Olejek gorczyczny niszczy bakterie oporne na antybiotyki zwłaszcza układu moczowego.
Zakażenia układu moczowego prawie wyłącznie wywołują bakterie (najczęściej E.coli), które dostają się do pęcherza przez cewkę moczową. Zdarza się, że bakterie przemieszczają się do nerek, ale jest to raczej rzadkością. Dzieje się tak w przypadkach przewlekłych, nie leczonych infekcji układu moczowego. Leczenie antybiotykami jest w małym stopniu skuteczne, gdyż w blisko 50% przypadków infekcje nawracają, a bakterie je wywołujące po pewnym czasie stają się odporne na antybiotyk. Ponadto antybiotyki poważnie osłabiają odporność.
Olejek gorczyczny jest znany od stuleci
Olejek gorczyczny od wieków wykorzystywała tradycyjna medycyna klasztorna. Korzystając z leczniczej mocy gorczycy, nasturcji i chrzanu, a głównie z zawartych w nich olejków musztardowych z dobrym skutkiem radziła sobie z bakteriami atakującymi układ moczowy. Dziś potwierdza to nauka.
Wg badan opublikowanych w Arzneimittel-Forschung skutecznym środkiem jest olejek z wyciągów chrzanu i nasturcji. Stwierdzono, że połączenie ekstraktów z chrzanu i nasturcji, dwóch roślin z rodziny gorczycowatych zawierających olejek gorczyczny ma właściwości przeciwbakteryjne i może być skuteczne w leczeniu infekcji dróg moczowych i górnych dróg oddechowych. Trudno to uznać za odkrycie, potwierdza tylko mądrość naszych przodków. Tradycyjne sprawdzone sposoby są skuteczne i nie powodują skutków ubocznych.
Nasturcja większa [Tropaeolum maius] jest rośliną jednoroczną. W Polsce znana i ceniona jako roślina ozdobna. W stanie naturalnym rośnie w Peru i Ekwadorze. Przywieziono ją do Europy w XVI w. Wtedy nie zwrócono należytej uwagi na jej właściwości lecznicze. Dopiero w połowie XX w. zaczęto badać ją pod względem jej właściwości antyseptycznych. Wykryto, że spożycie już 5-10 g liści nasturcji powoduje wytwarzanie w organizmie substancji hamujących wzrost bakterii tyfusu, czerwonki, błonicy oraz niszczących drobnoustroje wywołujące zapalenie płuc.
Wyciąg z pestek winogron jest też efektywny w zwalczaniu infekcji dróg układu moczowego. Posiada właściwości przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe w leczeniu zakażeń. University of Maryland Medical Center zaleca stosowanie 100 mg lub 5 do 10 kropli płynnego ekstraktu trzy razy dziennie.
Olejek gorczyczny (Oleum Erucae) i inne naturalne sposoby na infekcje dróg moczowych
Poza olejkiem gorczycznym skuteczne zioła na zapalnie dróg moczowych i pęcherza to:
- Nagietek lekarski
- Rumianek pospolity
- Koper włoski
- Imbir
- Korzeń mahonii pospolitej
- Dziurawiec
- Tymianek
- Mącznica lekarska
- Krwawnik pospolity
- Żurawina
- Korzeń pietruszki, natka pietruszki
Z korzenia i natki pietruszki można przygotować domową miksturę skuteczną w przypadku nawracających infekcji układu moczowego PRZEPIS