Artykuł partnera

Kalendarz pylenia roślin – co może uczulać?

Alergia wziewna może być wywołana przez pyłki roślin, w tym traw i drzew, oraz zarodniki grzybów.

Objawia się zwłaszcza wodnistym katarem, suchym i męczącym kaszlem, drapaniem w gardle, łzawieniem i zaczerwienieniem spojówek. Żeby uchronić się przed tymi dolegliwościami, trzeba wiedzieć, co nas uczula.

Kalendarz pylenia – jakie rośliny uczulają?

Z myślą o osobach, które zmagają się z uczuleniem na pyłki roślinne, powstał kalendarz pylenia, zwany też pyłkowym. Ma zazwyczaj formę tabeli z podziałem na miesiące i stopniem nasilenia pylenia najczęściej uczulających roślin.

Zawarte w kalendarzu pyleń informacje pozwalają alergikom na przygotowanie się zawczasu na wystąpienie nieprzyjemnych objawów, a co więcej – zdiagnozowanie, co odpowiada za pojawienie się ich. Jako pierwsze zaczynają pylić drzewa, bo już na przełomie stycznia i lutego objawy alergii odczuwają uczuleni na leszczynę. W kolejnych miesiącach dołączają inne drzewa. Koniec kwietnia to czas, kiedy zaczynają pylić trawy i chwasty. Większość uczula aż do września, a jeszcze dłużej dają się we znaki grzyby pleśniowe.

Nie wszystkie pyłki roślinne uczulają – ta właściwość zależy od ich rozmiarów oraz od składu chemicznego. Do drzew, których pyłek wywołuje objawy alergii, zaliczamy przede wszystkim: leszczyny, olchy (olsze), platany, topole, brzozy, dęby, przy czym dwa ostatnie uważa się za dominujące. W Polsce rośnie około 200 gatunków traw, a wśród nich za najczęstszą przyczynę alergii wziewnej uważa się: kupkówkę pospolitą, wiechlinę łąkową, wyczyniec łąkowy, mietlicę pospolitą, tymotkę łąkową, tomkę wonną, kostrzewę czerwoną, rajgras wyniosły.

Pośród najpowszechniej uczulających chwastów znajdują się: babka, szczaw, pokrzywa, komosa, ambrozja oraz bylica, uważana za trzecią najczęstszą przyczyną alergii wziewnej w Polsce. Poza pyłkiem traw, drzew i chwastów objawy alergii wziewnej powodują zarodniki grzybów pleśniowych. W przeciwieństwie do alergii na wyżej wymienione rośliny alergia na pleśnie jest zazwyczaj całoroczna, przy czym najbardziej daje o sobie znać w okresie intensywnego zarodnikowania grzybów pleśniowych z rodzaju Alternaria i Cladosporium, co ma miejsce od maja do września.

Pylenie roślin – alergia krzyżowa

Ciekawym zjawiskiem związanym z alergią na pyłki jest alergia krzyżowa. Polega na tym, że u osoby uczulonej na jeden alergen niepożądane objawy pojawić się mogą także w wyniku kontaktu z innym alergenem. Dochodzi do tego na skutek dużego podobieństwa w budowie alergenów.

Osoby uczulone na pyłek brzozy nieprzyjemne dolegliwości odczuwają m.in. po zjedzeniu: wiśni, marchwi, jabłka, gruszki, orzeszków ziemnych, soi czy selera. Jeżeli chodzi o trawy, to specjaliści złączyli je w jedną grupę i uwzględnili w niej także zboża. Wysokie prawdopodobieństwo alergii krzyżowej zauważa się ze strony żyta. Uczuleni na jego pyłki mogą odczuwać objawy alergii po zjedzeniu suchych nasion roślin strączkowych i pomidorów oraz otrębów i mąki zbóż. Wśród chwastów najczęściej przywoływanym przykładem jest bylica. Objawy reakcji alergii krzyżowej rozwijają się po zjedzeniu niektórych ziół i przypraw, marchwi, selera, pietruszki. Alergie krzyżowe oprócz wymienionych objawów alergii wziewnych powodują dodatkowo dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym zwłaszcza bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunkę.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments