Apteka w twojej kuchni, Bez kategorii, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Hibiskus na choroby „gorące”, trawienie, łysienie, wzmocnienie

Hibiskus na choroby gorące, trawienie, łysienie, wzmocnienie

Hibiskus [Hibiscus rosa sinensis] to należący do rodziny ślazowatych [Malvaceae] egzotyczny kuzyn staropolskiej malwy.

Mieszkańcy Egiptu kwiat hibiskusa nazywają czerwonym złotem faraonów. Nieprzerwanie od starożytności towarzyszy celebrowaniu świąt i uroczystości. Z płatków hibiskusa robi się popularny napój – karkade. Regionalnie spotykamy też nazwy: ketmia, chińska róża, malwa sudańska.

W Afryce Północnej, Egipcie, Sudanie i Iranie hibiskus ma bardzo długą historię użytkowania. Głównie dla wspomagania zdrowia serca, układu oddechowego, kontrolowania ciśnienia krwi, poprawy krążenia i utrzymania równowagi płynów.

W Afryce herbatki z hibiskusa stosuje się w celu obniżenia gorączki, leczeniu zaparć, chorób wątroby, raka a miazgą z liści leczono rany na skórze.

Hibiskus czerwony

Ketmia jest wiecznie zielonym krzewem, wyrastającym do wysokości ponad 2,5 metra. Ma mocne gałęzie i ciemnozielone, błyszczące, owalne liście. Kwiat z pączka otwiera się tylko na jeden dzień, stąd hibiskus nazywany jest kwiatem jednego dnia.

Zakwita wydając piękne, grube mięsiste płatki zebrane w kielich przypominający puchar. Kwiaty są prawie bez zapachu, ale mają wyraźny, kwaskowaty smak, który znalazł zastosowanie w kuchni. Używa się jako dodatek do deserów, robi z płatków napoje, syropy, galaretki. Hibiskus na choroby gorące, trawienie, łysienie, wzmocnienie

Kwiaty występują w różnych barwach: czerwonej, białej, żółtej pomarańczowej. Czerwone kwiaty hibiskusa stosuje się w celach leczniczych, podobnie jak korę i liście. Roślina nie wydaje owoców.

Działanie lecznicze hibiskusa

W starych tekstach Ajurwedy hibiskus występuje pod nazwą japa. Od tysięcy lat stosuje się jako środek wzmacniający serce i  drogi oddechowe. Leczy się anemię, problemy metaboliczne, złe samopoczucie psychiczne, łysienie i choroby „gorące” powiązane z zepsutą Pitta dosha.

Profil energetyczny

  • Smak kwaśny, posmak cierpki, lekko słodki, ochładza, nawilża i tonizuje skórę.
  • Reguluje ciepło, uspokaja bioenergię Pitta
  • Pobudza wydzielanie soków trawiennych.
  • Łagodzi przekrwienie naczyń limfatycznych.
  • Obkurcza nabrzmiałe tkanki i naczynia krwionośne.
  • Oddziałuje na meridiany płuc i nerek.
  • Rozluźnia splot słoneczny
  • Usuwa napięcie z oczu.
  • Wzmacnia energetycznie śledzionę.
  • Zmniejsza namiar ciepła we krwi, uspakaja przegrzany żołądek i wątrobę.
  • Usuwa gorącą żółć z pęcherzyka żółciowego.
  • Łagodzi kaszel, świszczący oddech, oczyszcza z toksyn i nadmiaru flegmy
  • Orzeźwia dodaje świeżości, energii
W zachodniej medycynie

Hibiskus zawiera sporo witaminy C, wapnia, żelaza, fosforu.  Dużą ilość kwasów organicznych m.in  hibiskusowy, jabłkowy, cytrynowy. Szereg związków aktywnych o działaniu rewitalizującym i leczniczym. Enzym gossypina hamuje rozrost komórek czerniaka złośliwego.  [1] 

Działanie: moczopędne, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, antyseptyczne, przeciwskurczowe, przeciwbakteryjne, przeczyszczające, odmładzające, przeciwnowotworowe.

  • Hibiskus poprawia trawienie, metabolizm.
  • Stymuluje układ immunologiczny.
  • Eliminuje wodne rodniki, oczyszcza z toksyn
  • Obniża ciśnienie, zmniejsza poziom tłuszczu we krwi, działa przeciwmiażdżycowo
  • Chroni miąższ wątroby
  • Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, wspomaga odchudzanie, hamuje alfa-amylazę trzustkową, biorącą udział w trawieniu węglowodanów, zapobiega skokom insuliny.
  • Bogactwo polifenoli chroni przed nowotworami [2] 
  • Hamuje rozwój niektórych drożdżaków, pierwotniaków i bakterii odpowiedzialnych za infekcje układu moczowego.
  • Równoważy pracę hormonów.
  • Zewnętrznie wspomaga porost włosów, leczy trądzik, wypryski, wrzody, półpaśca, wysypki alergiczne.

Herbatki z hibiskusa stosuje się w przeziębieniach, gorączce, infekcjach układu moczowego, zaparciach, anemii, zaburzeniach metabolizmu.

Uwaga: Nie wolno stosować w ciąży, wywołuje poronienia. Nie stosuje się przy zbyt niskim ciśnieniu krwi i w trakcie terapii hormonalnych, wpływa na poziom estrogenów.

hibiskus przepisy, zastosowania lecznicze

Ajurweda stosuje wodne roztwory oraz olejki w chorobach Pitta. Kwiaty hibiskusa pomagają równoważyć Kapha. Ze względu na działanie uspokajające Pitta i właściwości przeciwkrwotoczne kwiaty hibiskusa są szeroko stosowane w leczeniu wyprysków, krwawiących dziąseł, zaburzeń krwi. Stosuje się w przy wydłużonych lub bolesnych miesiączkach, obfitych krwawieniach, hemoroidach, bezsenności.

Działanie ściągające i chłodzące uspokaja przegrzany żołądek, zmniejsza apetyt do naturalnego poziomu, poprawia nastrój, przywraca zdrowe krążenie.

Picie herbatki z białego hibiskusa łagodzi objawy menopauzy, uderzenia gorąca, depresję, wahania nastroju, osłabienie psychiczne. Białe płatki gotuje się 3-4 minuty, pije szklankę dziennie.

Hibiskus czerwony przepisy

Herbatka z hibiskusa

Kilka płatków hibiskusa zalewamy szklanka gorącej wody. Podgrzewamy 2 minuty. Można zalać wrzątkiem zaparzając pod przykryciem kilka minut. Nie przeparzy się, nie zgorzknieje.  Nabierze intensywnej czerwonej barwy i będzie bardziej kwaśna.  Można dosłodzić miodem, przy infekcji dodać goździk, kawałek imbiru.

Przy anemii, hibiskus łączy się z kminkiem lub kuminem rzymskim. W naturalny sposób pomaga zwiększyć poziom żelaza i uspokoić nadmiar ciepła (Pitta) we krwi.  Przy odchudzaniu pije się z kuminem do 3 szklanek dziennie.

Orzeźwiający napój 

Płatki zalewamy zimną wodą i odstawiamy na noc. Można dodać sok z cytryny, szczyptę wanilii, miód, cukier trzcinowy.

hibiskus właściwości lecznicze

Herbatka na dobry sen i nastrój 

Mieszamy w równych ilościach kwiat rumianku, hibiskusa i lawendę. Łyżeczkę mieszanki parzymy 5 minut w szklance wrzątku. Można dodać szczyptę cynamonu i dosłodzić miodem. Stosuje się 1-2 razy dziennie, po południu i wieczorem. Herbatka wycisza system nerwowy, działa przeciwzapalnie, poprawia pracę układu trawiennego.

Olejek do wypadających włosów 
  • Gotuje się kwiaty hibiskusa i nasionka kozieradki w oleju kokosowym. Stosuje do masażu skóry głowy.
  • Można drobno zmielić liście i kwiaty. Dusić w oleju kokosowym aż odparuje woda. Przefiltrować i przelać do szklanego naczynia. Olejek stosuje się do włosów, problemów skórnych głowy, swędzenie, pieczenie.

Hibiskus wspomaga porost włosów i zapobiega przedwczesnemu siwieniu. Redukuje nadmiar ciepła, stymuluje krążenie krwi w skórze głowy. Osoby z dominującą Pitta i zarywające noce mają tendencję do łysienia z powodu nadmiaru ciepła uwięzionego pod skórą głowy. Herbatki z hibiskusa równoważą Pitta, a olejek odżywia skórę głowy.

Płyn do mycia włosów 

Zalewamy 10 płatków kwiatu hibiskusa 2 szklankami wody. Odstawiamy na noc. Rano odciskamy starannie płatki. Nakładamy na roztwór na włosy. Zakrywamy czepkiem. Po 20 minutach robimy masaż głowy i spłukujemy ciepłą wodą.

Pasta do włosów 

Według Ajurwedy cebulki włosów niszczy nadmiar „ciepła”.  By poprawić ich stan robimy pastę.  Mieszamy z wodą  na papkę 8 kwiatów i liści hibiskusa. Nakładamy na łysiejące miejsca. Nakrywamy czepkiem i ręcznikiem na 3 godziny. Stosuje się 2 razy w tygodniu. Wspomaga porost włosów, odżywia skórę i cebulki.

Pastę można stosować na skórę, obrzęki, swędzenie, pieczenie i inne problemy. Przy trądziku można dodawać sproszkowany hibiskus do maseczek.

4.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments