Domowy salon kosmetyczny, Harmonia duszy i ciała, Leki z sadu i ogrodu, Porady

Wcieranie olejków eterycznych w stopy – zalety i korzyści

Wcieranie olejków eterycznych w stopy stosowano już w czasach biblijnych.

Maria zaś wzięła funt szlachetnego i drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi nogi
Ewangelia według św. Jana 12;3

Co prawda, niezmiernie rzadko stosowano do nacierania stóp akurat olejek nardowy, gdyż był i jest jednym z najdroższych olejków eterycznych.

W czasach biblijnych funt tego olejku kosztował tyle, ile wynagrodzenie za rok pracy, lecz samo wcieranie olejków eterycznych w stopy było powszechnie stosowane jako metoda na bolące stopy. Przy przemierzeniu olbrzymich dystansów pieszo, dolegliwości stóp występowały bardzo często.

Nie od dziś wiadomo, że olejki eteryczne mają szerokie zastosowanie terapeutyczne. Wiele testów klinicznych wykazało, że niektóre z nich skuteczniej niż antybiotyki niszczą bakterie i grzyby np. olejek z oregano, inne mają zdolność naprawy DNA i odwracają procesy nowotworowe.

Wcieranie olejków eterycznych w stopy, nie tylko odsuwa zmęczenie, relaksuje i przynosi ulgę zmęczonym stopom ale ogólnie pozwala poczuć się lepiej i przynosi korzyści zdrowotne z kilku powodów

Szybsze i lepsze wchłanianie

Na stopach znajduje się około 600 gruczołów potowych. Te na podeszwie stóp są największe.
Pozwala to na bardzo szybkie wchłanianie lotnych substancji i przedostawanie się do krwioobiegu. Już po 20 minutach od aplikacji aktywne substancje docierają do tkanek.

Podeszwy stóp i wnętrza dłoni są jedynymi miejscami na ciele bez gruczołów łojowych. Łój to substancja oleista spełniająca funkcję ochronne stanowiąc barierę przed bakteriami i substancjami obcymi.
Biorąc pod uwagę, że dłonie i podeszwy nie wydzielają łoju są zdolne do lepszego absorbowania olejków eterycznych.

Masaż punktów refleksyjnych
Na stopach znajduje się 72 tysiące zakończeń nerwowych, połączonych ze wszystkim organami, gruczołami i częściami ciała. Podczas wcierania olejku warto uciskać receptory, które pobudzą mechanizmy naprawcze w całym organizmie.
Odpowiednie punkty refleksyjne odpowiadają konkretnym narządom, jak na rysunku.

Dlaczego warto masować stopy

Brak ryzyka podrażnień
Skóra na podeszwach stóp jest mniej wrażliwa niż skóra reszty ciała, co pozwala wykorzystać bardziej „gorące” olejki np.  cytrusowe, oregano, cynamonowy, goździkowy, miętowy, tymiankowy ..bez obawy o ryzyko podrażnień.

Aspekt duchowo energetyczny

W starożytnych kulturach i niektórych do dziś, stopy były traktowane jako ważny element praktyk duchowych, obejmowało to obmywanie nóg, olejowanie stóp, uziemianie i praktyki medytacyjne na boso, zostawianie obuwia przed wejściem, co zapobiegało zostawiania negatywnej lub niechcianej energii w domu.

Energetycznie stopy reprezentują związek człowieka z ziemią, energetycznym podłożem, Matką Naturą. Zabiegani w naszym  codziennym życiu często zapominamy jak ważne to ma znaczenie dla życia w harmonii.

Zdjęcie obuwia i zanurzenie stóp w piasku lub miękkich źdźbłach trawy to niemal euforyczne doświadczenie przypominające nasz związek z naturą, ciało i umysł spowalniają i natychmiast pozwalają doświadczać bycia tu i teraz.

Automasaz stop

Podobny proces zachodzi podczas masowania stóp olejkami eterycznymi a dodatkowo aromat ulubionego zapachu zapewnia całkowity relaks ciała i umysłu.

Do masażu stóp wybierajmy naturalne olejki eteryczne o ulubionych zapachach lub na konkretne dolegliwości i tak np. w przypadku nadmiernego stresu i bezsenności świetnie sprawdzi się olejek lawendowy czy ylang-ylang, problemach gastrycznych miętowy, kardamonowy, goździkowy, w łagodzeniu alergii i problemach oddechowych sosnowy, oregano, eukaliptusowy, w bólach mięśni – rumiankowy lub oliwę świętojańską.

Inne zastosowania olejków eterycznych TUTAJ

UWAGA:

Przed aplikacją olejek eteryczny należy wymieszać z dowolnym olejkiem bazowym w proporcji 1:1 stopy powinny być umyte i dokładnie osuszone. Dla zapewnienia relaksu warto włączyć cicho spokojną muzykę, wyłączyć światło i zapalić świece.

 

 

4 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
eM uR
eM uR
7 lat temu

Ostatnio stosuje krem na stopy i naprawdę byłam zaskoczona, że masaż, który robi się samemu, może być tak przyjemny 🙂