Apteka w twojej kuchni, Medycyna ludowa, Porady babuni, Właściwości i zastosowanie, Zamiast

Olejek kamforowy – lekarstwo i kosmetyk naszych babć

Olejek kamforowy - lekarstwo i kosmetyk naszych babć

Olejek kamforowy jest znany od czasów Imperium Rzymskiego.

Czysty, charakteryzuje się przyjemnym, kwiatowym zapachem z nutą drzewną. W dawnych wiekach był cennym składnikiem perfum i maści do balsamowania. Kamforę stosowano i olejek kamforowy stosowano leczniczo, do pielęgnacji ciała, włosów, jako konserwant i środek czystości.

kamfora olejek kamforowy

Czysta kamfora ma białą, krystaliczną postać. Musi być przechowywana w szczelnym opakowaniu. Łatwo zamienia się w gaz i „znika jak kamfora”.  Z czystej kamfory metodą destylacji pozyskuje się olejki kamforowe w kolorach białym, brązowym i żółtym. Ciemne używa się w przemyśle. Biały wykorzystuje się jako składnik maści, kremów, balsamów.

Cinnamomum camphora olejek kamforowy

Olejek kamforowy pozyskuje się z drewna cynamonowca kamforowego [Cinnamomum Camphora]. Drzewo musi mieć co najmniej 40 lat. Pozyskany olejek działa przeciwzapalnie. Jest składnikiem maści, mazideł i balsamów.  składnikiem maści parowych, mazideł i balsamów.

Olejek kamforowy

Nasze babcie nie wyobrażały sobie, by w domowej apteczce mogło zabraknąć olejku kamforowego. Przydawał się przy przeziębieniach, bólach mięśni, dla łagodzenia podrażnień skóry, zmniejszenia stresu i jako kosmetyk.

Najbardziej cenne składniki olejku: kamfora, terpenty, anetol, safrol, pinen i kamfen. Dzięki nim ma przenikliwy, chłodny zapach i lecznicze działanie.  Łagodzi podrażnienia, swędzenia, ból, przekrwienie tkanek i stany zapalne.

Olejek kamforowy - lekarstwo i kosmetyk naszych babć

W Rosji sowieckiej stosowano podskórne iniekcje roztworu kamfory w stanach ostrych. Często w leczeniu leczeniu zapalenia płuc, niewydolności serca i problemów z oddychaniem. Również przy utracie przytomności oraz zatruciach środkami nasennymi, lekami.

Nasze babcie używały przy przeziębieniach, bólach, do maści, kremów i kosmetycznie. Olejek kamforowy jest tani i ogólnodostępny aptekach i sklepach zielarskich.

Działanie olejku kamforowego
  • Antyseptyczne, dezynfekujące, oczyszczające, gojące
  • Pobudzające, napotne
  • Uspokajające, odprężające
  • Przeciwreumatyczne, przeciwzapalne
  • Przeciwskurczowe, przeciwbólowe, znieczulające
  • Przeciwnowotworowe[1]
  • Pielęgnacyjne dla skóry i włosów
Zastosowania olejku kamforowego

Wielkim zwolennikiem olejku był uzdrawiacz, śpiący prorok Edgar Cayce. Często powtarzał, że olejek kamforowy otwiera płuca, pory skóry i układ limfatyczny pomagając organizmowi wydalać toksyny.

Kaszel
Gotujemy kilka ziemniaków w mundurkach bez soli. Odlewamy kubek wywaru i dodajemy 20 kropli olejku kamforowego. Przy uciążliwym kaszlu wdycha się opary 5-10 minut.

Mazidło na infekcje 
Mieszamy objętościowo 2 części baraniego łoju, po jednej części olejku kamforowego i terpentynowego. W infekcjach bakteryjnych, wirusowych grypie naciera się stopy i łydki. Przy zakażeniach gronkowcem naciera się i masuje kręgosłup.

olejek kamforowy na co się stosuje

Katar, chore zatoki

  • Olejek kamforowy mieszamy z masłem. Smarujemy od wewnątrz nos.
  • Kompres. Mieszamy mąkę z miodem i kamforą. Formujemy małe placki. Okładamy chore zatoki wieczorem przed snem. Zabieg powinien trwać minimum godzinę.

Reumatyzm, artretyzm
Masujemy bolące stawy mieszanką olejku kamforowego z oliwą z oliwek.

Ataki astmy
Przy atakach duszności pomaga smarowanie pleców i dekoltu olejkiem lub spirytusem kamforowym. Dodatkowo opukuje się plecy złożoną w pięść dłonią.

Ból ucha
Natłuszczamy skórę wokół ucha i okolic zatok oliwą z oliwek. Nacieramy olejkiem kamforowym.  Można zakroplić na wacik i włożyć do ucha.

Olejek kamforowy na blizny

Edgara Cayce na blizny zalecał w połączeniu z oliwą z oliwek i mirrą. Po wymieszaniu łagodnie wmasowuje się w tkankę bliznowatą dwa razy dziennie. Po pewnym czasie skóra powróci niemal do pierwotnego stanu. Opcjonalnie można zastosować olejek kamforowy z masłem kakaowym i oliwą nicejską.

Trądzik
3 krople olejku kamforowego mieszamy z łyżeczką oleju kminkowego. Nakładamy rano i wieczorem. Mieszankę można wykorzystać do maski wymieszanej z glinką kosmetyczną na papkę. Nakłada się na problematyczne miejsca, czas zabiegu 15-20 minut.

Maseczka dla cery tłustej
Mieszamy po łyżce kefiru, płatków owsianych z 3 kroplami olejku kamforowego. Nakładamy na 15-20 minut.

Maseczka na porost włosów
Mieszamy ubite białko z łyżką oleju sezamowego. Dodajemy kilka kropli olejku kamforowego,  rycynowego oraz 2 łyżki soku z cytryny. Nakładamy na włosy, przykrywamy folią, owijamy ręcznikiem. Trzymamy 20 minut.

Regeneracja rzęs
Mieszankę oleju kamforowego i rycynowego nakłada się na górne rzęsy. Kuracja trwa miesiąc, regeneruje rzęsy i przyspiesza wzrost.

5 1 vote
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
anonim
anonim
4 lat temu

Z tego co doświadczyłam olejek kamforowy nie pomaga na ból ucha. Tylko potęguje ból powoduje wręcz nasilenie bólu.

Mari
Mari
3 lat temu
Reply to  anonim

Dziwne… Mi zawsze pomoga na ból ucha.

Hanna
Hanna
2 lat temu

Potwierdzam – jest skuteczny. Używam olejku i jako leku i jako kosmetyku i jest skuteczny. Szkoda, że tak niewielu go stosuje.