Medycyna ludowa, Przepisy, Właściwości i zastosowanie, Zamiast, Zioła

Mącznica na drogi moczowe, błony śluzowe jelit i jamy ustnej

Mącznica na drogi moczowe, błony śluzowe jelit i jamy ustnej

Mącznicę lekarską [Arctostaphylos uva-ursi] tradycyjnie wykorzystywano w leczeniu schorzeń dróg moczowych. Przed wprowadzeniem antybiotyków i sulfonamidów roślina była oficjalnym lekiem stosowanych w medycynie.

Mącznica na drogi moczowe, błony śluzowe jelit i jamy ustnej

Nazwa botaniczna z greki arctos (niedźwiedź) i staphyle (kiść winogron), nawiązuje do kształtu owoców, które są przysmakiem niedźwiedzi. Drugi człon, wywodzący się z łaciny oznacza to samo. W Polsce nazywana jest chrościną, mącznicą grabarską, niedźwiedzim uszkiem, gronem.

Mącznica lekarska 

To wiecznie zielona, nisko płożąca krzewina z rodziny wrzosowatych. Niewielka, dorasta do 10-20 cm, o błyszczących, grubych i sztywnych listkach.  Jeśli rośnie w słońcu łodyżki są czerwone, bardziej zielone w zacienionych miejscach.  Jest bardzo podobna do borówki, ale łatwo je odróżnić. Mącznice płożą się po ziemi, a borówki wyrastają do góry.

Lubi piaszczyste, kwaśne gleby nizinnych sosnowych lasach. Kwitnie od maja do czerwca wydając drobne dzwonkowate białe lub bladoróżowe kwiatki.

właściwości lecznicze mącznica niedźwiedzie uszko

Późnym latem pojawiają się czerwone, połyskujące jagody o kwaśnym smaku. Każdy owoc zawiera 1-5 twardych nasion. Dawniej robiono z nich dżemy i powidła, a roślinę wykorzystywano do farbowania tkanin. Części naziemne wytwarzają arbutynę, związek hamującą produkcję melaniny i rozjaśniającą skórę.

Roślina jest pod częściowa ochroną. Surowcem zielarskim są jagody i liście mącznicy zbierane jesienią.

W tradycyjnym zielarstwie

Wiele kultur od wieków wykorzystywało mącznicę w leczeniu przewlekłego zapalenia pęcherza, dolegliwości nerek i kamicy nerkowej.  Najstarsze europejskie zapiski pochodzą z XII wieku.

Medycyna wschodnia stosuje mącznicę jako tonik dróg moczowy, który uspakaja ścianki pęcherza i dróg moczowych, odkaża i utrzymuje równowagę pH moczu. Oraz środek środek łagodzący, wzmacniający, napinający podrażnione, zagonione tkanki. Wspomagająco do leczenia problemów z wątrobą, śledzioną i chorób wenerycznych. Zewnętrznie w łagodzeniu obrzęków, skręceń, guzków, hemoroidów.

Mącznica lekarska właściwości zastosowanie

Wzorce nierównowagi: suchość w ustach, pragnienie, gorączka, ból w okolicy nerek, upławy, krwotoki, skurcze, cienki strumień moczu, wysoki poziom cukru w moczu, ból jelit, krwawienia poporodowe,  kamienie dróg moczowych i stany zapalne.

Plemiona indiańskie Ameryki Północnej liście mieszają z tytoniem i innymi ziołami do poszerzenia zdolności psychicznych, wizjonerskich. Uważają, że palenie świętej fajki uspokaja, wspomaga jasność umysłu i zanosi modlitwy do Wielkiego Ducha.

Profil energetyczny

Smak: cierpki, gorzki, jagody – trochę słodki
Energetyka: chłodzi, osusza
Tkanki: nerki pęcherz, płuca
Działanie: Odprowadza nadmiar ciepła i toksyny, hamuje krwawienie, zmniejsza stan zapalny, wspomaga naprawę tkanek

Mącznica dobrze osusza wilgoć chorych, poranionych tkanek, ale zapobiegając utracie płynów pomaga ją utrzymać. Nalewki i herbatki znakomicie pobudzają nerki i sprawdzają przy infekcjach dróg moczowych. Przy słabych nerkach można je pić okresowo, na przemian z wiązówką i czarnym bzem.

przepisy mącznica receptury

Wywar z mącznicy smakuje trochę jak napar z czarnej herbaty. Najważniejszą jego cechą jest cierpkość. Zachęcam do obserwacji wrażeń towarzyszących smakowaniu, co się dzieje w ustach? Cierpkość jest bardzo odczuwalna,  ale może dawać przyjemne doznania lub u osób bardzo wysuszonych, nieprzyjemne. Tutaj widać dobrze konstytucyjne uwarunkowania. Ale ta cierpkość nie czeka, aż dotrze do nerek, zaczyna działać od początku w innych obszarach. Herbatki i płukanki, pomogą w  problemach z podrażnieniami, ropniami, gąbczastą tkanką, cofaniem się dziąseł, luźnych zębach.

Mącznica jest również jednym z lepszych ziół do niszczenia biofilmów, złożonych z bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów, otoczonych warstwą substancji organicznych i nieorganicznych. Bakterie i drobnoustroje przebywające w biofilmie są odporne na działanie antybiotyków, innych ziół i trudne do zatokowania dla układu odpornościowego.

We współczesnej medycynie

Substancje czynne: garbniki, (kwas elagowy, galusowy), arbutyna, metyloarbutyna, irydoidy, flawonoidy, glikozydy, żywice, olejki eteryczne, kwas jabłkowy, alantoina.

Działanie: moczopędne, żółciopędne, ściągające, przeciwbólowe, rozkurczające, antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwbiegunkowe przeciwnowotworowe, uspokajające.

  • Dezynfekuje i odkaża, działa bakteriostatycznie czyli zapobiega replikacji bakteryjnej.
  • Odtruwa, oczyszcza oczyszczają krew i układ limfatyczny
  • Likwiduje obrzęki, wspomaga odchudzanie
  • Zmniejsza przepuszczalność jelit przy tzw. przeciekającym jelicie.
  • Hamuje krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • Zmniejsza aktywność drobnoustrojów chorobotwórczych
  • Zalecana dla osób źle znoszących leczenie antybiotykami

Zastosowania:

  • Niewydolność nerek, kamicy dróg moczowych, krwiomocz
  • Nawracające infekcje układu moczowego, zakażenie pęcherza, cewki moczowej, prostaty
  • Pomocniczo w zapaleniu kłębuszków i miedniczek nerkowych
  • Przewlekłe biegunki, czerwonka, zaparcia, infekcje pochwy, wypadanie macicy, owrzodzenia szyjki macicy, wysokie ciśnienie, bóle głowy, opryszczka,

Mącznica może być stosowana z dobrym skutkiem w chorobach układu moczowego psów i kotów.

Zastosowania mącznicy

Ze względu na dużą zawartość tanin, odpowiadających za cierpkość mącznica tonizuje i napinaniu błon śluzowych, ze szczególnym powinowactwem do macicy i dróg moczowych.  Stąd po porodzie ujędrni tkankę, zapobiegnie nadmiernemu krwawieniu i wypadaniu macicy. W przypadku obfitych miesiączek, bólu spowodowanego zwiotczeniem macicy ulgę przyniosą kąpiele w wywarze z mącznicy w połączeniu z babką, lawendą, krwawnikiem, kwiatem bzu czarnego.

Mącznica jest pomocna leczeniu błony śluzowej, wrzodów żołądka, przy obrzęku odźwiernika. Działa przeciw 10 szczepom bakterii h.pylori. Ma zastosowanie w dermatologii i kosmetyce, działa przeciwzmarszczkowo, rozjaśnia cerę, usuwa hormonalne i starcze plamy. Ale w większym stężeniu i dłuższym stosowaniu może działać odwrotnie. Spowodować ciemnienie skóry poprzez zwiększoną produkcję melaniny.

Chociaż nie ma dowodów naukowych,  wiele kultur stosuje wywary z mącznicy przy cukrzycy. Być możne działa przez  poprzez powinowactwo do nerek i pęcherza, albo przez wysoki poziom tanin działa przeciwzapalnie ogólnie tonizując trzustkę i wątrobę

Odwar z mącznicy na drogi moczowe 

2 łyżki grubo zmielonych liści zalać 250 ml wody. Gotować na wolnym ogniu 5-7 minut. Odstawić pod przykryciem na 10 minut. Pije się 1-3 łyżki odwaru co 3 godziny. Uwaga: mocz przybiera kolor oliwkowo-zielony. Największe stężenie występuje ok 3-4 godzin po spożyciu odwaru. Przy nadmiernej suchości konstytucyjnej można połączyć z siemieniem lnianym.

herbatka z mącznicy

Stosuje się do 14 dni w zakażeniach dróg moczowych, nerek, biegunkach, nadmiernej fermentacji w przewodzie pokarmowym. Dezynfekuje, działa moczopędnie, przeciwzapalnie. Ale uwaga:  Mocz jest zwykle lekko kwaśny od 4,5 pH do 8,0 pH, zmienia się w ciągu dnia pod wpływem diety i np. stresu. Arbutyna jest rozkładana w środowisku zasadowym, skutecznie działa w środowisku „normalnym” z lekko kwaśny moczem. By upewnić się że zadziała, można zbadać odczyn moczu paskami, ewentualnie ostrożnie zalkalizować sodą oczyszczoną.

Mącznica przepisy

Napar z liści mącznicy
2 łyżki liści zalać 2 szklankami wrzątku, zaparzać 20 minut. Stosuje się 4 razy dziennie 100 ml w zapaleniu pęcherza moczowego.

Nalewka z mącznicy

Szklankę listków zalaną pół litra wódki albo brandy maceruje się 2 tygodnie. Po przefiltrowaniu stosuje się 10-20 kropli rozcieńczone w wodzie 2-3 razy.

Herbatka moczopędna
Wymieszać po 10 g liści mącznicy i owocu dzikiej róży, po 20 g liścia brzozy, strąków fasoli, skrzypu i 30 g korzenia lubczyku. Półtorej łyżki mieszanki zalać w termosie 2 szklankami wrzątku. Parzyć godzinę. Pije się 1/3 szklanki 2 razy dziennie miedzy posiłkami.

Napar przy białkomoczu
Łyżkę mieszanki z ziela skrzypu, liścia mącznicy, liścia brzozy i pączków, kwiatu bławatka parzyć 15 minut w szklance wrzątku. Popia się w łykami przez cały dzień.

Herbatka antyseptyczna
Wymieszać równe ilości liści mącznicy, mięty pieprzowej, ziela nawłoci, połonicznika, korzenia wilżyny i lukrecji. Zalać dwie łyżki mieszanki 2 szklankami wrzątku w termosie z parzyć godzinę. Pije się małymi porcjami między posiłkami. Zastosowania w ostrych i przewlekłych zapaleniach dróg moczowych, pęcherza, nawracających infekcjach po leczeniu antybiotykami.

Mieszanka o. Sorki na zapalenie pęcherza moczowego
Wymieszać po 100 g rumianku i mącznicy, po 50 g krwawnika, mięty, pokrzywy, kłącza perzu, owocu jałowca, kwiatu wrzosu.  Łyżeczkę mieszanki zaparzać pod przykryciem 25-30 minut. Nie dosładzać. Po przecedzeniu pije się gorące 2-3 razy dziennie po jedzeniu.

Przeciwwskazania
Mącznica jest niewskazana u osób po operacjach nerek i kobiet w ciąży.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments