Klimakterium i następująca po nim menopauza jest okresem wygaszania hormonalnej czynności jajników i produkcji estrogenu. Ten naturalny procesem jest kolejnym etapem w życiu kobiety, który w naszej kulturze kojarzy się wyłącznie z dolegliwościami i początkiem starości.
Statystycznie w krajach zachodnich kobiety wchodzą w okres klimakterium przed 50 rokiem życia, ale z roku na rok granica ta się obniża. Coraz częściej diagnozowana jest wczesna menopauza u kobiet przed 40, nawet 30-tym rokiem życia.
Większości z nich zarówno w okresie klimakterium jak i kilka lat po ustaniu ostatniej miesiączki towarzyszą przykre objawy fizyczne i psychiczne, niekiedy bardzo nasilone.
Obniżenie nastroju, uderzenia gorącą, obrzęki piersi, gromadzenie wody, napadowe pocenie się, bóle i zawroty głowy, przybieranie na wadze, skoki ciśnienia, zaburzenia krążenia.
Hasło klimakterium jest powszechnie lansowane w reklamach i przez samych lekarzy jako etap w życiu, w którym kobieta koniecznie musi się poddać wielu badaniom, często terapii hormonalnej, zażywać rozmaite środki i suplementy. A przecież w niektórych regionach świata kobiety nie doświadczają przykrych skutków przekwitania.
W Japonii tracą zdolności rozrodcze dużo później niż Europejki. Nie wiedzą co to uderzenia gorąca, nawet w słowniku nie ma odpowiedników słów klimakterium czy menopauza. Kobiety z plemienia Hunzu u podnóża Himalajów w wieku 65 lat rodzą zdrowe dzieci.
Menopauza to „choroba” kobiet z krajów rozwiniętych. Przykre objawy towarzyszące przekwitaniu są praktycznie niespotykane u kobiet, które poddają się rytmowi natury. Całe życie intuicyjnie wiedzą jak współpracować z ciałem, kiedy odpocząć i jak się odżywiać w danej fazie cyklu. (więcej na ten temat TUTAJ) Ich ciała w ciągu dnia są w ruchu, ale umysł zawsze obecny w tu i teraz.
Jak złagodzić objawy klimakterium
Trudne przekwitanie to przede wszystkim efekt dobrodziejstw „cywilizacji”. Życie w stresie, brak snu, odpoczynku, pestycydy, GMO, żywność i leki zawierające sztuczne hormony, pigułki antykoncepcyjne a szczególnie ksenoestrogeny LISTA dzień po dniu rozregulowują delikatny układ hormonalny.
By uniknąć przykrych niespodzianek konieczne są pewne zmiany stylu życia, które jednak trudno wprowadzić kiedy umysł jest ciągle w „podróży”, zalewany potokiem informacji. Wyciszenie np. poprzez medytacje, słońce, ruch na łonie natury, odpowiednia ilość snu i nieprzetworzona żywność bogata w witaminy . Zioła będą dodatkową, naturalną pomocą. Każda z kobiet znajdzie wśród nich coś dla siebie na różne objawy klimakterium.
Zioła na menopauzę
Niepokalanek – dostarcza substancji mających wpływ na przysadkę mózgową, pobudza jajniki do produkcji progesteronu. Pluskwica groniasta, koniczyna czerwona, czarna malwa, chmiel, ruta zawierają zawierają naturalne fitoestrogeny, które mogą zastąpić HTZ bez efektów ubocznych.
Bogate w fitoestrogeny są goździki, siemię lniane, kardamon, marchewka, jabłka, śliwki, gruszki, brokuły, czerwona fasola, nasiona dyni, pestki słonecznika, które warto włączyć do codziennej diety. Lepiej nie stosować preparatów na bazie soi, które mogą mieć działanie niekorzystne.
Uderzenia gorąca
Dieta
Codziennie jeść po 2 łyżki siemienia lnianego i pestek słonecznika, można dodawać do potraw.
Napar z goździków lub kardamonu
Zagotować szklankę wody, jak zacznie wrzeć dodać 1 łyżeczkę goździków, po 3 minutach zdjąć ognia, zaparzać 10 minut. Pić 2-3 razy dziennie.
Łyżkę rozgniecionych ziaren kardamonu zalać wrzątkiem zaparzać 10 minut, pić rano i wieczorem.
Napar z koniczyny czerwonej
Zaparzać 10 minut 2 łyżeczki kwiatu koniczyny czerwonej w szklance wrzątku, pić 2,3 razy dziennie po szklance.
Ruta i czarna malwa
Wymieszać rutę, dziurawiec, rumianek i czarną malwę w proporcjach 2:2:1:1. Łyżeczkę mieszanki parzyć 15 minut w szklance wrzątku. Pić szklankę wieczorem.
Herbatka lub winko z niepokalanka – PRZEPISY
Ziołomiód z pluskwicą groniastą
5 łyżek wyciągu z pluskwicy wymieszać z 200 ml miodu. Zażywać po łyżeczce rano i wieczorem.
Bezsenność związana z klimakterium
Zażywać wiesiołek lub olejek z wiesiołka przed snem. W przypadku bezsenności połączonej z niepokojem i rozdrażnieniem wymieszać po łyżce korzenia kozłka, szyszek chmielu, owocu głogu i dziurawca. Łyżkę mieszanki zaparzać 15 minut w szklance wrzątku. Pić 2 x dziennie, w tym przed snem. Przy apatii, depresji codziennie wmasować w podbrzusze olejek różany lub z bergamotki
Nadmierna potliwość związana z klimakterium
Wymieszać szałwię, ziele skrzypu i krwawnika w proporcji 2:1:1. 2 łyżeczki mieszanki parzyć w szklance wrzątku, pić 2 x dziennie po 1/2 szklanki. 2 razy w tygodniu zażywać 20-minutowej kąpieli z dodatkiem odwaru z kory dębu lub naparu z szałwii.
Receptura A. Ożarowskiego
Wymieszać w równych ilościach kwiat koniczyny czerwonej, krwawnik, przywrotnik. Półtorej łyżki zaparzać 20 minut w 2 szklankach wrzątku. Przecedzić, przelać do termosu. Pić 3 x dziennie po 1/2 szklanki. Eliminuje uderzenia gorąca, nadmierną potliwość, zmniejsza nerwowość i depresję.
Receptura S. Korżawskiej
Łyżkę mieszanki z równej ilości krwawnika, przywrotnika, rumianku, melisy i ruty zaparzać 15 minut w szklance wrzątku. Pić 2-3 szklanki dziennie między posiłkami.