Frytki z pasternaku to zdrowa alternatywa dla osób odchudzających się, sprzyja spalaniu tłuszczu, nie powoduje nagłych skoków poziomu cukru we krwi. Idealne dla osób na diecie katogennej
Frytki z pasternaku smakują podobnie do ziemniaczanych.
Składniki:
Pasternak
Olej kokosowy do smażenia, lub smalec
sól do smaku i inne przyprawy wg uznania
Pasternak wyszorować i osuszyć, pokroić w grube plastry, a następnie w słupki. W garnku rozgrzać olej. Olej ma odpowiednią temperaturę do smażenia, kiedy po włożeniu drewnianej łyżki widać przy niej dużo unoszących się pęcherzyków powietrza.
Frytki podsmażyć wstępnie przez 3 minuty . Wyjąć z tłuszczu, odsączyć na papierowym ręczniku. Poczekać 5-7 minut (można w tym czasie przygotować coś do frytek). Raz jeszcze włożyć frytki do oleju i smażyć kolejne 3 minuty na złotobrązowy kolor.
100g frytek z pasternaku to:
250 kcal
27g tłuszczu
2g węglowodanów
1g białka
Frytki z pasternaku można również upiec w piekarniku, ale nie będą tak smaczne jak smażone.
Pokrojone frytki należy zagotować w osolonej wodzie do miękkości. Następnie osuszyć, natłuścić oliwą, osolić doprawić do smaku i piec ok 20 minut na blasze wyłożonej pergaminie w temperaturze 210°
Pasternak – łatwo pomylić z pietruszką, ale jest od niej słodszy. Ma więcej skrobi i z powodzeniem zastępuje ziemniaki. Zawiera inulinę – co prawda cukier zbudowany z cząsteczek fruktozy, ale w ciele człowieka działa jak błonnik, nie jesteśmy w stanie trawić tego cukru, dlatego nie podnosi cukru we krwi.
Źródło witaminy C, białka, pektyn i błonnika. Zawiera też: magnez, wapń, żelazo, potas, witaminy A, PP i E. Obniża ciśnienie krwi, działa przeciwbólowo, antyreumatycznie i moczopędnie. Odtruwa organizm. Dawniej podgrzewano go w winie i podawano jako lek na przeziębienie.
Fajne, tylko gdzie można kupić pasternak?
od rolników, na bazarkach, nawet w supermarketach, gdzie często pasternak udaje pietruszkę, bo jest tańszy