Olej z ostrych papryczek jest smaczny i zdrowy. Świetnie się sprawdzi jako dodatek kulinarny i równocześnie lekarstwo do stosowania zewnętrznego.
10 świeżych możliwie najbardziej ostrych papryczek mogą być chili
2 szklanki oliwy z oliwek extra virgin, lub innego szlachetnego oleju tłoczonego na zimno
Sposób przygotowania:
Umyte i wysuszone papryczki drobno pokroić lub zmielić w maszynce do mięsa razem z gniazdami nasiennymi. Przełożyć do szklanego czystego i suchego słoika, zalać oliwą. Odstawić w ciemne, w miarę chłodne miejsce. Macerować 7-8 dni, codziennie wstrząsając zawartością słoika. Następnie zawartość przecedzić przez gęste sitko lub gazę i przelać do szklanej butelki.
Przy bólach reumatycznych, mięśni, stawów, nerwobólach – smarować wybrane partie ciała, omijając okolice śluzówek, rany, zadrapania, otarcia. W przypadku nóg, należy pamiętać aby po aplikacji założyć ciepłe skarpety lub rajstopy.
Olej ten mocno rozgrzewa, jednak nie parzy, rozszerza naczynia krwionośne, poprawia cyrkulację krwi, metabolizm komórkowy, działa silnie przeciwbólowo.
W kuchni można dodawać do sałatek lub innych potraw. Nie tylko dla uzyskania ostrzejszego smaku, ale dla także dla zdrowia… Olej z ostrych papryczek zawiera kapsaicynę – związek, który jak odkryli naukowcy z Uniwersytetu Nottingham, pobudza komórki nowotworowe do samozniszczenia, atakując ich mitochondria, nie uszkadzając przy tym komórek zdrowych.
To jest przepis na OLIWĘ – nie ojej – Z papryczkami ! Olej z papryczek to zupełnie co innego . Popularny i produkowany np na Węgrzech.
moze byc oliwa z oliwek moze byc olej np. lniany – nie ma znaczenia.
papryki tylko suszone?
Czy należy macerować w zamkniętym słoiku czy otwartym? Ma to jakieś znaczenie?