Nerki są fundamentem zdrowia i podstawą funkcjonowania całego organizmu. Codziennie wykonują ogromną pracę, w ciągu doby filtrują ponad 1300 litrów krwi i w dużej mierze to od nich zależy funkcjonowanie i stan energetyczny całego ustroju.
Substancje toksyczne organizm w pierwszym rzędzie usuwa poprzez nerki, moczowody i pęcherz. Od tego jak sprawnie ten proces przebiega zależy jakość krwi docierająca o innych organów.
Kiedy praca nerek jest zaburzona następuje odkładanie się trujących złogów w krwiobiegu i praktycznie cały organizm jest zatruty. Prowadzi to między innymi do nadciśnienia, zwapnienia tętnic, żył, żylaków, powstawania złogów w stawach, mięśniach, powoli czyniąc spustoszenie w całym organizmie.
Nerki odpowiadają za budowę i jakość kości, stan szpiku, mózgu, skóry, zębów i włosów. Mają wpływ na uszy – ciągłe dzwonienie w uszach świadczy o problemach z nerkami. Ponadto nerki kontrolują ilość płynów ustrojowych, stężenie jonów we krwi, zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej i poziom sodu.
Według medycyny chińskiej nerki są siedliskiem energii życiowej i seksualnej człowieka, dlatego przewlekłe zmęczenie, brak energii i wigoru wskazują na ich słabą wydolność. Z reguły osłabione nerki nie dają o sobie znać latami. Wiele osób trafia do nefrologa dopiero wówczas, kiedy są już naprawdę w złej formie. Dużo wcześniej można dostrzec inne za to inne symptomy. Powstają obrzęki, bez umiaru rośnie waga, słaba retencja wody powoduje cellulit, ciało staje się ciastowate, człowiek narzeka na zmęczenie i brak chęci do życia, system odpornościowy jest osłabiony
Co przyczynia się do osłabienia nerek
1. Za mało wody. W nocy następują procesy regeneracyjne, organizm się oczyszcza dlatego rano powinno się wypijać co najmniej 2 szklanki wody, najlepiej ciepłej by usunąć nagromadzone odpady.
2. Wychłodzenie nerek poprzez nieodpowiednie ubrania w miesiącach zimnych, krótkie kurtki, bluzki osłaniające dolną część pleców oraz dieta uboga w potrawy energetyczne i rozgrzewające. Surowe warzywa, owoce, soki w zimnym klimacie na nerek są dobre jedynie w miesiącach letnich.
3. Długotrwały stres, przebyte infekcje, przeziębienia, antybiotyki, leki przeciwbólowe, częste infekcje dróg moczowych, późne opróżnianie pęcherza
Poza tym nerki jak każdy filtr powinny być co pewien czas oczyszczane
Zdrowe nerki przepisy
Kuracja oczyszczająca nerki
2 łyżki perzu i 2 średnie korzenie pietruszki zalać 5 szklankami wody, gotować 20 minut.
Pić ciepłe w ciągu dnia, najlepiej łykami kilkanaście dni.
Herbatka na oczyszczenie i wzmocnienie osłabionych nerek
Po ¼ łyżeczki kopru włoskiego, kminku, kolendry
Nasiona zalać szklanką wody, zagotować, odstawić pod przykryciem na 10 minut. Pić 2-3 razy dziennie przez kilka dni.
Herbatka oczyszcza nerki z zatorów, wyrównuje poziom energetyczny. Medycyna ajurwedyjska zaleca ją również przy kamicy nerkowej i wysokim poziomie mocznika.
Zioła na nerki wg przepisu Stefanii Korżawskiej
Wziąć po 50 g ziela nawłoci, kwiatu jasnoty białej, znamion kukurydzy
3 łyżki mieszanki zalać 4 szklankami wody, zagotować, odstawić pod przykryciem na 15 minut.
Pić bardzo ciepłe w ciągu dnia między posiłkami. Mieszanka pomaga na wychłodzone, osłabione, „zaflegmione” nerki- jakby powiedział przedwojenny lekarz.
Dużo pić czystej wody, regularnie siusiać, ograniczać nadmiar soli w diecie, białka. Warto sięgać po fitolizynę ziołową, która chroni nerki przed odkładaniem się piasku.