REKLAMA

Wiosenne masło z liśćmi chrzanu i świeżymi ziołami

Masło z liśćmi chrzanu ma świeży, orzeźwiający smak i dosłownie rozpływa się w ustach. Kto nie skosztuje, nie uwierzy. Tak jak ja.
Niedawno podczas wizyty w rodzinnym domu moja mama zaproponowała, że ugości mnie jej nowym kulinarnym odkryciem. Przygotuje do śniadanie domowe masełko z chrzanem. Skrzywiłam się dyskretnie, bo przed oczami stanął mi obraz świeżego, delikatnego wiejskiego masełka sprofanowanego ostrym chrzanem ze słoika.

Zanim wyraziłam wątpliwości mama przyniosła z ogródka kilka młodych listków chrzanu i wyczarowała masło. Spróbowałam i smak mnie zachwycił.

Masło z liśćmi chrzanu

Na 100 gram masła potrzebujemy 2-4 listki chrzanu i szczyptę soli kamiennej. Wybieramy młode najmniejsze listki w kępce. Mają delikatniejszy, dużo mniej ostry smak. Dodają świeżości i orzeźwienia. Myjemy, osuszamy i drobno siekamy. Ucieramy z wcześniej wyjętym z lodówki miękkim masłem z odrobiną soli kamiennej. Fantastycznie smakuje z domowym chlebem na zakwasie.

masło ze świeżymi ziołami

Prawdziwe wiejskie masło jest najlepszym przyswajalnym źródłem witamin A, D, E, K. Najcenniejsze w nim są kwasy tłuszczowe, które poprawiają funkcjonowanie układu hormonalnego, serca, stawów. Masło wzmacnia śluzówki i ścianki jelit, poprawia przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jest jednym z ulubionych pokarmów naszych dobrych bakterii.

Liście chrzanu zawierają duże ilości  witamin w tym A, C, B i E i soli mineralnych. Glikozyd synigryna działa jak antybiotyk przeciw grzybom, bakteriom i wirusom. Związek ten jest naturalnym konserwantem.  Zawinięcie w liście chrzanu masła, ryb czy mięsa przedłuża ich świeżość. Dodając je do potraw poprawimy trawienie, przyspieszymy metabolizm i wzmocnimy odporność.  W liściach chrzanu jest  sporo siarki dla poprawy wyglądu włosów, skóry i paznokci.

Masła ze świeżymi ziołami

W podobny sposób masło ucieramy ze świeżymi ziołami: koperkiem, natką pietruszki, czosnkiem niedźwiedzim, podagrycznikiem, bazylią, miętą, szczypiorkiem. Dodajemy zioła, które mamy pod ręką i lubimy. Wzbogacą smak i dodadzą wartości. Zawsze świeże, z suszonymi nie smakuje. Jeśli nie mamy prawdziwego wiejskiego masła zrobimy ze ….śmietany

Wiosenne masło z liśćmi chrzanu i świeżymi ziołami

Masełko z czosnkiem niedźwiedzim 

Do 400 g schłodzonej śmietany 30% dodajemy łyżkę świeżego, drobno posiekanego czosnku niedźwiedziego. Ubijamy mikserem tak długo aż oddzieli się maślanka. Zbieramy krupy masła w kulkę i odciskamy. W XIX wieku takie masło królowało w szwajcarskiej kuchni i jako lekarstwo. Wzmacnia serce i poprawia stan tętnic.

Wytworne masło ze świeżymi ziołami

200 g masła, 2 ząbki czosnku, po pół pęczka natki pietruszki i szczypiorku. Zioła drobno siekamy ucieramy z miękkim masłem, doprawiamy szczyptą soli, pieprzu i łyżeczką soku z cytryny. Uformowane w kulki lub wyciśnięte w porcyjki elegancko wygląda na stole podczas przyjęć.

Smacznego!
Bogusia della Porta

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: