REKLAMA

Mącznica lekarska na nerki, pęcherz i drogi moczowe

Mącznica lekarska [Arctostaphylos uva-ursi] zwana niedźwiedzim uszkiem jest obok żurawiny ziołem najskuteczniej odkażającym drogi moczowe. Obydwa człony botanicznej nazwy oznaczają „niedźwiedzie winogrona”, pierwszy wywodzi się z greki drugi z łaciny. A to z powodu upodobania niedźwiedzi do owoców mącznicy.

Mącznica jest niewielką 10-20 cm krzewinką z wrzosowatych podobną do borówki. Łatwo je odróżnić, borówka rośnie do góry mącznica się płoży po ziemi. W Polsce rośnie w sosnowych lasach na nizinach, jest pod częściową ochroną.
Kwitnie od maja do czerwca, wydaje drobne dzwoneczkowate kwiatuszki białe lub bladoróżowe. Późnym latem ma czerwone, połyskujące jagody o kwaśnym smaku. Surowcem zielarskim są zbierane jesienią liście mącznicy. Niegdyś wykorzystywano je do farbowania tkani, z owoców robiono dżemy i powidła.

mącznica właściwości, kwiat mącznicy

Mącznica lekarska właściwości

Liście mącznicy są doskonałym środkiem na choroby nerek i dróg moczowych. Mają właściwości przeciwbakteryjne, dezynfekujące, antyseptyczne, żółciopędnie i diuretyczne. Działają bakteriostatycznie czyli zapobiegają replikacji bakteryjnej. Odtruwają, oczyszczają krew i układ limfatyczny, likwidują obrzęki, wspomagają odchudzanie.

Skuteczne w leczeniu:

  • niewydolności nerek i kamicy nerkowej
  • zapaleniach i nawracających infekcjach układu moczowego
  • zakażeniach pęcherza, cewki moczowej, prostaty
  • pomocniczo w zapaleniu kłębuszków i miedniczek nerkowych

Mącznica działa przeciwbakteryjnie na przewód pokarmowy. Zmniejsza przepuszczalność jelit przy tzw. przeciekającym jelicie. Działa przeciwbiegunkowo, hamuje krwawienia przewodu pokarmowego, zmniejsza aktywność drobnoustrojów chorobotwórczych. Zalecana dla osób źle znoszących leczenie antybiotykami. Mącznica może być stosowana z dobrym skutkiem w chorobach układu moczowego psów i kotów.

zapalenie pęcherza nerki mącznica

Mącznica lekarska przepisy i zastosowanie

Odwar z mącznicy przy problemach urologicznych
2 łyżki grubo zmielonych liści zalać 250 ml wody. Gotować na wolnym ogniu 5-7 minut. Odstawić pod przykryciem na 10 minut. Pić 1-3 łyżki odwaru co 3 godziny. Uwaga: mocz przybiera kolor oliwkowo-zielony. Stosować do 14 dni w zakażeniach dróg moczowych, nerek, biegunkach, nadmiernej fermentacji w jelitach nadmiernej fermentacji w przewodzie pokarmowym. Dezynfekuje, działa łagodnie moczopędnie.

Napar z liści mącznicy
2 łyżki liści zalać 2 szklankami wrzątku, zaparzać 20 minut.
Stosować 4 x dziennie po 100 ml przy zapaleniu pęcherza moczowego

Mieszanka o. Sorki na zapalenie pęcherza moczowego
Wymieszać po 100 g rumianku i mącznicy, po 50 g krwawnika, mięty, pokrzywy, kłącza perzu, owocu jałowca, kwiatu wrzosu.  Łyżeczkę mieszanki zaparzać pod przykryciem 25-30 minut. Po przecedzeniu pić gorące 2-3 razy dziennie po jedzeniu. Nie dosładzać.

Herbatka moczopędna
Wymieszać po 10 g liści mącznicy i owocu dzikiej róży, po 20 g liścia brzozy, strąków fasoli, skrzypu i 30 g korzenia lubczyku. Półtorej łyżki mieszanki zalać w termosie 2 szklankami wrzątku. Parzyć godzinę. Pić po 1/3 szklanki 2 razy dziennie miedzy posiłkami.

Herbatka antyseptyczna
Wymieszać równe ilości liści mącznicy, mięty pieprzowej, ziela nawłoci, połonicznika, korzenia wilżyny i lukrecji. Zalać 2 łyżki mieszanki 2 szklankami wrzątku w termosie. Parzyć godzinę, pić porcjami między posiłkami. W ostrych i przewlekłych zapaleniach dróg moczowych. Zapaleniach pęcherza i w nawracających infekcjach po leczeniu antybiotykami.

Napar przy białkomoczu
łyżkę mieszanki z ziela skrzypu, liścia mącznicy, liścia brzozy i pączków, kwiatu bławatka parzyć 15 minut. Popijać w łykami w ciągu dnia.

Przeciwwskazania
Mącznica jest niewskazana u osób po operacjach nerek i kobiet w ciąży.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA

Okadzanie domu – zalety i korzyści dla człowieka...

Rytualne okadzanie dymem, palenie kadzideł z ziół i żywic sięga czasów prehistorycznych.  Wiele kult[...]

%d bloggers like this: