REKLAMA

Czysty dom bez chemii

Czysty dom bez chemii czyli sprzątanie ekologiczne

Utrzymanie w domu w czystości bez stosowania środków chemicznych w obecnych czasach może się wydawać dużym wyzwaniem, zwłaszcza gdy się kroczy wśród pólek sklepowych zastawionych najprzeróżniejszymi produktami dla każdego rodzaju powierzchni i każdego rodzaju zabrudzenia.

Jednak z raportu, który opublikowała The Environmental Working Group wynika, ze środki czyszczące w swoim składzie zawierają kancerogeny astmageny, toksyny i trucizny. Trzymanie ich w domu zagraża zdrowiu. Według raportu tylko 7% środków czyszczących ujawnia swój skład chemiczny na opakowaniach Okazało się, że aż 53% produktów posiada składniki szkodliwe dla płuc człowieka. W wielu produktach czyszczących znaleziono tak znane środki rakotwórcze jak aldehyd mrówkowy (formaldehyde) czy chloroform. EWG doradza, aby się nie dać otumaniać  “zielonymi” nalepkami i hasłami i oznaczeniami produkt ekologiczny. Czysty dom bez chemii

LINK

Jeśli mamy dylemat jak utrzymać czysty dom bez użycia agresywnych środków chemicznych wystarczy zadać sobie pytanie – czym gospodynie szorowały swe domostwa 40-50 lat temu ?  Okazuje się że nie potrzeba kolekcji środków chemicznych – wystarczy zwykły ocet, soda oczyszczona, cytryna lub kwasek cytrynowy i inne naturalne substancje.

Czysty dom bez chemii

Łazienka
Nierozwodniony ocet jest rewelacyjny do mycia wanny, umywalki czy kafelków. Przy dużych zabrudzeniach można dosypać trochę sody oczyszczonej – robi się wtedy biała pieniąca masa, której żaden bród się nie oprze.
Do czyszczenia fug doskonale się sprawdza proszek do pieczenia. Podobnie toaletę można wyczyścić wsypując 1\4 szklanki sody oczyszczonej skrapiając 1 łyżeczką octu, przy czym przed czyszczeniem warto jest zostawić na pół godziny.
Środek do czyszczenia odpływu: 0,25 szklanki sody oczyszczonej wsypać do odpływu. Zalać 0,5 szklanki octu i przykryć na 15 minut. Następnie zalać 2 litrami wrzącej wody.

czysty dom

Przepis na domowe mleczko czyszczące
1 łyżka szarego mydła
5 g potażu
20g kredy
5 kropli olejku cytrynowego
Szklanka wody
Mydło i potaż rozpuścić w wodzie, dokładnie wymieszać. Dodać kredowy proszek i olejek cytrynowy. Całość wymieszać i przelać do butelki. Przechowywać w lodowce. Trwałość ok. 3 miesięcy. Doskonale wyczyści m.in kuchenkę, zlew, wannę i przypalone naczynia.

Pasta do czyszczenia piekarnika
1 szklanki sody oczyszczonej, 2 łyżeczki soli, gorąca woda – tyle, by móc zrobić pastę. Pozostawić na 5 min.

Płyn do mycia naczyń
sok z trzech cytryn, 1,5 szklanki wody, 1 szklanka soli drobnoziarnistej, 1 szklanka białego octu
Zmieszać sok z cytryny z wodą, solą i octem. Gotować w garnku przez około 10 minut ciągle mieszając dopóki płyn się nie zagęści.

czysty dom jak sprzątać ekologicznie

Inne powierzchnie

Okna, lustra
Do ciepłej wody dodać ocet spirytusowy i przy pomocy ściereczki z mikrofibry umyć, a następnie druga sucha ściereczką wypolerować.
Chromowane elementy
Miękką szmatkę zanurzyć w roztworze octu i wody w proporcji 1:1. Można dodać kilka kropel olejku eterycznego.
Kamień, rdza
Na nalot z kamienia położyć plaster cytryny i pozostawić na 15 minut
Wycieranie kurzu
Najlepiej na mokro, ściereczką z mikrofibry. Do wody można dodać kilka kropel olejku eterycznego
Podłogi drewniane, panele
1,5 szklanki octu, 1,5 szklanki ciepłej wody, 20 kropel wybranego olejku eterycznego.

a

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
sekretyzdrowiaMariasdfsdfaaaaaaaaaaaasddss Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
aaaaaaaaaaaasddss
Gość
aaaaaaaaaaaasddss

W jakich sklepach można dostać ten dziwną substancję Potaż?

sdfsdf
Gość
sdfsdf

Zastępczo można z wygasłego ogniska trochę popiołu zebrać. Ciekawostka: czysta forma potażu to ..regulator kwasowości E501

Maria
Gość
Maria

Czy nie lepiej zapytać ” internetu” zamiast zawracać głowę pytaniami na forum? Jeżeli coś nie wiem albo w artykule wydaje mi się „dziwne” , kopiuję problem , wklejam na pasek i …wszystko wiadomo- czy to jest pomyłka a czy może jakiś nieznany produkt.

sekretyzdrowia
Gość
sekretyzdrowia

Ocet spirytusowy do utrzymania domu w czystości jest idealny. Można również stosować winny czy jabłkowy nie ma specjalnej różnicy, za to cena wyższa.

trackback

[…] „…z raportu, który opublikowała The Environmental Working Group wynika, ze środki czyszczące w swoim składzie zawierają kancerogeny, astmageny, toksyny i trucizny. Trzymanie ich w domu grozi zdrowotnymi konsekwencjami. (…) Jeśli mamy dylemat jak utrzymać dom w czystości bez użycia agresywnej chemii, wystarczy zadać sobie pytanie – czym gospodynie szorowały swe domostwa 40-50 lat temu…” czytaj w artykule >> […]

REKLAMA
%d bloggers like this: