Artykuł partnera

Jak wyleczyć trądzik różowaty?

Jeśli Ty też masz z nim problem, sprawdź, jakie mogą być jego przyczyny i jak skutecznie go zwalczyć

Trądzik różowaty to dość częsta choroba skóry, bo dotyka aż co dziesiątą osobę. Najczęściej rozwija się między czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia, ale może też pojawić się nawet u trzydziestolatków. Odpowiednia dieta, kosmetyki i leki mogą jednak złagodzić jej objawy.

Przyczyny trądziku różowatego

Mechanizm powstawania trądziku różowatego jest dość złożony i tak naprawdę może prowadzić do niego kilka rzeczy równocześnie. Na pewno sprzyjają mu geny, zaburzenia hormonalne, a nawet te układu pokarmowego czy immunologiczne. Pod ich wpływem dochodzi do stanu zapalnego w naczyniach krwionośnych w skórze, co powoduje szereg różnych objawów. Częściej trądzik różowaty pojawia się też u osób, u których naczynia krwionośne są położone płytko pod skórą lub tych ze skórą wrażliwą.

Jak wygląda trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to zupełnie inna przypadłość niż trądzik pospolity. Wprawdzie czasem towarzyszą mu podobne zmiany, jak grudki czy krostki, ale ich przyczyna jest inna. Trądzik może mieć formę napadową, w której pod wpływem czynników zewnętrznych dochodzi do pojawiania się rumienia, głównie na policzkach i nosie. Przypomina ten, który zdarza się wielu osobom po wyjściu na mróz. Taki rumień może z czasem przybrać formę stałą, rumienia utrwalonego. Dochodzi wtedy do rozszerzania się naczynek, twarz może piec i zacząć się łuszczyć.

Inną formą trądziku różowatego jest postać grudkowo – krostkowa, która przypomina klasyczny trądzik u dzieci i nastolatków. Różnica jest taka, że nie występują w niej zmiany ropne i najczęściej dotyczy policzków oraz nosa. Najpoważniejszą odmianą trądziku różowatego, która pojawia się głównie u starszych mężczyzn, jest rhinophyma. To duże przerostowe zmiany na nosie, przypominające zlane guzki o czerwonym lub sinym kolorze. Często wymagają interwencji chirurgicznej. Zdarza się też, że trądzik atakuje oczy, dając objawy podobne do zapalenia spojówek. Jest on przez to trudny do zdiagnozowania.

Co nasila trądzik różowaty?

Objawy, takie jak rumień, mogą nasilać się pod wpływem pogody, głównie nagłych zmian temperatur, silnego słońca czy wiatru. Negatywnie na stan skóry mogą wpływać też niektóre potrawy, głównie pikantne. Taki trądzik często nasila też stres, nadmierny wysiłek fizyczny, sauna i gorące kąpiele. Podobnie z resztą jak nieprawidłowa pielęgnacja, czyli stosowanie zbyt silnych kosmetyków, które mogą drażnić skórę.

Jaką dietę stosować?

W przypadku trądziku różowatego należy wykluczyć istnienie alergii oraz nietolerancji pokarmowych, np. na białko kurze czy laktozę, które mogą być przyczyną choroby. Objawy nasilają czasem też marynaty, produkty z octem, czekolada i cytrusy, dlatego warto je na próbę wyeliminować z diety. Podobnie zaostrzeniu zmian sprzyjają pikantne potrawy, alkohol, a także kawa czy herbata w zbyt dużej ilości. Specjalna dieta na trądzik nie istnieje – należy jeść zdrowo, regularnie i unikać przetworzonych produktów.

Jak leczyć: co na trądzik

Leczenie trądziku różowatego może być skomplikowane i często wymaga łączenia kilku metod. W przypadku zmian grudkowo – krostkowych zazwyczaj podaje się przez kilka miesięcy antybiotyki, takie jak tetracykliny. Taka terapia trwa nawet do pół roku. Przy zmianach naczyniowych oraz grudkowych stosowana jest czasem izotretinoina lub zewnętrznie kremy na trądzik różowaty z metronidazolem lub kwasem azelainowym. Skutecznie w zmniejszaniu rumienia i podtrzymywaniu efektów leczenia działają lasery, m.in. argonowy, a także IPL. Dobre efekty dają też peelingi chemiczne, np. z kwasem retinowym, azelainowym czy kojowym.

Właściwa pielęgnacja

Trądzik różowaty oprócz leczenia, wymaga też odpowiedniej codziennej pielęgnacji. Najlepiej jest używać kosmetyków aptecznych, przeznaczonych do skór alergicznych lub wrażliwych, pozbawionych barwników czy substancji zapachowych.

  • Do mycia twarzy dobrze jest stosować delikatne wody lub żele micelarne. Powinny być z jak najmniejszą ilością składników.
  • Kremy – najlepsze są takie, które odbudowują barierę ochronną naskórka, na przykład z lipidami, działają przeciwzapalnie, koją i nawilżają skórę. Te na dzień koniecznie powinny zawierać filtry UV, bo słońce może nasilać trądzik.
  • Aby zmniejszyć widoczność rumienia, można używać kosmetyków do makijażu z zielonymi pigmentami, które optycznie go maskują.
  • Dermatolodzy często polecają też pacjentom domowe sposoby, na przykład stosowanie mieszanki oleju lnianego z wodą wapniową do mycia twarzy czy maseczki łagodzącej z płatków owsianych.

Tego należy unikać:

  • Wodoodpornych kosmetyków, które trzeba usuwać specjalnymi preparatami do demakijażu i które wymagają silnego pocierania skóry.
  • Preparatów o działaniu rozgrzewającym, np, z kofeiną lub chłodzącym, jak mentol. Mogą one zaostrzać stan zapalny oraz rumień.
  • Kortykosteroidów, które mogą nasilać trądzik różowaty.

I szamponów z silnymi składnikami aktywnymi lub intensywnie perfumowanych – w trakcie mycia mają one kontakt ze skórą twarzy i mogą nasilać objawy trądziku różowatego. Warto uważać też na proszki do prania i zmiękczania tkanin których używa się do prania pościeli czy ręczników. Dobrze, aby były przeznaczone dla skór wrażliwych lub alergików.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments