Wydzielanie potu przez skórę jest naturalnym procesem odpowiedzialnym za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała i prawidłowego pH skóry.
Wraz z potem organizm wydala zbędne związki powstałe w procesie przemian metabolicznych. W tym szkodliwe substancje jak kwas moczowy czy amoniak. Inną funkcją potu jest tworzenie, wraz z wydzieliną gruczołów łojowych, naturalnej bariery na powierzchni skóry chroniącej przed patogenami i niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.
Pot nie ma zapachu.
U zdrowego człowieka w normalnym stanie pracują głownie gruczoły ekrynowe wydzielające pot składający się w 99% z wody. Przy zmianach fizjologicznych spowodowanych chorobami lub stresem do pracy włączają się gruczoły apokrynowe. Wydzielające one pot z białkiem i tłuszczami , które są pożywką dla bakterii żyjących na skórze. Z kolei produkowane przez bakterie związki powodują nieprzyjemny zapach.
Nadmierne pocenie, w którym produkcja potu jest nieadekwatna do potrzeb termoregulacyjnych organizmu, może być spowodowane
- toczącą się infekcją lub stanem zapalnym,
- stresem, poczuciem lęku, strachu
- spadkiem cukru we krwi,
- nierównowagą hormonalną
- osłabioną wątrobą,
- niedoborem cynku, witaminy B 12
- innymi czynnikami
By uniknąć nieprzyjemnych zapachów sięgamy po dezodoranty. Większość z nich zawiera szkodliwe związki typu aluminium. Jeszcze gorsze są antyperspiranty, które powodują tymczasowe zatykanie ujść gruczołów potowych w pobliżu gruczołów limfatycznych.
Powoduje to skutek odwrotny do zamierzonego. Organizm zostaje pozbawiony jednej z dróg naturalnego oczyszczania a w węzłach chłonnych gromadzą się większe ilości toksyn. Nasila to powstawanie przykrego i przenikanie szkodliwych substancji do organizmu. W konsekwencji przyczynia się do powstawania raka w rejonie węzłów limfatycznych. [1]
Jak zniwelować zapach potu domowe sposoby
Do naturalnych środków, które zapobiegają powstawaniu przykrego zapachu potu należą:
- Cytryna – po kąpieli wetrzeć pod pachy świeżo odkrojone plasterki cytryny
- Pomarańcza- świeżą skórką z pomarańczy nacierać pachy, stopy i ramiona. Zawarte w niej olejki eteryczne zapobiegną powstawaniu przykrego zapachu, dodają energii i rozbudzają zmysły.
- Soda oczyszczona – wymieszać nieco sody z wodą lub sokiem z cytryny, a następnie posmarować pod pachami, zapewni świeżość na 24h
- Aloes – żel aloesowy wymieszać z sokiem z cytryny, lub stosować sam
- Surowy ziemniak – wetrzeć pod pachy, zmyć po wyschnięciu. Zadziała jak naturalny antyperspirant.
- Napary z kory dębu, szałwii, rumianku, melisy i innych ziół do przemywania
Po zastosowaniu jednego z w/w sposobów, można nanieść w okolicy uszu i na nadgarstki kilka kropel dobrych perfum lub wody kolońskiej by bez szkodliwych substancji zachować świeżość i ładny zapach przez cały dzień.
Domowe dezodoranty – przepisy
Kokosowy antyperspirant
- ¼ szklanki sody oczyszczonej
- 5 łyżek oleju kokosowego
- ¼ szklanki mąki kukurydzianej lub talku
- kilka kropli ulubionego olejku eterycznego
Suche składniki wsypać do miski, dolać upłynniony olej i dokładnie wymieszać. Dodać olejek eteryczny i przelać całość do słoiczka. Stosować pod pachy po kąpieli.
Dezodorant z podbiałem
- ½ szklanki octu jabłkowego
- Garść suszonych kwiatów podbiału
- ½ szklanki wody różanej
Zagotowanym octem zalać kwiaty podbiału, po ostygnięciu odcedzić dolać wodę różaną, wymieszać i przelać do butelki ze spryskiwaczem.
Dezodorant szałwiowy
- 2 łyżeczki mocnego naparu z szałwii (4 łyżeczki na ½ szklanki wody)
- 4 łyżeczki sody oczyszczonej
- 10 kropli olejku szałwiowego
- 4 łyżeczki mąki ararutowej lub ziemniaczanej
Suche składniki wsypać do miski, dolać upłynniony olej kokosowy i dokładnie wymieszać. Dodać napar z szałwii i olejek szałwiowy, wymieszać do uzyskania gładkiej masy. Nakładać po kąpieli pod pachami jak krem. Zapewnia świeży zapach do 24 godzin.
Lawendowy sprej do ciała
- Garść kwiatów lawendy
- 2 szklanki octu owocowego
Octem zalać lawendę i zagotować. Przestudzony płyn przelać do butelki ze spryskiwaczem. Stosować po kąpieli.
Nadmierna potliwość
- Mieszanka do kąpieli na kwaśny pot
Wymieszać po 50 g tymianku, tataraku i gorczycy białej. Zagotować pod przykryciem, przecedzony napar wlać do wanny. Czas kąpieli 15-20 minut. Stosować 2 razy w tygodniu. - Kąpiel jaśminowa
4 łyżki kory jaśminu i 4 łyżki kwiatów jaśminu zalać ½ wrzątku. Pozostawić do naciągnięcia na 10 minut, wlać do wanny. Czas kąpieli 15-20 minut. Napar można stosować do przemywania uszu.
w jednym przepisie jest talk,od dawna wiadomo że jest rakotwórczy
Znów gubię się co jest naparem a co odwarem i wywarem.
„Zagotować pod przykryciem, przecedzony napar wlać do wanny.”
Napar – łyżkę ziół zalewa się szklanką wrzątku i odstawia na kilka minut. Można go przygotować na zapas, na przykład w termosie.
Odwar – zioła zalewa się wrzątkiem i krótko się je gotuje.
Wywar – zioła zalewa się zimną wodą. Na dużym płomieniu doprowadza się je do wrzenia, a następnie zmniejsza się ogień i gotuje przez 15 minut.
Ałun to nic innego jak aluminium
Są różne postacie z których żaden nie jest glinem. Ałun potasowy to kryształ powstały z soli.
Na nadmiernie pocenie polecam olejek Afra, który jest naturalny i nie zatyka porów. Olejek Afra ma przyjemny zapach, który utrzymuje się na ciele przez cały dzień i nie czuć zapachu potu. Polecam wszystkich, których reklamowane produkty zawiodły. Olejek Afa można łączyć z perfumami, ale sam doskonale zdaje egzamin.