Artykuł sponsorowany

Łysienie – dlaczego warto skorzystać z zabiegów trychologicznych

Gęste i lśniące włosy to jeden z atrybutów urody.  Obecnie zarówno kobiety, jak i mężczyźni przykładają ogromną wagę do wyglądu swojej fryzury, zwracając szczególną uwagę na przerzedzenie fryzury. Osłabienie włosów oraz ich nadmierne wypadanie, mogące prowadzić do przerzedzenia włosów, a nawet całkowitego wyłysienia to obecnie problem dotykający coraz większego odsetka osób.

Jakie są przyczyny wypadania włosów i jak temu przeciwdziałać – o tym porozmawiamy z ekspertem trychologiem – dermatologiem w Klinice Neonia z Krakowa Ewą Kopycińska.

– Skąd biorą się powszechne problemy z pogorszeniem kondycji włosów i ich nadmiernym wypadaniem?

Istnieje wiele rodzajów wypadania włosów, które dotyczyć mogą osób w każdym wieku, nawet dzieci. Często wypadanie włosów ma podłoże genetyczne, ale czynniki środowiskowe mogą odgrywać równie istotną rolę. Aby móc skutecznie leczyć łysienie trzeba najpierw znaleźć przyczyny wypadania włosów a to jest możliwe jedynie za pomocą badania trichoskopem u doświadczonego trychologa-dermatologa https://neonia.com.pl/trycholog/.

Jedną z najczęstszych postaci łysienia jest łysienie androgenowe. Występuje ono częściej u mężczyzn, choć nie oszczędza także kobiet. W efekcie nasilonej konwersji testosteronu do aktywnego metabolitu DHT, dochodzi do osłabienia mieszków włosowych i ich miniaturyzacji. Z kolei łysienie plackowate to schorzenie autoimmunologiczne, prowadzące do łysienia o charakterystycznym przebiegu. O ile łysienie androgenowe sprowadza się do stopniowego przerzedzania fryzury, a ostatecznie wyłysienia na czubku głowy, o tyle łysienie plackowate polega na całkowitej utracie włosów na regularnych, odgraniczonych obszarach. Inne częste przyczyny nasilonej utraty włosów to stres, niewłaściwa dieta prowadząca do niedoborów pokarmowych, infekcje bakteryjne i grzybicze skóry czy niewłaściwa pielęgnacja skóry.

– Czy tak różnorodne przypadki wypadania włosów i łysienia można mówić o jednej, skutecznej terapii wzmacniającej?

Punktem wyjścia do terapii łysienia https://neonia.com.pl/problem-zabieg/leczenie-lysienia/ jest określenie przyczyny łysienia i jej wyeliminowanie. Ponadto – bez względu na typ łysienia – warto zadbać o kompleksowe wzmocnienie mieszków włosowych.

Cebulka włosowa to jedyna żywa część włosa, zatem jej odżywienie i dotlenienie przekłada się bezpośrednio na poprawę kondycji włosów: ich lepsze zakotwiczenie w skórze, intensywniejszy wzrost, większą grubość i podatność na łamanie. Trudno skutecznie pobudzać cebulki włosowe polegając na takich domowych sposobach jak masaże skóry głowy czy stosowanie kosmetyków wzmacniających włosy. Najskuteczniejsze okazują się być profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie medycyny estetycznej. Ich przewaga sprowadza się do przenikania substancji odżywczych bezpośrednio w sąsiedztwo mieszków włosowych, co czyni kurację niezwykle efektywną.

– Jakie zabiegi są szczególnie godne polecenia? I czy może je wykonać każdy, kogo dotyka problem łysienia?

Zabiegi na łysienie mogą być wykonywane u zdecydowanej większości osób, za wyjątkiem tych, u których stwierdzane są przeciwwskazania do zabiegu. Najczęściej dotyczą one uczulenia na jakikolwiek składnik preparatu, zaburzenia krzepnięcia krwi, niewyrównana cukrzyca, nowotwory, infekcje skórne czy ciąża.

Najbardziej polecane zabiegi wzmacniające włosy to karboksyterapia, Dermapen 4, osocze bogatopłytkowe czy mezoterapia igłowa. Tym, co łączy wszystkie wspomniane procedury jest nakłuwanie skóry, a także kompleksowe stymulowanie mieszków włosowych do bardziej intensywnej pracy. Różnice sprowadzają się natomiast do rodzaju substancji wykorzystywanych do ostrzykiwania skóry – może to być osocze bogatopłytkowe, złożone preparaty witaminowe czy dwutlenek węgla.

– Wspomniane zostało osocze bogatopłytkowe. Czy to ten sam zabieg, który określany jest mianem wampirzego liftingu i zapewnia kompleksowe odmładzanie twarzy?

Tak, to ten sam zabieg, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Jeśli osoczem bogatopłytkowym ostrzykujemy skórę twarzy, wówczas efektem jest biorewitalizacja skóry. Z kolei ostrzykiwanie skóry głowy prowadzi do aktywowania mieszków włosowych. Proces nakłuwania i wstrzykiwania osocza bogatopłytkowego, czyli koncentratu płytek krwi, czynników wzrostu i komórek macierzystych prowadzi do pobudzenia krążenia krwi, stymulowania mieszków włosowych, a także odżywienia macierzy włosów. Ostatecznym efektem jest ograniczenie nadmiernego wypadania włosów, pobudzenie ich wzrostu i zauważalna poprawa ich kondycji.

– A czym od osocza bogatopłytkowego różni się mezoterapia igłowa?

Technika wykonania zabiegu jest podobna – skóra głowy ostrzykiwana jest miejsce w miejsce odpowiednim preparatem. W przypadku mezoterapii nie jest natomiast wykorzystywany preparat pozyskiwany z krwi pacjenta, a gotowy zestaw witamin, składników mineralnych, aminokwasów, czynników wzrostu. Tak jak w przypadku osocza bogatopłytkowego, można liczyć na uzyskanie takich efektów jak ograniczenie wypadania włosów oraz pobudzenie ich wzrostu, co skutkuje zagęszczeniem fryzury.

– Karboksyterapia przeciw wypadaniu włosów to kolejna niezwykle skuteczna procedura polecana w gabinetach trychologicznych oraz medycyny estetycznej. Z czego wynika jej ogromna skuteczność?

Karboksyterapia polega na śródskórnym wprowadzaniu dwutlenku węgla, który w kontakcie z wodą zmienia się w kwas węglowy. Związek ten sprzyja poszerzaniu naczyń krwionośnych oraz powstawaniu nowych naczynek, a to oznacza lepsze ukrwienie mieszków włosowych, ich odżywienie i dotlenienie. Ponadto dochodzi do nasilenia syntezy włókien kolagenowych i regeneracji skóry. Karboksyterapię można łączyć z osoczem bogatopłytkowym czy mezoterapią w celu zintensyfikowania efektów.

– Do omówienia pozostał jeszcze zabieg Dermapen 4. To zaawansowane nakłuwanie skóry z wykorzystaniem urządzenia wyposażonego w kilkanaście igiełek. W jaki sposób zabieg ten może wzmacniać włosy?

W zabiegu Dermapen 4 wykorzystywane jest niezwykle intensywne nakłuwania skóry – z częstotliwością ponad 1000 nakłuć na sekundę. Skóra pobudzana jest w ten sposób do regeneracji, krążenie krwi jest bardziej efektywne. A jeśli zabieg nakłuwania połączony zostanie z aplikowaniem na skórę preparatów odżywczych – wówczas terapia jest jeszcze skuteczniejsza.

– Każdy z tych zabiegów okazuje się być niezwykle skuteczny. Czy oznacza to, że wystarczy jednorazowe wykonanie zabiegu?

Faktem jest, że każdorazowe wykonanie zabiegu przyczynia się do stymulowania pracy mieszków włosowych. Jednak dla uzyskania optymalnego efektu warto wykonać serię kilku zabiegów. Wówczas można liczyć na długotrwałe wzmocnienie włosów oraz objąć zabiegami wszystkie włosy w fazie wzrostu.

Włosy na głowie nie rosną w sposób synchroniczny – część z nich właśnie wypada, inne są w fazie wydłużania. Idealnie, gdy wszystkie rosnące włosy objęte zostaną terapią. Wówczas liczyć można na ich odżywienie i stymulowanie ich wzrostu, a także zminimalizowanie ich wypadania. Z zabiegu na zabieg fryzura staje się mocniejsza i coraz bardziej zagęszczona. Po zakończeniu serii zabiegów warto jest jeszcze wykonywać zabiegi przypominające raz – dwa razy do roku.

Artykuł powstał we współpracy z: https://neonia.com.pl/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments