Medycyna ludowa, Przepisy, Zioła

Mirt zwyczajny nie tylko do ślubnych wianków. Sposoby wykorzystania

mirt roślina właściwości

Mirt [Myrtus L.] symbol czystości, radości szczęścia przez stulecia traktowano niczym bezcenny skarb. Spełniał rolę rośliny ozdobnej, użytkowej i magicznej. Jeszcze nie tak dawno każda panna przed zamążpójściem uprawiała mirt do ślubnego wianka. A że miał przynosić szczęście przystrajano nim dziecięce beciki do chrztu, dekorowano weselne i komunijne stoły. Chętnie uprawiano go w przydomowych ogródkach dla ozdoby i pięknego zapachu.

Dużej ilości olejków eterycznych mirt zawdzięcza piękny zapach. Można uprawiać go jako pachnący krzew dekoracyjny lub domowy kwiat doniczkowy. Oczyści, odkazi powietrze w pomieszczeniu, nasyci korzystnymi dla człowieka jonami i roztoczy olejki eteryczne, dzięki czemu w subtelny sposób przeprowadzi zabiegi fito i aromaterapii. Mirt też skutecznie neutralizuje promieniowanie żył wodnych, dobrze jest ustawić roślinę w miejscu wypoczynku bo ma kojący wpływ na układ nerwowy.

mirt roślina właściwości

W medycynie ludowej mirt znajdował zastosowanie w leczeniu grypy, zapalenia oskrzeli, astmy, błonicy, padaczki, chorób krwi, gardła, zatok, kości, stawów, szpiku kostnego, mózgu, żołądka i nowotworów. W połączeniu z barwinkiem różowym leczono nim zapalenie szpiku kostnego, podawano osłabionym dzieciom.
Rzeczywiście mirt jest bogaty w garbniki, goryczki i olejki eteryczne, które wykazują działanie wykrztuśne, rozkurczowe, odkażające, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Doskonale radzi sobie ze zmianami skórnymi, ropiejącymi ranami, wrzodami, trądzikiem, łojotokiem.

Mirt przepisy lecznicze

Żucie świeżych liści mirtu
W leczeniu przeziębień, w celu wzmocnienia odporności i przy nieprzyjemnym oddechu po posiłku należy żuć, po czym połknąć 3-4 świeże listki

Napar z liści mirtu
Łyżkę liści parzyć 15 minut w szklance wrzątku. Pić 3 razy dziennie po 1/2 szklanki przy zapaleniach dróg oddechowych, przeziębieniach.

Nalewka
Łyżkę stołową zmielonych suszonych liści zalać w słoiku z ciemnego szkła szklanką wódki. Odstawić na tydzień w ciemne miejsce i przerzedzić. Stosować na wodę do płukania gardła, przemywania ran, wykwitów skórnych, do wcierania w skórę głowy przy łupieżu, łojotoku, pasożytach i łysieniu.

Odwar na złamania
Łyżkę suszonych zmielonych liści zalać szklanką wody, podgrzewać w kąpieli wodnej 15 minut. W odwarze namoczyć tkaninę i po lekkim odciśnięciu robić kompresy na chore miejsca.

Wcierka do włosów
2-3 łyżki owoców mirtu zalać szklanką wrzątku, zaparzać 5-6 godzin. Wyciągiem płukać włosy. Usunie łupież, wzmocni i nada jedwabisty połysk i lekko ciemniejszy odcień.

Odwar do kąpieli
Garść liści suszonych lub świeżych na litr wody. Działa odkażająco na skórę, poprawia ukrwienie, odświeża, pozostawia piękny zapach, wycisza i uspakaja.

Mirt jest popularną przyprawą w kuchni śródziemnomorskiej, aromatyczne listki dodaje się do sałatek, potraw mięsnych i słodkich. Na Sardynii z jagód mirtu produkuje się aromatyczny likier. Ususzone i utłuczone w moździerzu jagody stosuje się w kuchni podobnie jak jagody jałowca.  Mirt doniczkowy wyrasta do ok 60 cm, w ogrodzie może osiągnąć wysokość ponad 2 metry. Od wiosny do jesieni biało różowo kwitnie, jesienią pojawiają się niebieskoczarne owoce. W domu powinien stać w nasłonecznionym miejscu, latem roślinę najlepiej wynieść na dwór.

 

0 0 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments