemiczne udające smak i zapach przy minimalnej lub zerowej zawartości niezbędnych dla organizmu składników odżywczych. Wszystkie tego typu produkty i napoje to żywność śmieciowa, którą większość z nas kupuje każdego dnia i tym się odżywia.

 

Wszyscy wiemy, że odżywianie tego typu produktami jest niezdrowe – powoduje otyłość, problemy metaboliczne, cukrzycę, choroby serca ale do tej pory oficjalnie nie wiązano tego z guzami nowotworowymi.

Najnowsze francuskie badania wykazały, że istnieje bardzo ścisły związek między spożywaniem żywności przetworzonej a występowaniem nowotworów. Zwiększając o 10% ilość żywności przetworzonej w codziennej diecie, zwiększamy o co najmniej 10% ryzyko pojawienia się nowotworu.

Śmieciowa żywność a nowotwory - najnowsze wyniki francuskich badaczy

Zespół naukowców z paryskiej Sorbony przeprowadził obszerne badania zatytułowane zatytułowane NutriNet-Santé na grupie ponad 100 tysięcy osób powyżej 18 roku życia w latach 2009-2017. Uczestnicy badania wielokrotnie relacjonowali w ankietach co jedli w ciągu dnia. Aby ocenić wpływ diety na zdrowie Wyniki opublikowano w British Medical Journal.

By ocenić wpływ diety na zdrowie, żywność została podzielona na żywność technologicznie przetworzoną i naturalną. Następnie oceniono liczbę przypadków nowotworów w ciągu 5 lat porównując je z nawykami żywieniowymi.

Wyniki nie pozostawiają wątpliwości żywność śmieciowa, przemysłowo przetworzona w tym napoje zwiększają ryzyko raka bardziej niż inne czynniki.

Te wyniki sugerują, że szybki wzrost spożycia przetworzonej żywności może spowodować szybki wzrost zachorowalności na raka w nadchodzących dziesięcioleciach. Potrzebne są dalsze badania aby zrozumieć wpływ różnych metod przetwarzania, dodatków do żywności, zanieczyszczeń na skład odżywczy pokarmów i ryzyko zachorowań – skomentowali naukowcy.

Ale czy potrzeba dalszych badań, by zrozumieć prostą zależność między rodzajem pokarmu a zdrowiem? Żywe komórki organizmu potrzebują składników, które dostarcza Matka Natura a nie laboratoria chemiczne.

0 0 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments