REKLAMA

Arnika górska najlepsza na urazy, skręcenia, obrzęki – przepisy lecznicze

Arnika górska [Arnica montana] jest obecnie rzadko używana do celów medycznych.  Częściej jako składnik preparatów do cery z problemami naczyniowymi. Wyciągi z jej kwiatów wzmacniają ściany naczyń włosowatych bez trudności przenikając przez skórę.

Dzięki temu działaniu arnika znajduje  zastosowanie jako naturalny środek przy wszelkiego rodzaju urazach: obrzękach, zwichnięciach, skręceniach, krwiakach.  Zapaleniach ścięgien, bólach stawów, problemach skórnych, stanach zapalnych dziąseł i jamy ustnej. Duża zawartość tymolu ma działanie uśmierzające ból.

Arnika właściwości

Historia zastosowania medycznego jest dość długa. Pierwsze doniesienia pochodzą z rękopisów św. Hildegardy która leczyła nią stłuczenia, złamania, czyraki, owrzodzenia.

Arnika działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie.

  • Pobudza układ krwionośny i rozszerza naczynia wieńcowe
  • Obniża ciśnienie krwi, wzmacnia i uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych.
  • Łagodzi obrzęki, stany zapalne i bóle.
  • Hamuje agregację krwinek i powstawanie zakrzepów
  • Zmniejsza reakcje alergiczne,razem z krwawnikiem i rumiankiem działa antyhistaminowo

Wewnętrznie napary stosowane są do leczenia stanów zapalnych układu moczowego, zaburzeń układu krążenia, nadciśnienia i miażdżycy.  Wyciągi alkoholowe poprawiają krążenie skórne, obwodowe, w kończynach, wieńcowe i mózgowe. W połączeniu z innymi substancjami mogą poprawiać pamięć. Arnika  zawiera też składniki hamujące rozwój komórek nowotworowych.

 

arnika górska

Zewnętrznie stosowana jest dużo częściej. W postaci wyciągów wodnych i alkoholowych polecana jest przy bólach reumatycznych, urazach i kontuzjach. Szczególnie dobrze działa na bóle stanów kolanowych.  W jednym z testów klinicznych wykazano, że u 90% pacjentów cierpiących na bóle kolan wywołane stanami  zapalnymi nastąpiła znaczna poprawa w zakresie zmniejszenia bólu, sztywności kolan dzięki stosowaniu 2 razy dziennie żelu z arniką.

Arnika górska przepisy 

Wywar z arniki do stosowania zewnętrznego i wewnętrznego 
1 łyżeczkę ziela zalać szklanką wrzątku, odstawić pod przykryciem na 30 minut. Stosować do okładów, płukania gardła i jamy ustnej lub pić małymi łykami z dodatkiem miodu przy niewydolności krążenia i serca przez 14 dni.

Nalewka na rany, stłuczenia, bolące stawy
Do słoika wsypać  4 łyżki arniki,  4 łyżki suszonych płatków słonecznika, lub garść świeżych. Zalać 1/2 litra wódki. Pozostawić w ciepłym miejscu na 10 dni codziennie wstrząsając.  Po przecedzeniu stosować 1 łyżkę nalewki na 1/2 szklanki przegotowanej chłodnej wody w postaci okładów na chore miejsca.

Mieszanka przeciw żylakom o. Klimuszki 
Wymieszać w równych częściach koszyczki arniki, korę kasztanowca, kłącze tataraku, liść podbiału  i ziele drapacza. 5 łyżek mieszanki zalać litrem wody, gotować 10 minut, odstawić na 30 minut, przecedzić i nasączać odwarem czystą szmatkę, którą wieczorem należy okładać nogi. Zmieniać i tak długo robić kompresy aż się wyczerpie odwar.

Kompresy na wypryski 
Wymieszać w równych częściach koszyczki arniki, kłącze pięciornika, korę wierzby, korę dębu i koszyczki rumianku.
4 łyżki  mieszanki zalać 3/4 litra wody, gotować 5 minut, odstawić na 30 minut, nasączać czystą szmatkę odwarem i kłaść na chore miejsca

Przepis na doskonały olejek z 5 ziół na wszelkiego rodzaju bóle mięśni, stawów, nerwobóle, kontuzje i problemy skórne TUTAJ

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: