Właściwości i zastosowanie, Zamiast, Zioła

Kokoryczka czyli pieczęć Salomona na stawy i tkankę łączną

Kokoryczka czyli pieczęć Salomona na stawy i tkankę łączną

Kokoryczka [Polygonatum] zwana pieczęcią Salomona jest jednym ze skuteczniejszych ziół, które wspierają, regenerują mięśnie, stawy, ścięgna, tkankę łączną i skórę.

Kokoryczka czyli pieczęć Salomona na stawy i tkankę łączną

Nazwa botaniczna wywodzi się z greckiego „poly” co znaczy wiele i „gony”, „gonato” kolana. Według doktryny podpisów „białe korzenie przypominają kości, stawy, kostki, kręgi kręgosłupa” są znakiem rozpoznawczym uzdrowicielu układu kostnego.

Na korzeniach widać bliznowate narośla, które kojarzono z sygnetem pieczętnym starożytnego króla Izraela, stąd popularne określenie pieczęć Salomona.

korzeń kokoryczki polygonatum biflorum pieczęć salomona

Kłącza rozrastają się pod ziemią, zamierający pęd naziemny pozostawia bliznowate zgrubienie na korzeniu. Ilość „pieczęci” wskazuje na wiek rośliny.

Pieczęć Salomona

Należąca do rodziny szparagowatych kokoryczka jest wieloletnią rośliną występującą w pasie klimatu umiarkowanego od Ameryki Północnej po Azję. Lubi żyzne, wilgotne gleby, dziko wyrasta w cieniu lub półcieniu lasów.  Zachwyca wyglądem, duże liście na pojedynczych łodygach wiosną pokrywają się od spodu dzwonkowatymi, białymi kwiatami.

W Polsce dość rozpowszechniona jest kokoryczka wonna Polygonatum odoratum zwana lekarską. Występuje w lasach na całym niżu i niższych partiach górskich. Niewielka, dorastająca do 30-40 cm. 

Pieczęć Salomona kokoryczka Polygonatum biflorum

Rzadko spotykana imponujących rozmiarów kokoryczka olbrzymia Polygonatum biflorum osiągająca 1,5-2 metry jest uprawiana jako roślina dekoracyjna. 

Lubi miejsca zacienione pod osłoną wysokich drzew. Toteż kwiaty o typowo leśnym wyglądzie zdobią ogrody zagospodarowując puste przestrzenie słabiej oświetlonych części.

W tradycyjnym zielarstwie

Kokoryczka to niezwykle cenne, ale mało znane lekarstwo w lecznictwie europejskim, chociaż w okresach głodu służyło za pokarm. Po zmacerowaniu korzeń wykorzystywano do wypieku chleba, a z pędów o smaku szparagów robiono sałatki i dodawano do zup.

Grecy i Rzymianie uważali roślinę za trującą, mimo że wiedzieli, że jagody są toksyczne a korzenie słodkie.  Natomiast  wieśniakom służyła do leczeniu ran, guzów, siniaków i wykwitów skórny.  Szesnastowieczny zielarz angielski John Gerard pisał:  ” korzeń pieczęci Salomona przyłożony do skóry, w ciągu jednej nocy lub najwyżej dwóch usuwa wszelkie siniaki, czarne wybroczyny powstałe w wyniku upadku lub samowoli kobiet, które natknęły na pochopne pięści męża”

Kokoryczkę najbardziej doceniała tradycyjna medycyna chińska i północnoamerykańskie plemiona indiańskie.

Profil energetyczny:
Smak: śluzowaty, słodki, lekko gorzki
Energetyka: chłodzi, nawilża
Tkanki: Płuca, żołądek, kości, stawy, tkanka łączna
Działanie: Wyrównuje niedobór Yin, nawilża ścięgna, tkankę kostną, skórę

TCM klasyfikuje korzeń kokoryczki jako odżywczy słodki tonik yin  nawilżający suchą tkankę kostną, skórę i ścięgna. Buduje szpik kostny, zwiększa ilość nasienia. Wykorzystuje w leczeniu wszelkiego rodzaju urazów, kontuzji, stanów zapalnych związanych z suchością ścięgien, stawów i wiązadeł. Stosuje w podrażnianiach błon śluzowych płuc, przewodu pokarmowego i układu rozrodczego.

Na układ kostno-mięśniowy

Pieczęć Salomona ma wyjątkową zdolność przywracania prawidłowego napięcia tkanek więzadeł, niezależnie  czy wymagają ściągnięcia lub poluzowania.  Jest najlepszym lekarstwem wszelkiego rodzaju urazy: skręcenie kostki, kolana, nadwyrężone ścięgno Achillesa, zwichnięcie wiązadeł zapalenie tkanki łącznej. Poprawia nawilżenie i przepływ płynów do tkanek miękkich i kostnych, co przyspiesza ich gojenie i regenerację.  Ma działanie amfoteryczne, odwapnia gdy potrzeba rozbić złogi, ostrogi, haluksy ale i uzupełnia wapń w kościach do naprawy.

Pomaga zapobiegać kontuzjom, dobrze nasmarowane, sprężyste stawy stawy mniej podatne na obrażenia.  Tak samo jak nawilżona, elastyczna skóra, nie pęka z łatwością przy najmniejszym zadrapaniu.  Kokoryczka jest wskazana przypadku suchości tkanek i stawów, które łatwo ulegają kontuzji.

Słyszałam o przypadku kobiety, która dzięki mieszance kokoryczki, korzenia dziewanny z odrobiną żywokostu uniknęła operacji kolana.  Po dwóch tygodniach od pierwszego rentgena, lekarz ze zdziwieniem oświadczył, że zmiażdżona rzepka kolanowa w dużym stopniu się zagoiła. Nawet chrząstka zaczęła się naprawiać.

Medycyna etniczna stosuje pieczęć Salomona  jako tonik nawilżający pochwy, przy RZS, hemoroidach, luźnych tkankach jamy brzusznej, nawet wypadaniu macicy. Tak jak przywraca giętkość stawom i tkankom tak osobom sztywnym, upartym, zawziętym przydaje więcej  elastyczności.

W medycynie współczesnej

Kłącza i ziele są bogate w witaminę A, kwasy organiczne, śluzy, saponiny, polisacharydy, lektyny, glikolizy nasercowe i przeciwutleniacze [1]. Działanie: przeciwzapalne, aseptyczne, przeciwobrzękowe, moczopędne, wykrztuśne, uspokajające, krążeniowe, przeciwalergiczne, wzmacniające serce.

  • Usuwa obrzęki zastoinowe
  • Stymuluje produkcję mazi stawowej
  • Tonizuje tkankę łączną, ścięgna, wiązadła, stawy – napina lub rozluźnia
  • Zwiększa elastyczność stawów, kości, skóry i błon śluzowych
  • Reguluje ciśnienie, obniża poziom cukru we krwi, chroni miąższ wątroby
Kokoryczka przepisy

Podziemne kłącza najlepiej wykopywać wiosną lub jesienią, pozyskiwane latem mają mniejsze działanie lecznicze. Tradycyjnie kokoryczkę stosuje się wewnętrznie w formie nalewek i herbatek, a zewnętrznie do kompresów zimne wyciągi wodne.

Po wykopaniu kłącze oczyścić, umyć, namoczyć w wodzie, pokroić w kawałki i wysuszyć lub zrobić nalewkę.

Nalewka z kokoryczki
Jedną część rozdrobnionego kłącza zalewa się 3-5 częściami gorącego alkoholu 50-60%. Maceruje 14-20 dni w chłodnym, zacienionym miejscu. Stosuje się 5-30 kropli rozcieńczonych w wodzie raz dziennie niewydolności krążenia, obrzękach krążeniowych, nadciśnieniu oraz dla wzmocnienia tkanki łącznej i kostnej. Najlepiej zacząć od 7 kropli, jeśli po tygodniu nie ma poprawy stopniowo zwiększać.

przepis na nalewkę z kokoryczki

Nalewka na winie
Świeże kłącze lub ziele zalewa się w słoiku winem gronowym. Maceruje 14-20 dni w chłodnym, zacienionym miejscu. Stosuje mały kieliszek 1-2 razy dziennie.

Herbatka z kokoryczki 
Łyżeczkę suszonego ziela zaparza się 10 minut w szklance wrzątku pod przykryciem. Lub z kłącza odwar gotuje się 10 minut pod przykryciem.

  • Dla wzmocnienia układu mięśniowo-szkieletowego, regeneracji kości, ścięgien, chrząstek łączy się z gwiazdnicą, liśćmi dziewanny, banki i zawierającym krzemionkę skrzypem polnym. W mieszance dwie części kokoryczki i po jednej pozostałych ziół do nalewki i wyciągów wodnych.
  • Przy zastoinowej niewydolności serca 7 części mieszanki owoców i kwiatów głogu na 1 część kokoryczki
4.7 3 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments