Kadzidełko najprościej mówiąc, to naturalna aromatyczna substancja przeznaczona do spalania w celach oczyszczających, rytualnych i duchowych. Niezależnie od rodzaju ma wydzielać przyjemny, relaksujący, kojący umysł zapach.
Palenie kadzidełek z ziół i żywic sięga czasów prehistorycznych. Okadzano nimi ludzi, zwierzęta, domostwa by przywrócić zdrowie i równowagę, odgonić złe moce i zdjąć uroki. Niemal we wszystkich kulturach i religiach jest praktykowane do dziś. Współcześnie palenie kadzidełek wykracza poza kwestie duchowe. Wiadomo, że oczyszcza ze szkodliwych patogenów i przywraca równowagę energetyczną. Stąd kadzidełko jest stałym elementem w gabinetach masażu, odnowy biologicznej i często naszych własnych domach.
Naturalne kadzidełka
Tradycyjnie kadzidełka wytwarza się z żywic, aromatycznych ziół i roślin. Dziś trudno trafić w sklepach na produkty w 100% naturalne. Większość kadzidełek dostępnych w handlu zawiera surowiec roślinny i w mniejszej lub większej ilości sztuczne substancje zapachowe.
Te chemikalia po spaleniu wypełniają pomieszczenia unoszącymi się w powietrzu falangami i parabenami, które osadzają się w drogach oddechowych. Wdychanie ich skutkuje podrażnieniami błon śluzowych, bólami głowy, zaburzeniami układu hormonalnego.
Prostym, domowym sposobem można zrobić kadzidełko ze składników dostępnych w naturze. Naturalne aromaty wydzielane przy spalaniu napełnią pomieszczenia pięknym zapachem, oczyszczą z korzyścią dla ciała, umysłu i ducha. Naturalne substancje aromatyczne mają działanie równoważące i lecznicze. Wdychane zapachy natychmiast docierają do układu limbicznego, części mózgu odpowiedzialnej za pamięć, emocje i regulacje hormonów. Wywołują reakcje w tkankach, narządach, układach i sferze duchowej.
Składniki na domowe kadzidełka
Zrobienie naturalnego kadzidełka jest bardzo proste. Wystarczą podstawowe składniki z roślin rosnących w lesie, ogrodzie, na podwórku. Można przejść się w okolicy domu, wdychać zapachy i zebrać to czego szukamy. Zrobić własną mieszankę, która do nas przemawia, współgra z ciałem i zmysłami. Ususzyć i stworzyć własny zapach.
Aromatyczne zioła do kadzidełek
- Lawenda, rozmaryn, bylica, szałwia, liść laurowy, tymianek, piołun, jaśmin, krwawnik, melisa, nagietek, płatki dzikiej róży
- Jagody jałowca, głogu, róży,
- Przyprawy korzenne – goździki, cynamon, gałka muszkatołowa
- Szyszki i igiełki sosny, jodły, świerku, cedru, mchy, porosty
- Kora, gałązki, drewno: sosny, jałowca, cedru, świerku, brzozy, klonu, dębu, wierzby, olchy, drzew owocowych
- Żywice: kadzidłowiec, mirra, drzew iglastych, lepkie pączki topoli, lupulina z szyszek chmielu
- Substancje wiążące: miód, zmielone daktyle, czerwone wino, sól,
Jak zrobić kadzidełko?
Surowiec roślinny ususzyć, sproszkować, możliwie drobno rozkruszyć i wymieszać. Dodać substancję wiążącą, ugniatać by uzyskać plastyczną masę. Z oderwanych kawałków formułować małe kulki, stożki, formy patyczków. Pozostawić na kilka dni do wyschnięcia.
Alternatywnie pozostawić do wyschnięcia zioła luzem. Przechowywać w słoikach i spalać węgielkach do kadzidełek z odrobiną olejków eterycznych.
Palenie naturalnych kadzidełek
Spalanie kadzidełek jest najstarszą formą aromaterapii. Wprowadza w błogi nastrój, relaksuje ciało i umysł. Skutecznie oczyszcza pomieszczenia z bakterii i patogenów chorobotwórczych. Więcej Tutaj.
Wdychanie przyjemnych zapachów przywołuje miłe wspomnienia i wprowadza harmonię wśród domowników. Wycisza emocje, poprawia koncentrację, kreatywność, klarowność umysłu. Niektóre rośliny jak lawenda, łagodzą stres, niepokój, niosą pomoc w bezsenności.