„Ciernie nie służą do niczego, to czysty przejaw złośliwości kwiatów” pisał Antoine de Saint Exupéry w „Małym księciu”. Nie można z tym się zgodzić, rośliny nie są złośliwe.
Ciernie, kolce, ostre ciernie, kolce ostre wypustki stanowią ochronę dla rośliny i jej potomstwa. Mogą ostro zadrasnąć, aż do krwi. Dzięki tym pozostawianym namacalnie śladów stanowiły nieodłączny element magicznych praktyk.
Symbolika cierni pomaga zrozumieć też działanie lecznicze na poziomie ciała. Światli ludzie minionych epok opracowali sposób klasyfikacji ziół poprzez ich cechy charakterystyczne, nazwany doktryną podpisów.
Znaczenie cierni w zielarstwie
Ciernie symbolizują ostry, przeszywający ból. Cierniste rośliny znane są z ich łagodzenia. Ale nie nie objawowo, celują prosto w przyczyny bólu.
- Głóg jest tonikiem dla serca, łagodzi objawy dusznicy bolesnej. Pełni podwójną funkcję działając wzmacniająco i moczopędnie.
- Serdecznik jako środek przeciwskurczowy i uspokajający wskazany szczególnie w dolegliwościach kobiecych
- Maliny, jeżyny rozbijają kamienie nerkowe i żółciowe
- Bieluń [Datura stramonium] rozluźnia i łagodzi skurcze oskrzeli przy astmie
- Serdecznik, drapacz i malina zmniejszają bóle porodowe.
- Osty stymulują narządy wewnętrzne, łagodzą bóle i dolegliwości związane z wątrobą i śledzioną
Są nawet badania oparte na doktrynie podpisów. W jednym z nich potwierdzono skuteczność 55 roślin z cierniami i kolcami w leczeniu ukąszeń owadów, skorpionów, psów węży [1] .
Ciernie a umysł i dusza
Jedną z najbardziej intrygujących rzeczy w ziołach jest ich zdolność działania poza obszarem fizycznym. Moc ukryta w ziołach to nie same chemiczne substancje. Rośliny posiadają energetyczne siły żywiołów, będące drugą, niewidzialną stroną natury. Indianie nazywają je Duchem, TCM energią Qi, ajurweda praną. To „coś” oddziałuje na wszystkich poziomach: fizycznym, energetycznym, mentalnym, emocjonalnym, duchowym.
Na świecie narasta chaos, stare struktury się rozpadają. Jesteśmy świadkami upadku wartości, prawdy, piękna, dobra, radykalnych zmian kulturowych, obyczajowych, społecznych. Obserwując bieżące wydarzenia wielu czuje zagubienie, lęk, niepokój, nieufność, wyobcowanie.
W tym chaosie sami się rozpadamy zmagamy ze sobą, poszukując centrum, jakiegoś balastu, podłoża. W osiągnięciu większej harmonii z samym sobą i otaczającym światem mogą pomóc zioła.
Rośliny z ostrymi cierniami pozwalają się nam się bardziej otworzyć, przy jednoczesnym zachowaniu zdrowych granic. Pomogą tym, którzy wprowadzają zmiany życiu. Dochodzą do siebie po trudnych doświadczeniach, rozstaniach. Zostali oszukani, wykorzystani. Zaczynają zdawać sobie sprawę, że zbyt długo zaprzeczali, skrywali ból przemocy, z którą spotykali się na co dzień. Magia cierni pozwala zachować wrażliwość i wsparcie dla innych, bez bezbronności, odsłaniania się i braku asertywności.
Ciernisty głóg
Wytwarza piękne, delikatne kwiaty ochronne ciernie, które chronią naszą emocjonalną wrażliwość. Pomaga sercu otworzyć się po traumach, stracie, trudnych doświadczeniach. Delikatny kwiat głogu wspiera, gdy potrzeba coś sobie albo komuś wybaczyć. Głóg mądrze rozpoznaje właściwy moment, kiedy otworzyć znów zranione serce.
Dobry dla tych, którzy nie czują własnej mocy, wewnętrznych sił, wówczas i serce staje się słabe, kruche, zdezorientowane. Dodaje pewności siebie i sił, by w końcu ruszyć z miejsca. Wspiera osoby, które posuwają się naprzód tylko siłą woli, nie nie są w stanie znaleźć równowagi między zaangażowaniem a odpoczynkiem.
- Herbatkę z głogu warto połączyć z kwiatem lipy w momentach, gdy dopada pustka i smutek bez powodu, ukoi i nawilży, przywróci uczucie spokoju.
- Z krwawnikiem po przepracowaniu, wyczerpaniu psychicznym, fizycznym, emocjonalnym
- W połączeniu z serdecznikiem i ogórecznikiem w okresie straty, żałoby.
Dzika róża
Różane krzewy nie tylko zachwycają cudownym zapachem delikatnych, miękkich kwiatów. To również ostre ciernie, które w razie potrzeby zapewniają ochronę, pomagają wzmocnić granice wewnętrznego ducha.
Dzika róża zmiękcza i odwierca serce, przynosi radość, oddala smutek. Wspomaga pamięć, przynosi jasność umysłu, serca i ducha. Odżywia i uspokaja układ nerwowy, transformuje negatywne wibracje w pozytywne. Różane kwiaty leczą rany fizyczne i psychiczne. Harmonizują całą przestrzeń serca, niosą ulgę w chwilach smutku i głębokiego żalu, pomagają otworzyć się i uwolnić tłumione emocje. Kilka kropli różanej esencji pod język pomaga znaleźć w sobie równowagę, czasem uwolni oczyszczające łzy.
Magia cierni
Cierniste rośliny w folklorze używano do magicznych rytuałów ochronnych, czarów, rzucania uroków, zaklęć ochronnych i rozpraszania negatywnej energii. W zimowym okresie mroku przynoszono do domu, by tworzyły tarczę ochronną przed złem.
Według wierzeń ludowych ostre kolce ostokrzewu chronią domostwo przed mocami ciemności, duchami, czarami i trucizną. Ciernie są skierowane na zewnątrz, pozwalają by docierało tylko do co korzystne.
Tarninie przypisywano moc odganiania demonów, duchów i wszelkiego nieszczęścia. Ciernie strzegą przed oszustwem, zazdrością, mogą przebić „bańkę” złej passy, niepowodzenia. W czarnej magii była znana jako strażnik mrocznych sekretów. Długie kolce używano do rzeźbienia imion, próśb i symboli w świecach intencyjnych.