Wątroba to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele.
Odgrywa ona wiele ważnych ról, między innymi odpowiada za czynności naczyniowo-krążeniowe, a także za funkcje detoksykacyjne. Jak można o nią zadbać? Dlaczego tak ważne jest jej oczyszczanie? Szczegóły znajdziesz w poniższym poradniku.
Wątroba – ważny organ w naszym ciele
Nie da się ukryć, że wątroba to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. Dlatego tak ważne jest, aby funkcjonowała prawidłowo i miała zapewnioną odpowiednią troskę. To właśnie od niej zależy obsługa czynności metabolicznych oraz pełnienie funkcji detoksykacyjnych, czyli odtruwających organizm. Ponadto w organie tym gromadzone są jedne z najważniejszych dla naszego organizmu związków. Chodzi tu zwłaszcza o różnego rodzaju minerały oraz witaminy.
Co szkodzi naszej wątrobie?
Tak naprawdę istnieje wiele czynników, które sprawiają, że wątroba jest w gorszej kondycji. Negatywnie działają na nią używki oraz kosmetyki zawierające m.in. pestycydy, związki aluminium oraz preparaty stosowane w rolnictwie, np. azotany. Do grona winowajców trzeba dołączyć także różnego rodzaju leki oraz przebyte choroby.
Wszystko to sprawia, że wątroba zaczyna gorzej funkcjonować. Ale możemy ją wspomóc. Doskonale w tej roli sprawdzają się zioła, które wspierają oczyszczanie wątroby. Na co dokładnie należy postawić?
Ostropest w roli głównej – poznaj jego moc
Ostropest to roślina jednoroczna. Szczególnie cenna dla naszego zdrowia jest jej łupina nasienna. To tam znajduje się około 98 proc. zawartej w surowicy mieszaniny flawonolignanów. Dodatkowo w owocu ostropestu obecne są flawonoidy, a także związki gorczycowe oraz związki tłuszczowe i białkowe (źródło). Badania pokazały, że roślina wykazuje właściwości ochronne dla hepatocytów, czyli komórek wątrobowych, z których zbudowana jest wątroba. Więcej
Mniszek lekarski – czy pomoże wątrobie?
To kolejne zioło, po które warto sięgnąć, kiedy pojawi się problem. Doceniane jest przede wszystkim za właściwości ściągające i przeciwzapalne. Zalecane jest także przy osłabieniu czynności wątroby. Dodatkowo roślina ta może wspomagać naturalny proces odtruwania, za który odpowiedzialne są nerki. Oczywiście zawsze warto konsultować taką terapię z lekarzem specjalistą.
Karczoch zwyczajny – czy pomoże?
Tutaj bardzo cenne są liście i korzenie rośliny. A to dlatego, że zawierają cynarynę. Jest to związek, który ma działanie odtruwające zarówno dla wątroby, jak i dla całego organizmu. Sprawi, że obniży się poziom cholesterolu we krwi i jednocześnie usprawniona zostanie praca wątroby.