REKLAMA

Okadzanie domu – korzyści i zalety

Rytualne okadzanie dymem, palenie kadzideł z ziół i żywic roślinnych sięga czasów prehistorycznych.  Do dziś jest praktykowane w wielu kulturach w celu pozbycia się chorób, epidemii uroków. Okadza się by odgonić złe moce, przywrócić równowagę. Okadzanie jest jedną z praktyk w ceremoniach religijnych.

Dziś okazuje się, że dawne praktyki to nie zabobon. Okadzanie ma ogromny wpływ na oczyszczanie powietrza i otoczenia ze szkodliwych bakterii i patogenów.

W jednej ze świątyń indyjski naukowcy zaobserwowali, że rytualne spalanie specjalnego drewna z mieszanką aromatycznych leczniczych ziół znakomicie oczyszcza powietrze. W ciągu 1 godziny okadzanie zredukowało o 94% liczbę bakterii i patogenów w powietrzu. Pozostawiając zdezynfekowane pomieszczenie na kolejne 24 godzin. W ceremonii używano mieszanki zwanej Havan smagli.

okadzanie domu, kadzidlo, zapach

Okadzanie domu – korzyści i zalety

W Polsce nasze rodzime babki używały do tego celu  innych roślin. Popularne zioła to biała szałwia,  piołun, lawenda, rozmaryn, tymianek, mirra. Z drzew jałowiec, brzoza, świerk. Robione też  specjalne kadzidła z żywico-ziołowych mieszanek by odpędzić morowe powietrze.

Jednak prawdziwe kadzidło pochodzi z drzewa zwanego kadzidłowcem – boswellia serrata, wymieniane wielokrotnie w Biblii, używane w ceremoniach religijnych,  do tej pory używa się w kościele katolickim. Roślina wytwarza żywicę, która po zestaleniu tworzy substancję zwaną olibanum w postaci żółtobrązowej, ziarenkowatej masy.  Olibanum działa przeciwbólowo, immunomodulująco, uspokajająco, przeciwbakteryjnie i wykrztuśnie, antyproliferacyjnie wobec nowotworów, zmniejsza stany zapalne w przebiegu reumatyzmu i wpływa korzystnie na wątrobę. W tradycyjnej medycynie indyjskiej jest używane w leczeniu stanów zapalnych stawów i kości, stanów zapalnych i bólowych kręgosłupa, nieżytów układu oddechowego .

 

okadzanie domu kadzidlowiec

Zalety palenia olibanum w domu to czyste powietrze bez bakterii , niezwykle piękny, delikatny korzenno-ziołowy zapach utrzymujący sie wiele godzin. Działa relaksująco i kojąco, dotlenia mozg i wspomaga koncentracje. Oczywiście nie ma porównania z chemicznymi odświeżaczami powietrza, raz że tylko udają zapachy a dwa to wdychamy toksyny.

Przeczytaj też Czysty dom bez chemii

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Alasekretyzdrowiaderry Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
derry
Gość
derry

a gdzie można kupić takie kadzidła (np. Havan smagli) jak wymieniono w powyższym tekście? Gdzie kupić i jak prawidłowo tego użyć?

sekretyzdrowia
Gość
sekretyzdrowia

niekoniecznie te, można używać kadzideł z polskich ziół i żywic

Ala
Gość
Ala

Moja babcia co jakiś czas okadzała dom, ja nie wyobrażam sobie, żebym też tego nie robiła. Co prawda nie wszystkie kadzidła zapamiętałam, ale zaglądam do książki „Sekrety szeptuch”, tam są opisane różne kadzidła na różne potrzeby, również te , których nauczyła mnie babcia .

REKLAMA
pigwa przepisy sok z pigwy

Pigwa pospolita – polska cytryna. Właściwości lec...

Pigwa pospolita [Cydonia oblonga] niegdyś była powszechnie uprawiana kreteńskiej Cydonii, stąd pocho[...]

%d bloggers like this: