Artykuły, Ciekawostki, Jesteś tym co jesz

Kolacja betlejemska – co jadał Jezus?

kolacja betlejemska

Dwa tysiące lat temu nad Betlejem, małą górską  wioską zaświeciła pierwsza gwiazda. Ludzie utrudzeni całym dniem wrócili do domów. Kobiety zakrzątnęły się przy piecach, zapachy potraw drażniły nosy i żołądki.

kolacja betlejemska

W stajni, przy zajedzie odpoczywali na sianie – Józef cieśla z Nazaretu i jego żona Maria. Dwa tygodnie wędrowali – ona na ośle, on piechotą do miejsca gdzie przyszli na świat, bo cesarz zarządził wielki spis ludności. Też byli głodni. Co im się marzyło? Co kładziono na talerzach w Palestynie w czasach Jezusa?

Jak wyglądałaby wieczerza betlejemska?

Jadano wtedy dobrze, lecz skromnie. Nie przejadano się. Posiłki celebrowano przy ławach,  długo ciesząc się odpoczynkiem i rozmowami z bliźnimi. Nie zawsze była to rodzina czy przyjaciele. Często przyjmowano pod dachy wędrowców, osoby zupełnie obce.

Co jadano w Palestynie w czasach Jezusa

Nie izolowano się od ludzi, jak to ma miejsce obecnie. Zawsze dzielono się posiłkami z innymi, nie jadano nigdy samotnie i byle jak. W czasach biblijnych nie codziennie najadano się do syta, za wyjątkiem świat i uczt. Posiłki jadano dwa razy dziennie.

Chleb i wino

Podstawą każdego posiłku były chleb i wino.  Ale to był inny chleb niż znamy obecnie.

Płaski, cienki placek z jęczmienia dla ubogich lub z pszenicy płaskurki, coś w rodzaju podpłomyków. W kamiennych żarnach mielono ziarno. Rozrabiano ciasto chlebowe i kładziono bezpośrednio na rozżarzony węgiel drzewny. Pilnowano chlebków by były w sam raz, ani niezbyt przypieczone, ani zbyt surowe.

Chlebki maczano w słodkim sosie na bazie oliwy, pełniły często rolę łyżki lub serwetki do wycierania palców.

Do posiłków serwowano serwowano wino, wodę także sycerę : lekką wódkę z owoców lub zboża. Podczas badań antropologów na terenach, gdzie ponad 2 tysiące lat temu żył Jezus natrafiono na gliniane stągwie. Napisy sugerują, że przechowywano w nich „wino z czarnych rodzynek”.  Był to najprawdopodobniej sok z ususzonych winogron, zalany wodą.

Ozdobą, każdego stołu bądź ławy, bo wówczas jadano posiłki w pozycji półleżącej były owoce. Jadano jabłka, melony, brzoskwinie, figi, orzechy, rodzynki, granaty daktyle i winogrona.  Z doskonale znanych wówczas warzyw: soczewicy, cebuli, czosnku, porów, dyni, bobu, papryki, licznych ziół i oliwy przygotowywano prawdziwe pyszności.

Dieta jezusa

Nie wszystkie przepisy przetrwały do dziś. Mięso i ryby jadano tylko od święta lub przy specjalnych okazjach.

Większe uczty

Pieczystego dostarczały głównie zwierzęta ofiarne, zabijane na cześć Boga ze specjalnym rytuałem.  Najczęściej jagniątka, woły, kozy i wszelaki drób, z wyjątkiem indyków. Te hasały wówczas po Ameryce i nie były jeszcze znane w Starym Świecie.

Zakazem było objęte mięso nieczyste. Jako nieodpowiednie biblia wymienia: wielbłądy, zające, świnie i małe zwierzęta, które „biegają po ziemi”.  Nie do pomyślenia natomiast była „hodowla mięsa” w dzisiejszym znaczeniu. Zwierzęta były członkami rodziny i gospodarstwa. Dobrze je traktowano, a ubojom towarzyszył specjalny rytuał i szacunek, podobnie jak w plemionach indiańskich na terenach obu Ameryk.

Ryby w kuchni  Hebrajczyków,  musiały mieć łuski i płetwy co wynikało z przekazów Tory, której ściśle przestrzegano. Kalmary, krewetki, ostrygi nie gościły na talerzach. Nie jedzono ryb surowych.  Jaja były przysmakiem rzadkim – nie hodowano wywczas kur, ale chętnie opróżniano przypadkiem napotkane ptasie gniazda.

Tradycyjnym składnikiem menu był biały ser, najczęściej z dodatkiem cebuli, czosnku, tymianku, pietruszki i kopru.  Izraelici znali mleko krowie, owcze, kozie i wielbłądzie, ale podawali je wyłącznie dzieciom. Dużą  popularnością cieszył się gęsty jogurt. Raz dziennie serwowano również specjalny rodzaj twarogu o konsystencji zbliżonej do dzisiejszego masła.

Przyprawy i zioła

Niezwykłą cenną przyprawą była sól. Według Starego Testamentu  powinna być dodawana do każdej ofiary dziękczynnej. Symbolizowała oczyszczenie, siłę i trwałość. Określenie „sól ziemi” definiowało grupę najwartościowszych osób w jakiejś społeczności.

Sól dla zdrowia na wagę złota

Do najczęściej używanych przypraw należały: kurkuma, kolendra, mięta, pietruszka, koperek, kminek, cynamon, szafran, hyzop, gorczyca. Potrawy okraszano oliwą z oliwek.

Biblia jest pełna opisów potraw i biesiadowania. Od manny spadającej z nieba, po zupę z soczewicy Jakuba i wesele w Kanie Galilejskiej.

Przed wigilijną wieczerzą, którą każdy i tak ugotuje jak go nauczyła mama, przenieśmy się na chwilę do Betlejem. Zasiądźmy do stołu pojednani. Jak wędrowcy, którzy za gwiazdą wyruszyli złożyć hołd Dzieciątku.
Spokojnych w sercach i wesołych Świąt
Życzy Redakcja

Referencje: Życie codzienne w Palestynie w czasach Chrystusa, Henri Daniel-Rops

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments