REKLAMA

Kisiel owsiany fermentowany – leczniczy przepis na zakwasie

Kisiel owsiany jest jedną z najstarszych słowiańskich potraw.  Znany i popularny od X wieku na ziemiach wschodnich wzdłuż pasa pogranicza polsko-ruskiego. Dawniej kisiel owsiany otrzymywano poprzez fermentowanie w wodzie owsa z dodatkiem kawałka chleba żytniego i zebranie osadu skrobi na dnie. Skrobia taka zawiera najwięcej bakterii kwasu mlekowego,  zwłaszcza Lactobacillus Plantarum, w niej koncentrują się  wszystkie cenne uboczne produkty fermentacji. (źródło)

Sfermentowana skrobia o łagodnym smaku była wykorzystywana do zagęszczania zup i przyrządzania kisieli. Podawano je na gorąco lub zimno zwykle z solą, masłem, olejem konopnym lub lnianym, czasami na słodko z miodem. Kisiel owsiany jako potrawa wigilijna znany był w wersji czystej lub z mlekiem makowym, utartym i osłodzonym makiem lub syropem żurawinowym.

Kisiel owsiany - leczniczy przepis na zakwasie

Co odkrył Izotow?

Kisiel owsiany w latach dziewięćdziesiątych ponownie wrócił do łask. Rozpropagował potrawę rosyjski lekarz Władimir Izotow, specjalist od chorób wirusowych i zakaźnych.
Izotow cierpiał na kleszczowe zapalenie mózgu. Zdawał sobie sprawę,  że medycyna akademicka nie daje dużych nadziei. Zaczął szukać naturalnych środków i tak trafił na kisiel owsiany.
Po kilku latach spożywania kisielu nie było śladu po chorobie. Przy okazji wyleczył się z nadciśnienia tętniczego i choroby wieńcowej, choroby nerek, alergii i zaburzeń metabolicznych.

Izotow opublikował raport i opracował swoją recepturę z dodatkiem kefiru, która znana jest w Rosji jako kisiel Izotowa. Kisiel owsiany wg jego przepisu jest pomocny w leczeniu chorób, które nie odpowiadają na leczenie farmakologiczne.

Potrawa łączy wyjątkowe właściwości owsa i produktów ubocznych fermentacji mlekowej.
Odżywia organizm białkiem, minerałami i witaminami. Nie obciąża układu trawiennego, co pozwala zachować energię na inne procesy w tym regenerację i redukcję stanów zapalnych. Poprawia  funkcje jelit co w konsekwencji wywołuje procesy naprawcze i powrót do zdrowia.

Sfermentowana skrobia ma bardzo wysoką zawartość beta glukanu.  Potęguje działanie komórek odpornościowych, stymuluje zwłaszcza na pierwszą linię obrony czyli makrofagi, wywiera wpływ na szybkość produkcji krwi w szpiku kostnym, zmniejsza pobór glukozy i wyrzuty insuliny, co zapobiega i leczy choroby metaboliczne, ma zdolność obniżania pH w jelicie co zapobiega rozwojowi szkodliwych bakterii i wspomaga wchłanianie składników odżywczych. (źródła 1, 2, 3)

Kisiel owsiany Izotowa 

Składniki:
500 g dobrej jakości ziarna owsa
70 g ok 1/3 szklanki grysiku owsianego
3 łyżki mąki owsianej (opcjonalnie)
1/2 szklanki kefiru z niepasteryzowanego mleka, najlepiej domowego, można użyć również jako startera do fermentacji kawałek chleba żytniego na zakwasie.
Przegotowana i wystudzona woda do napełnienia 4 litrowego słoja

Niezbędne akcesoria:
Naczynie 4 litrowe z pokrywką
Długa łyżka
Miska
Duże sito
Słoik 1,5 litrowy

Sposób przygotowania krok po kroku 

Wsypać do 4 litrowego naczynia ziarno owsa, grysik i mąkę.
Zalać kefirem i wodą, wymieszać.
Słoik zamknąć, przykryć ręcznikiem i pozostawić w temperaturze pokojowej przez 2 dni.

Mieszanka wody, kefiru i owsa zapewnia idealne warunki hodowlane dla rozwoju żywych kultur bakterii. Bakterie kwasu mlekowego rozwijają się najlepiej kiedy dopływ tlenu jest ograniczony, ale nie całkowicie zablokowany. Dlatego jeśli słoik jest wypełniony mieszaniną pod sam wierzch, przykrywka nie musi być szczelna. O ile zachowana będzie ochrona przed przedostawaniem się bakterii beztlenowych.

Kisiel owsiany fermentowany

Po dwóch dniach fermentacji można zauważyć oddzielenie się warstwy owsa, skrobi i płynu lub pianę na górze. Albo jedno i drugie. W owsie powinny pojawić się bardzo małe pęcherzyki powietrza. Wówczas proces fermentacji dobiegł końca.
Zarówno płyn jak i owies zostały wzbogacone bakteriami kwasu mlekowego i ich produktami metabolicznymi (enzymy, kwas mlekowy, substancje działające aktywnie przeciw chorobotwórczym bakteriom). Powstała skrobia o unikalnych wartościach i proporcjach węglowodanów złożonych, białek, dodatkowych aminokwasów i witamin.

Teraz należy odcedzić płyn. Ustawić sito na misce, przelać do sita zawartość, pozostawić kilka minut dociskając łyżką owies.
Otrzymaną wodę owsianą przelać do drugiego słoika. Opłukać naczynie w którym przygotowywany był ferment, postawić sito z owsem i opłukać filtrowaną wodą mieszając łyżką.

Obydwa słoiki pozostawić kilka godzin w temperaturze pokojowej, aby skrobia opadła na dno. Po oddzieleniu się skrobi, płyn należy odlać ale zachować. Resztę wlać do małego słoika i wstawić do lodówki, by więcej skrobi opadło na dni. Po odlaniu płynu powstanie czysta sfermentowana skrobia owsiana bogata w białko, aminokwasy, witaminy i bakterie kwasu mlekowego.

 

owies fementowany

Skrobię czyli kisiel owsiany można jeść z dowolnymi dodatkami albo używać jako zagęszczacz do potraw. Pamiętając, że poddając go działaniu wysokiej temperatury zginą bakterie kwasu mlekowego, chociaż i tak zachowa wiele dobroczynnych właściwości. Ale by nie utracić cennych probiotyków kisiel można podgrzewać maksymalnie do 40-45 stopni.

Otrzymany płyn – solanka bardzo łagodna w smaku, jest lekko kwaśna i bardzo orzeźwiająca do tygodnia zachowuje żywe bakterie, można ją pić samą lub z dodatkiem niewielkiej ilości soku owocowego.

Pozostałego owsa można użyć do zrobienia owsianki z kefirem, miodem lub owocami lub użyć do wypieków – ciastek lub chleba. Owies zachowuje żywe kultury bakterii przez 3-4 tygodnie.

 

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Agnieszka Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Agnieszka
Gość
Agnieszka

Dzień dobry, gdzie można kupić niepasteryzowany kefir?

REKLAMA
%d bloggers like this: