REKLAMA

Czosnek niedźwiedzi najbardziej wszechstronną rośliną w działaniu

Wiosną w lasach bukowych i mieszanych zakwita czosnek niedźwiedzi [Allium ursinum] zwany dzikim. Swoja nazwę zawdzięcza legendzie o niedźwiedziach budzących się z zimowego snu. Ponoć wygłodniałe misie po wyjściu z gawry zaspokajają swój pierwszy głód liśćmi czosnku. I to dzięki nim szybko nabierają sił. Nic dziwnego.W dzikim czosnku jest 30% więcej łatwo przyswajalnego żelaza niż w pospolitym. Chociaż ma podobne właściwości to łagodniejszy dla wątroby i lepiej trawiony. Czosnek niedźwiedzi jest najbogatszą w siarkę rośliną w Europie.  Zawiera duże ilości adenozyny. Jest to substancja posiadająca jednocześnie właściwości witamin A, C, E i selenu. Jest jej 20 krotnie więcej niż w czosnku pospolitym.

Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi jest najbardziej wszechstronną rośliną w działaniu
 • Regeneruje florę bakteryjną przewodu pokarmowego po antybiotykach.  Zapobiega nadmiernej fermentacji i procesom gnilnym
 • Silnie pobudza system odpornościowy. Chroni organizm przed działaniem wolnych rodników
 • Jest naturalnym antybiotykiem. Zwalcza bakterie, wirusy, pasożyty, drożdżaki. Można stosować przy zatruciach
 • Doskonały w leczeniu Candida Albicans.  Niszczy błony komórkowe drożdżaków, co uniemożliwia im pobieranie tlenu
 • Reguluje ciśnienie stężenie cukru w krwi.  Polecany przy cukrzycy
 • Zapobiega sklejaniu się płytek krwi, zwapnieniom tętnić. Rozrzedza krew i poprawia cyrkulację w naczyniach krwionośnych
 • Wspomaga trawienie i metabolizm tłuszczów
 • Zapobiega chorobom serca i układu krążenia, nowotworom
 • Polecany przy nieżytach płuc, oskrzeli, astmie oskrzelowej, chorobach układu moczowego, jelit
 • Poprawia stan skóry, włosów, paznokci
 • Podawany w lewatywach z mlekiem likwiduje owsiki i glistę ludzką
 • Oczyszcza nerki, krew, jelita i oskrzela z flegmy. Odtruwa organizm z toksyn

przpisy z czosnku niedzwiedziego

Czosnek niedźwiedzi przepisy lecznicze

Herbatka z czosnkiem niedźwiedzim
Łyżkę suszonych liści zalać 200 ml wrzącej wody lub gorącego mleka.  Parzyć pod przykryciem 10-20 minut. Pić 1-4 porcje dziennie. Oczyszcza i wzmacnia organizm. Pomaga usuwać toksyny, bakterie, drożdżaki i pasożyty z przewodu pokarmowego. Stabilizuje krążenie i ciśnienie. Pomaga przy chorobach jelit, płuc (z mlekiem).

Przepis na zupę z czosnku niedźwiedziego. Odkaża przewód pokarmowy i regeneruje florę bakteryjną po antybiotykach

Nalewka na bezsenność, serce, porost włosów i zmiany skórne
Oczyścić i posiekać szklankę czosnku niedźwiedziego z cebulkami. Zalać 2 szklankami alkoholu 40%. Odstawić na 2 tygodnie w ciepłe miejsce.Po przecedzeniu zażywać 4 razy dziennie 10-15 kropli rozcieńczonych w wodzie na serce i bezsenność. Na włosy 15 kropli raz dziennie plus w cierać w skórę głowy co drugi dzień. Można stosować przy trądziku i stanach zapalnych skóry.

Czosnek w miodzie na oskrzela, dusznicę bolesną, krążenie i wzmocnienie
3 garście świeżych liści czosnku niedźwiedziego posiekać, skropić sokiem z całej cytryny. Wymieszać z kilkoma łyżkami miodu. Odstawić w chłodne miejsce na tydzień. Zażywać  raz dziennie 4 łyżeczki  w odstępie 1 minutowym powoli przeżuwając.

Marynata z czosnku na krążenie i wysokie ciśnienie
Kilka garści liści z łodyżkami posiekać, upchnąć ciasno w słoiku. Zalać oliwą z oliwek do pełna i posolić. 1 łyżeczka soli na pół litrowy słoik. Pasteryzować 7 minut. Marynowany czosnek niedźwiedzi stosować jako dodatek do potraw, oliwę jako przyprawę.

Masło dla zdrowia serca i tętnic
Do 400 g schłodzonej śmietany 30% dodać łyżkę posiekanego świeżego czosnku niedźwiedziego. Ubijać mikserem aż się oddzieli maślanka. Zebrać krupy masła w kulkę i odcisnąć. Takie masełko królowało w XIX wiecznej Szwajcarii jako lekarstwo i smaczny dodatek do potraw.

Czosnek niedźwiedzi w kuchni

Świeży dziki czosnek wykazuje najsilniejsze działanie, niestety w doniczkach nie chce rosnąć. O taką formę musimy postarać się sami. Jeśli nie kwitnie rozetrzeć listek w palcach by rozpoznać zioło.  Powinien wydzielić ostry zapach czosnku.  Można dodawać do sałatek, dań z jajek, wszelkich zup i sosów. Więcej przepisów TUTAJ

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: