Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju serii leku Febrisan, stosowanego przeciw objawom przeziębienia i grypy.
Febrisan stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów infekcji takich jak gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle gardła, katar czy bóle zatok.
Powodem wycofania z rynku jest niespełnienie wymagań jakościowych dotyczących zawartości paracetamolu – wyjaśnił w komunikacie producent leku, firma Takeda Pharma.
GIF zdecydował o całkowitym wycofaniu leku w postaci proszku musującego z serii nr 373648 z datą ważności obowiązującą do stycznia 2019 roku.
To nie pierwszy raz, kiedy z rynku wycofywany jest Febrisan. Taka decyzja zapadła również w grudniu i październiku ubiegłego roku. Powodem – tak jak obecnie – była nieodpowiednia zawartość paracetamolu w produkcie.
Takeda Pharma twierdzi, że wycofywana seria Febrisan nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjentów jak podaje RMF
Od strony marketingowej zapewnienia producenta, że lek nie stanowi zagrożenia są zupełnie zrozumiałe ale jest to zwyczajne kłamstwo. Jeżeli powodem wycofania była nieodpowiednia zawartość, czyli dla jasności zbyt duża zawartość paracetamolu to lek stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia ale i życia.
Dlaczego?
Paracetamol w nadmiarze jest toksyczny szczególnie dla komórek wątroby (hepatotoksyczność) a w skrajnym przypadku może doprowadzić do ciężkiej niewydolności wątroby ze śmiercią włącznie.
Ponadto
Paracetamol odkłada się organizmie i z każdym dniem przyjmowania kolejnych dawek jego stężenie wzrasta, gdyż wątroba nie jest wstanie go całkowicie wydalić w ciągu krótkiego czasu.
Oto co możemy przeczytać w dostępnej dla wszystkich bazie leków na temat działań niepożądanych paracetamolu:
Zaburzenia czynności wątroby (w przypadku przedawkowania paracetamolu lub stosowania długotrwałego może wystąpić ostra niewydolność wątroby, uszkodzenie lub martwica wątroby), zaburzenia hematologiczne (małopłytkowość, leukopenia).
Możliwe reakcje nadwrażliwości: świąd, wysypka, pokrzywka, rumień, a także niebezpieczny dla życia obrzęk naczynioruchowy (objawy mogą obejmować obrzęk warg, krtani, języka, duszność), skurcz oskrzeli, zwłaszcza u chorych z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, reakcje anafilaktyczne, aż do objawów wstrząsu anafilaktycznego (przyspieszenie czynności serca, gwałtowne obniżenie ciśnienia tętniczego, utrata przytomności).
Bardzo rzadko ciężkie reakcje skórne, w tym ostra uogólniona osutka krostkowa, martwica toksyczna rozpływna naskórka, zespół Stevensa i Johnsona, które mogą prowadzić do zgonu.
Czytajmy każdą ulotkę, zanim sięgniemy po jakikolwiek lek farmakologiczny. Lista objawów niepożądanych nie jest umieszczana na ulotce bez przyczyny, a wynika z przeprowadzonych badań klinicznych. Pacjent przyjmując lek jest zgodnie z prawem jest poinformowany czym grozi jego zażywanie, a więc niejako wyraża zgodę na skutki uboczne. Producent nie ponosi odpowiedzialności. Nawet jeśli lek zostanie wycofany.
Jest za to wiele domowych, bezpiecznych skutecznych naturalnych środków na przeziębienie – PRZEPISY