Ciekawostki, Harmonia duszy i ciała, Profilaktyka, Warto wiedzieć

Dlaczego warto masować stopy

Dlaczego warto masować stopy?

Stopy to najbardziej brutalnie przez nas traktowane części ciała, którym poświęcamy najmniej uwagi. W ciągu życia uderzamy w nie kilkanaście milionów razy, każemy im codziennie dźwigać ciężar całego ciała.

Taka niewielka powierzchnia przyczepu do podłoża wystarcza byśmy utrzymywali i poruszali się w pionie, do tego amortyzator przeciążeń, który chroni wyżej położone części narządu ruchu, w tym kręgosłup.

 

Automasaz stop

Stopa ludzka składa się z 26 kości – to czwarta część wszystkich kości naszego organizmu, 33 stawów i 107 wiązadeł. Do kości w obrębie stopy przyczepionych jest 20 mięśni. Leonardo da Vinci malarz, wynalazca i znawca anatomii konstrukcję stopy nazywał arcydziełem natury.

Na stopach znajduje się 72 tysiące zakończeń nerwowych, podczas chodzenia boso po trawie, kamieniach, piasku lub masażu, uciskane są receptory przez co pobudzone zostają mechanizmy naprawcze w całym organizmie.
Odpowiednie punkty refleksyjne odpowiadają konkretnym narządom, jak na rysunku.

Dlaczego warto masować stopy

Masaż stóp można wykonywać samodzielnie, wystarczy kilkanaście minut przed snem.
Zabieg rozluźni spięte mięśnie, wzmocni stawy i wiązadła, zrelaksuje stopy, a poprzez pobudzenie receptorów usprawni funkcjonowanie całego ciała i wszystkich narządów.

Jak wykonać prosty automasaż stóp

W umyte, jeszcze lepiej wymoczone stopy delikatnie wmasować bardzo niewielką ilość oliwy z dodatkiem olejku np. miętowego.
Mocniej dociskając masować kostki wewnętrzną i zewnętrzną jednej stopy.
Następnie kciukiem wierzch stopy wzdłuż kości i kolejno, dosyć mocno naciskając łuki podłużny i poprzeczny. Można zabieg wykonywać kciukiem, krawędzią kciuka lub pietą drugiej stopy .
Kolejny etap to uciskanie i masowanie punktów receptorowych kciukami, zaczynając od palców kolejno aż do pięty.
Wystarczy króciutki masaż 2-3 uciski każdego punktu i szybkie przechodzenie do innych miejsc jeśli nie odczuwamy dyskomfortu.
Niektóre miejsca mogą być bolesne i w tych punktach trzeba więcej i dłużej pouciskać, bo oznacza to, że narządy odpowiadające danym receptorom są osłabione lub chore. Masując szukamy tych „słabych punktów” i im poświęcamy większość uwagi.

To samo powtórzyć na drugiej stopie.

Regularne wykonywanie masażu usprawni pracę całego organizmu, zrelaksuje ciało, obniży stres, poprawi krążenie krwi, zmniejszy obrzęki, poprawi sen i zregeneruje stopy.

UWAGA:
Od czasu do czasu dobrze jest zwiększyć obszar masażu aż do kolan.

2 1 vote
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments