Prosty i w miarę szybki sposób na odkwaszanie organizmu
3 dniowe odkwaszanie organizmu z pomocą kaszy jaglanej jest idealnym sposobem w czasie chłodów na poprawę samopoczucia, pozbycie się uciążliwych dolegliwości, psychofizycznej odnowy organizmu, wzrostu energii i witalności. Dodatkowym pozytywnym efektem jest poprawa metabolizmu, zmniejszenie wagi i poprawa nastroju.
Można osiągnąć podobny efekt jak przy głodówce lub przy terapii sokami, ale bez towarzyszących efektów ubocznych to jest:
- wychłodzenia organizmu – kasza jaglana rozgrzewa organizm od środka
- uczucia głodu – kasza jaglana jest energetyczna i wysoko odżywcza
- spadku energii i okresowego spadku samopoczucia. Kasza jaglana dostarcza odpowiedniej porcji energii ale nie obciąża układu trawiennego i nie zabiera sił potrzebnych na pracę mózgowi
Proso medycyna chińska wysoko ceni za właściwości alkalizujące, czyli zasadotwórcze a także przeciwnowotworowe, wzmacniające energię życiową i nerki, regulujące funkcje przewodu pokarmowego i wspomagające leczenie cukrzycy.
Proso i jego obtłuczone ziarno czyli kasza jaglana są bogate w krzem i krzemionkę, zawierają m.in dużo żelaza, magnezu, witaminy z grupy E, K, PP, kwas foliowy, karoten, potas, wapń, cynk i fosfor.
Kasza jaglana dostarcza dużo łatwo przyswajalnych, ale i wysokoenergetycznych węglowodanów, sporo białka, odrobinę zdrowego, roślinnego tłuszczu, mnóstwo błonnika, w tym także nie trawionej celulozy, która przechodzi przez przewód pokarmowy jak miotła, wchłaniając wszystkie produkty fermentacji i poprawiając perystaltykę jelit.
W efekcie oczyszcza organizm z toksyn, nadmiaru śluzu i alkalizuje krew. Kasza jaglana nie uczula, nie zawiera glutenu.
Odkwaszanie organizmu – 3 dniowy detoks krok po kroku
Dzień pierwszy
Należy jeść wyłącznie kaszę jaglaną, bez żadnych dodatków, przypraw ani tłuszczy. W ciągu dnia pić dużo ciepłej wody.
Dzień drugi
Podobnie jak pierwszego dnia należy jeść kaszę jaglaną z dodatkiem gotowanych warzyw – marchew, korzeń i nać pietruszki i seler. Pić dużo ciepłej wody.
3 razy w ciągu dnia między posiłkami wypijać ten napój:
½ świeżo wyciśniętego soku z grejpfruta + sok z cytryny, dopełnić szklankę do pełna ciepłą wodą, można dodać odrobinę cynamonu lub imbiru o właściwościach rozgrzewających.
Dzień trzeci
Do kaszy jaglanej i warzyw dołączyć dobrej jakości tłuszcz np. olej lniany, oliwę z oliwek, prawdziwe masło oraz inne warzywa za wyjątkiem zawierających skrobię. A więc bez ziemniaków, grochu, kukurydzy, dyni itp
Oczywiście pić dużo wody.
Jak gotować kaszę jaglaną
Kaszę należy starannie opłukać pod bieżącą wodą, ok 2-3 minuty albo namoczyć na około godzinę zmieniając wodę – usunie to charakterystyczną goryczkę. Do gotującej się wody wsypać uprzednio namoczoną lub wypłukaną kaszę. Wody ma być 2 razy więcej niż kaszy. Gotować do czasu aż woda wsiąknie w kaszę, zajmuje to zwykle około 15 minut. Zdjąć z ognia. Nakryć pokrywką, przykryć ręcznikiem i zostawić w cieple na 10 minut by zaparowała.
Tak ugotowana kasza będzie miała lekko słodki, przyjemny posmak.
Ile tej kaszy na raz zjadać na śniadanie, obiad, kolacje?