REKLAMA

Kawa zdrowa czy nie? Zdecydowanie tak, ale wyłącznie właściwie parzona

Kawa jest najpopularniejszą używką od ponad półtora tysiąca lat. Choć ówcześni nie robili z niej jeszcze naparów, żuli niepalone ziarna kawowe. Czasem z dodatkiem masła i soli robili  rodzaj koncentratu przydatnego w czasie długich wędrówek lub wyczerpującej pracy.

Wszystko zaczęło się w Etiopii, gdzie jak głosi legenda jeden z pasterzy doglądając kozy zaobserwował jak ze smakiem podjadały owoce kakaowca. Zaobserwował, że po takim p”posiłku” zwierzęta były wyjątkowo żywe i energiczne.  Toteż sam postanowił skosztować tajemniczych ziarenek.
Palenie nasion i zaparzanie wymyślili dopiero Arabowie około 500 lat później.  Do Europy kawa zawędrowała w XVII wieku a do Polski w XVIII, gdzie stała się obok herbaty ulubionym napojem.

Kawa zdrowa czy nie?

Od wielu lat krąży wiele sprzecznych informacji na temat tego czy kawa jest zdrowa czy nie. Chyba nie ma drugiego napoju budzącego tak wiele kontrowersji. Wiele obiegowych informacji jest niestety nieprawdziwych, nie popartych żadnymi dowodami, dlatego postaramy się zebrać wyłącznie solidnie oparte na faktach. Badania ostatnich lat niezbicie dowodzą, że kawa przynosi dużo więcej korzyści niż do tej pory myślano.Kawa jest zdrowa parzona pod ciśnieniem

 

Od dawna wiadomo, że właściwie parzona kawa spożywana z umiarem w ilości 1-2 filiżanek dziennie nie tylko nie szkodzi ale ma sporo korzystnych właściwości. Kluczowym elementem jest tu rodzaj kawy i sposób jej parzenia. Nie ma wątpliwości, że kawa rozpuszczalna jest szkodliwa dla zdrowia. Jest to produkt poddany wielu nienaturalnym procesom, zawiera szczególnie toksyczne trucizny, o czym pisaliśmy tutaj

♦♦♦

Dobrej jakości kawa ziarnista, świeżo zmielona, odpowiednio zaparzona pod ciśnieniem w tzw. makinetce (z wł. macchinetta del caffè) nie tylko wyśmienicie smakuje, ale wywiera niezwykle korzystne działanie na ciało i umysł.

Ziarna kawy zawierają naturalną kofeinę i 900 czynnych bioaktywnych składników. M.in białka, sole mineralne, kwasy organiczne, polifenole, witaminy między innymi PP, która powstaje w procesiepalenia ziaren. Niacyna, potas i magnez zawarte w kawie mają pozytywny wpływ na metabolizm glukozy, biosyntezę kortyzolu, tyroksyny i insuliny.

Niestety, większość z nich po kilku minutach od zmielenia ulatnia się wraz z aromatem. Z kolei jeśli zaparzymy kawę inaczej niż pod ciśnieniem, ta będzie odbierana przez organizm jako syntetyk. W efekcie będzie obciążać wątrobę i podrażniać układ nerwowy, tłumaczyła na jednej z prelekcji Beata Miłkowska.

A więc to sposób parzenia decyduje o tym czy kawa wyjdzie nam na zdrowie czy też odwrotnie. Jak już wiemy jak właściwie parzyć kawę, dowiedzmy się jakie korzyści niesie.

Kawa korzyści dla zdrowia
 • Kawa, a właściwie naturalna kofeina w niej zawarta aktywuje receptory dopaminy, stymuluje wydzielanie neuroprzekaźników, pobudza ośrodkowy układ nerwowy i korę mózgową, a przy udziale tłuszczów odbudowuje synapsy. [11]Dzięki czemu zwiększa sprawność myślenia, obniża zmęczenie fizyczne i psychiczne i polepsza nastrój. Ponadto wydłuża czas koncentracji podnosi możliwości skupienia uwagi, poprawia pamięć i zdolności logicznego myślenia. Działa stymulująco na ośrodki wegetatywne: oddechowy, naczynioruchowy i nerwu błędnego. Warto nadmienić, że wbrew obiegowym opiniom nasz organizm kofeiny nie magazynuje, ulega ona szybkiej biotransformacji i jest wydalana wraz z moczem.
♦♦♦
 • Kawa wspiera i buduje florę bakteryjną jelit. Jak dowiedziono mikroorganizmy jelitowe mogą z łatwością strawić błonnik z tak zaparzonej kawy i wygenerować energię dla ich wzrostu. Szczególnie 2 szczepy dzięki kawie uzyskują 60% wzrost w ciągu doby. [1]  Zaś odpady tego trawienia są w stanie niszczyć niektóre bakterie chorobotwórcze. Jest to niezwykle istotne, ponieważ nauczeni jesteśmy przyjmować probiotyki w kapsułkach, które każdorazowo obciążają wątrobę.
  Obydwa szczepy Bacteroides i Prevotella regulują procesy trawienne, dostarczają niektórych witamin i innych składników odżywczych, których organizm sam nie jest w stanie wyprodukować. Rozkładają kwasy żółciowe i związki uwalniane przez wątrobę potrzebne do wchłaniania tłuszczów, niszczą drobnoustroje chorobotwórcze i obniżają pH jelit, dzięki czemu wiele zarazków nie jest w stanie się tam utrzymać. Poza tym wydzielają kwas masłowy zapobiegając rakowi okrężnicy i zwiększają zdolność jelit do wchłaniania wapnia oraz przekształcania witaminy A spożywanej w warzywach. Jak mówią naukowcy, tych korzyści nie osiągniemy pijąc herbatę, która nie ma błonnika.
♦♦♦
 • Dobrze zaparzona kawa chroni i wspiera funkcje wątroby, zapobiega stłuszczeniu wątroby a nawet poprawia jej stan u chorych z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Chroni przed skutkami działania alkoholu i niektórych leków. [2] 
 •  Kawa zawiera najwięcej antyutleniaczy pośród wszystkich produktów [3], więcej niż kakao i zielona herbata. Razem z niacyną chroni komórki przed obumieraniem spowodowanym stresem oksydacyjnym. Ma to szczególne znaczenie obecnie kiedy jesteśmy narażeni na toksyczność wody z kranu, żywności i powietrza. Dzięki temu kawa opóźnia procesy starzenia.

kawa espresso właściwości

  • Kawa lekko przyspiesza czynność serca oraz na krótki czas zwiększa pojemność wyrzutową mięśnia sercowego, co w efekcie może objawiać się lekkim podwyższeniem ciśnienia tętniczego, ale jednocześnie wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych i lepsze ukrwienie, dotlenienie tkanek. Natomiast zwęża arterie w głowie zwężeniu, co ogranicza skłonność do migren. Naukowcy z Harvarda po 20 latach badań, które objęły kilkaset tysięcy osób doszli do wniosku, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób kardiologicznych, neurologicznych i samobójstw. [7]
  • Regularnie konsumowana kawa zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera [4], Parkinsona [5], cukrzycy typu 2 [6], zmniejsza nasilenie i częstotliwość ataków  astmy. [3]
  • Dobra wiadomość dla osób z nadwagą. Kawa pozytywnie wpływa na  procesy metaboliczne. Stymuluje zarówno rozkład tłuszczów w tkance tłuszczowej jak i wolnej glukozy, zwiększa przemianę materii i stymuluje wydzielanie soku żołądkowego co znaczenie przyspiesza proces odchudzania. [8] Oczywiście kawa bez mleka i cukru.
  • Poza tym kawa dzięki polifenolom ma zdolność do chelatowania jonów metali ciężkich, wiąże się to z ich usuwaniem z żywności i wody. Zmniejsza ryzyko wystąpienia raka  niektórych nowotworów w tym wątroby, prostaty i mózgu [9] i innych chorób [10]
♦♦♦

Składniki zawarte w ziarenkach kawy współdziałają ze sobą, co pozwala w różnoraki sposób wpływać na wiele procesów zachodzących w organizmie. Korzystnie lub nie – to już zależy od sposobu parzenia. Dobrym przykładem są Włosi, którzy piją bardzo duże ilości kawy, ale parzonej pod ciśnieniem.

Warto pamiętać nie tylko o sposobie parzenia, ale o rozsądnych ilościach i wszelkich ograniczeniach czy to wiekowych czy stanu zdrowia, aby podczas delektowania się smakiem i aromatem kawy doznawać jedynie przyjemnych wrażeń.

Bogusia della Porta

Ciekawe przepisy z kawą TU, i TU , kawa to również znakomity  kosmetyk, doskonały peeling kawowy TU i serum pod oczy TUTAJ

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MaksAndrzej Kurski Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Andrzej Kurski
Gość
Andrzej Kurski

Jeśli wszystkie informacje są tak rzetelne jak te o szkodliwości kawy rozpuszczalnej to może sobie darować te bzdury. Autor powtarza powielanie wielokrotnie mity o tym że w kawie rozpuszczalnej jest sama chemia a to kłamstwo. Współcześnie taki rodzaj kawy jest produkowany drogą usuwania wody w bardzo niskich temperaturach a nie poprzez reakcje chemiczne.

Maks
Gość
Maks

Andrzeju Kurski, zarzucając komuś kłamstwo wypadałoby podać jakiś dowód na swoją przeciwstawną tezę. Póki co najpopularniejsi producenci kaw rozpuszczalnych (pomijam nazwę znanej marki, by nie robić kryptoreklamy) nie bawią się w Twój sposób produkcji, by nie zwiększać jej kosztów, bo musieliby podnieść cenę i tym samym mniej zarobić, więc wolą zostać przy tanim „chemicznym świństwie” nazywanym „kawą rozpuszczalną”, co jest dla nich bardziej opłacalne. Potwierdzają to również eksperci żywienia, którzy – podobnie jak Autor – odradzają spożywanie wszelkich instant, w tym tzw. kaw rozpuszczalnych (no chyba, że Twoja wiedza do nich jeszcze nie dotarła, więc warto swoje rewelacje do nich… Czytaj więcej »

REKLAMA
%d bloggers like this: