Okadzanie domu – zalety i korzyści dla człowieka i otoczenia

Rytualne okadzanie dymem, palenie kadzideł z ziół i żywic sięga czasów prehistorycznych.  Wiele kultur do dziś je praktykuje by przywrócić zdrowie i równowagę, odgonić złe moce i zdjąć uroki. Okadzanie jest nadal jedną z ważniejszych z praktyk w ceremoniach religijnych.

Dawne praktyki to nie zabobon. Umiejętne okadzanie nie tylko oczyszcza otoczenie z negatywnych energii, ale szkodliwych bakterii i patogenów.  W jeden ze świątyń w Indiach badacze zaobserwowali, że rytualne spalanie specjalnego drewna z mieszanką aromatycznych leczniczych ziół znakomicie oczyszcza powietrze.  W ciągu jednej godziny okadzanie zredukowało w powietrzu  94% bakterii i patogenów. Pomieszczenie pozostało czyste przez kolejne 24 godziny, niektóre bakterie chorobotwórcze zostały całkowicie wyeliminowane. [1] 

okadzanie domu, kadzidlo, zapach

Okadzanie domu – korzyści i zalety

W hinduskiej ceremonii  do okadzania zastosowano mieszankę Havan smagli. Na naszych terenach używano do tego celu innych rodzimych roślin. Z ziół popularna była szałwia, piołun, jaśmin mirra, lawenda, rozmaryn. Używano gałązki jałowca, brzozy, świerku. Wykonywano z nich specjalne kadzidła z dodatkiem żywic by odpędzić zło i morowe powietrze. Okazuje się, co skrupulatnie wyliczono, że podczas upałów hektarowa plantacja jałowców wydziela 30 kg lotnych olejków zabijających bakterie. Okadzanie dymem z brzozy potrafi zniszczyć gronkowca opornego na antybiotyki.

Niektóre zioła jak biała szałwia oczyszcza otoczenie i uwalnia domowników od negatywnych emocji, lęku, niepokoju. Po okadzeniu szałwią domu pozostaje czysty, przyjemny świeży zapach i wyraźne uczucie spokoju.

Kadzidłowiec

Prawdziwe kadzidło pochodzi z drzew boswellia zwanych kadzidłowcami. Wielokrotnie wymienia je biblia m.in było ofiarowane jak jeden z trzech darów dzieciątku Jezus. W czasach największej świetności żywica kadzidłowca była cenniejsza niż złoto. Do dziś używa się w kościele katolickim.

okadzanie, kadzidło, olibanum, boswellia

Kadzidłowiec wytwarza żywicę, która po zestaleniu tworzy żółtobrązową, ziarnistą masę zwaną olibanum, w postaci żółtobrązowej, ziarnistej masy. W tradycyjnej medycynie indyjskiej stosowane jest  w leczeniu stanów zapalnych stawów i kości, stanów zapalnych i bólów kręgosłupa, nieżytów układu oddechowego .

  • Olibanum działa przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, wykrztuśnie
  • Uspakaja, wycisza, odpręża
  • Wpływa korzystnie na odporność i energetykę organizmu
  • Poprawia częstotliwość tkanek i narządów
  • Zabija niektóre komórki nowotworowe

Od wielu lat wiadomo, że chore komórki mają niższą częstotliwość niż zdrowe. Można ją zmieniać przez czynniki zewnętrzne typu fale elektromagnetyczne, olejki eteryczne, okadzanie czy wewnętrzne – medytacje, praktykowanie uważności, ćwiczenia oddechowe.

Immunolog Mahmud Suhail twierdzi, że  rak powstaje gdy DNA w obrębie jądra komórki ulega uszkodzeniu, a niektóre olejki eteryczne mają zdolność jego naprawy. Jednym z nich jest żywica z drzewa boswellia serrata. Według niego olibanum oddziela „mózg”  komórki rakowej od „ciała „w cytoplazmie. Zamykają jądro a tym samym powstrzymując go od odtwarzania uszkodzonych kodów DNA. [2] okadzanie domu kadzidlowiec

Okadzanie kadzidłowcem

Olibanum oczyszcza powietrze energetycznie i z patogenów, do tego ma cudowną woń. Niezwykle piękny, delikatny korzenny zapach z nutką ziołową utrzymuje się wiele godzin. Relaksuje i działa kojąco. Dotlenia mózg i wspomaga koncentrację. Wprowadza harmonię wśród domowników. I działa leczniczo – nie szkodzi w przeciwieństwie do chemicznych odświeżaczy, które udają tylko zapachy.

Przeczytaj również jak utrzymać Czysty dom bez chemii

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
derry
derry
5 lat temu

a gdzie można kupić takie kadzidła (np. Havan smagli) jak wymieniono w powyższym tekście? Gdzie kupić i jak prawidłowo tego użyć?

sekretyzdrowia
sekretyzdrowia
5 lat temu
Reply to  derry

niekoniecznie te, można używać kadzideł z polskich ziół i żywic

Joanna
Joanna
1 rok temu
Reply to  derry

Internet,to to samo,co ksiadz ma do okadzania,ten sam material .Ja tez zamawiam

Anna
Anna
10 miesięcy temu
Reply to  derry

Najlepiej zrobić je z rodzimych dostępnych nam z pól i łąk ziół, ja tak robię.

Ala
Ala
1 rok temu

Moja babcia co jakiś czas okadzała dom, ja nie wyobrażam sobie, żebym też tego nie robiła. Co prawda nie wszystkie kadzidła zapamiętałam, ale zaglądam do książki „Sekrety szeptuch”, tam są opisane różne kadzidła na różne potrzeby, również te , których nauczyła mnie babcia .

%d bloggers like this: