Ciekawostki, Harmonia duszy i ciała, Porady, Sprawdzone efekty, Zioła

Kiedy zioła są skuteczne? Dostrojenie, dawkowanie, wyczucie czasu

Zioła są skuteczne i naprawdę działają!

Nie bez przyczyny koncerny farmaceutyczne nieustannie przeczesują planetę w poszukiwaniu roślin, z których można wyizolować aktywne związki, wyprodukować z nich leki i opatentować.

Kiedy zioła są skuteczne dawkowanie, dostrojenie, wyczucie czasu

Wiele osób skarży się, że ziołowe kuracje nie pomagają. Z doświadczenia wiem, że właściwie dobrane zioła w bardzo krótkim czasie, nawet kilku dni, przynoszą widoczną poprawę.

Kiedy zioła są skuteczne?

Nie ma znaczenia, jakie i na co zioła zastosujemy. Kluczowe jest dostrojenie ich do człowieka. Dopasowanie do konstytucji, tak by nie pogarszać stanu tkanek. Jak wszystko, tak każde zioło wywołuje ruch w kierunku równowagi całego systemu, bądź przeciwnie, może pogłębiać nierównowagę.

Zioła aromatyczne - natura energetyczna, działanie i zastosowania

Ogólnie rzecz biorąc, tradycyjne zielarstwo odnosi energetykę rośliny (np. chłodzenie, nawilżanie, rozpraszanie stagnacji) do aktualnego
stanu nierównowagi ( np. stan zapalny, niepokój, napięcie) i konstytucji ( np. suchość, wrażliwość).

Jak rozpoznawać wzorce nierównowagi i odpowiednio dobierać zioła, znajdziecie Państwo w mojej najnowszej książce Tajemnice ziół zapomniana wiedza do nabycia Tutaj.

tajemnice ziół zapomniana wiedza

Ponadto, nie bez znaczenia jest dawkowanie, czas przyjmowania i jakość surowca.

Dawkowanie ziół

Standardowo zachodnie ziołolecznictwo rekomenduje mniejsze dawki, niż medycyna chińska, ajurweda czy tradycyjni zielarze. Jednak każdy organizm inaczej reaguje na zioła. Rekomendowana dawka może być zbyt wysoka lub niska. Dlatego dobrze jest zacząć od proponowanej porcji, i w zależności od reakcji organizmu zmniejszyć lub zwiększyć.

Jeśli po trzech dnia brak reakcji lub chociaż złagodzenia objawów można zwiększyć dawkę, kontynuując kolejny tydzień. Czasami subtelne zmiany zachodzą powoli. Innym razem mając odpowiednie zioła, trzeba wziąć zastosować wyższe dawki. Jeśli wystąpi łagodna reakcja negatywna zmniejszyć, bądź zmienić zioło lub pojedyncze w mieszance.

Stany ostre i przewlekłe

Dawkowanie różni się w leczeniu stanów ostrych i przewlekłych. Standardowo podawane ilości są dostosowane do tych ostatnich, kiedy zioła przyjmuje się tygodnie lub dłużej.

Podczas leczenia stanów ostrych krótki czas podaje się duże dawki, aż nastąpi poprawa. Przy infekcjach grypowych, ostrych stanach zapalnych, skurczach, bólu, stosuje się większe dawki częściej.

Np. melisa reguluje ciśnienie, ale standardowa herbatka nie obniży natychmiast, mocniejszy napar z 5 łyżeczek na szklankę już tak. Przy grypie z wysoką gorączką nalewkę z jeżówki stosuje się co 2 godziny, aż objawy zaczną ustępować.

Melisa lekarska nie tylko na stargane nerwy - garść przepisów

Kiedyś miałam przypadek silnych skurczów miesiączkowych, tak że kobieta zwijała się z bólu. Podawałam jej co kwadrans łyżkę nalewki z szałwii czerwonej, standardowa dawka to 20 kropli 3 razy dziennie. Po godzinie ból ustąpił.

W chorobach przewlekłych stosuje się niższe dawki, ale regularnie. Ponieważ wątroba usuwa nieznane substancje, konieczne jest utrzymanie cyrkulacji ziół. Generalnie stosuje się  2-3 razy dziennie, ale czasami potrzebna jest nawet czwarta dawka. Dawkowanie może się różnić w zależności od masy ciała, wieku, zaawansowania choroby i wrażliwości konstytucyjnej.

Wyczucie czasu

Jeszcze jeden czynnik decyduje czy zioła są skuteczne: odpowiednia pora.

  • Przy schorzeniach górnych obszarów ciała: płuca, serce, głowa zioła stosuje się po posiłkach. Spożyty pokarm pomoże utrzymać substancje aktywnej w górnej części ciała, będą działać dłużej.
  • W leczeniu środka: żołądka, wątroby, śledziony,  trzustki zioła powinny być przyjmowane przed lub w trakcie posiłku.
  • Przy chorobach dolnych partii, nerek, pęcherza, jelit, narządów płciowych zioła zażywa się między posiłkami. W tym czasie nie powinno być pokarmu w żołądku, który by utrudniał pasaż do dolnych narządów. W stanach ostrych można przyjąć w dowolnym momencie, a przy braku ognia trawiennego należy zażywać w trakcie posiłków.
  • Przy odtruwaniu, detoksykacji, odchudzaniu zioła są lepiej wchłaniane i bardziej skuteczne na czczo. Przyjmowanie ziół przed jedzeniem jest skuteczne w przypadku dolegliwości jelitowych, tonizuje stany niedoboru i redukuje tkankę tłuszczową.
  • Zioła stosowane po posiłkach redukują wzdęcia, gazy, niestrawność, są skuteczne na dolegliwości zatok i płuc.
  • Układ nerwowy i moczowy preferuje leki roślinne na czczo i między posiłkami.

Nasz wewnętrzny zegar biologiczny steruje i synchronizuje procesy biochemiczne zachodzące w komórkach, tkankach i narządach. Poszczególne narządy w określonych godzinach osiągają swoje maksimum i minimum aktywności. By kuracje były skuteczne ziółka zażywa się o odpowiednich porach zgodnie z rytmem dobowym narządów. Szczegóły w artykule Zegar biologiczny a medykamenty.

Jakość surowca

Samodzielnie zebrane i ususzone zioła oraz robione z nich przetwory są najbardziej skuteczne. Dostępne w aptekach, sklepach zielarskich pochodzą z plantacji. Same nie wybrały sobie odpowiedniej gleby, ani towarzystwa innych roślin. Nie wiemy kto je zbierał, jakim chemicznym procesom i temperaturom zostały poddane.

Kiedy zioła są skuteczne dawkowanie ziół

Najgorsze są mieszanki w saszetkach w formie ciętej celulozy. Trafiają do nich odpady, z których  wyciśnięto wszystkie wartości w formie wyciągów. Następnie wysuszono w piecach w wysokiej temperaturze.

Ja zalecam nigdy nie kupować mieszanek ziołowych. Kupujmy zioła luzem, pojedynczo, starając się dołożyć do własnej mieszanki chociaż jedno, dwa samodzielnie zebrane. W dziko rosnących z łąki, lasu, przydomowego ogródka jest zachowana energia witalna.

I jeszcze jedno. Medycyna wschodnia uczy, że zioła należy przyjmować w formie, która wymaga spróbowania smaku. Żołądek nie ma kubków smakowych, więc zażywanie ich w postaci różnych preparatów fabrycznych osłabia ich skuteczność.  Nie pozwala na prawidłowe trawienie, wchłonięcie i przyswojenia. Smaki niosą również informację energetyczną i bilansują to czego w organizmie brakuje.

Tradycyjne, najbliższe naturze, proste formy podawania ziół, najczęściej wyciągi wodne, nalewki, syropy są skuteczne i  eliminują ryzyko nieznanych jeszcze skutków nowoczesnych technologii. Dziś rośliny lecznicze są preparowane i przyjmowane w formach niespotykanych dotąd w całej historii ludzkości. Od kapsułek ułatwiających połykanie w dowolnych ilościach, po standaryzowane preparaty i ekstrakty znacznie bardziej skoncentrowane, niż pierwotny zamysł natury.

B. della Porta

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments