Harmonia duszy i ciała, Medycyna ludowa, Sprawdzone efekty, Z rożnych stron świata

8 cudów tradycyjnej medycyny chińskiej – techniki automasażu

8 cudów tradycyjnej medycyny chińskiej techniki automasażu

8 cudów medycyny chińskiej to techniki samouzdrawiania wymagające jedynie podstawowej wiedzy, bez żadnego sprzętu. Wywodzą się z ponad 800 letniego przekazu zawartego w dziele „Osiem cudów świata”.

Zabiegi są całkowicie bezpieczne. Składają się z serii uniwersalnych masażów zdrowotnych wzmacniających cały organizm. Poprawiają krążenie, zapewniają dobre ukrwienie i dotlenienie narządów. U ich podstaw leży regulacja przepływów energii Qi i odblokowanie zastojów.

8 cudów tradycyjnej medycyny chińskiej techniki automasażu

W zdrowym ciele energia płynie równomiernie, przywracając balans trzeba mieć to na uwadze. Dłoń po skórze powinna przesuwać się gładko, spokojnie, bez zmiany nacisku. Od nas zależy słabsza lub silniejsza siła nacisku.  Delikatne głaskanie potrafi zdziałać cuda. Liczy się równomierność, nie intensywność.

Techniki Ainhoa czyli 8 cudów świata, są skuteczne w leczeniu stanów ostrych i przewlekłych. Dedykowane różnym schorzeniom od bólu karku, przez problemy trawienne, aż po nietrzymanie moczu i przeciwdziałanie siwieniu włosów.

Wszystkie są proste i skuteczne. Jednak musi być spełniony jeden warunek: trzeba je wykonywać regularnie. Najlepsza pora to rano tuż po przebudzeniu lub wieczorem przed snem.

8 cudów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Sucha kąpiel

Ten rodzaj automasażu wzmacnia cały organizm, poprawia krążenie, ukrwienie narządów, aktywizuje przepływ energii. Reguluje pracę systemu limfatycznego i narządów wewnętrznych.
Pocierając rozgrzewamy dłonie. Masujemy wierzch jednej dłoni, następnie drugiej kilkanaście razy. Kolejno ramiona, głowę, klatkę piersiową, nogi, kończąc na stopach. Zamiennie można stosować suchy masaż szczotką.

Masaż ucha

Ucho swoją budową przypomina płód w łonie matki. Wg medycyny wschodniej reprezentuje cały organizm. Jest na nim ponad 200 punktów akupunktury. Masażami i uciskami ucha leczy się schorzenia skórne, choroby autoimmunologiczne, stany zapalne, zaburzenia snu i pamięci, bóle stawów.

Tutaj technika jest trochę inna: Zatykamy uszy dłońmi. Palcami wskazującym, środkowym i serdecznym uderzamy rytmicznie 40 razy w tył głowy. Rytm uderzeń powinien być podobny do tempa własnego chodzenia.

Po wykonaniu ćwiczeń odsuwamy dłonie od uszu. Wkładamy palec wskazujący do ucha. Obracamy trzykrotnie tam i z powrotem. Ćwiczenie to powtarzamy 3 razy. Po czym masujemy ucho chwytając je między kciuk a palec wskazujący jak szczypce i uciskamy od góry do dołu. Szczególnie wyraźnie naciskamy płatki uszu, które odpowiadają głowie. Jest to punkt redukujący bóle migrenowe.

Ćwiczenie oczu

Chińscy lekarze oceniają stan narządów na podstawie oznak zewnętrznych. Oczy generalnie odzwierciedlają stan wątroby. Przy dolegliwościach ze strony oczu lekarze chińscy leczą jednocześnie oczy i wątrobę.  Ćwiczenia oczu wzmacniają mięśnie oczu,  nerw wzrokowy i wątrobę.oczy masaż

Można wykonywać w pozycji siedzącej lub leżącej. Utrzymujemy plecy i głowę prosto. Obracamy gałkami ocznymi po okręgu po 3 razy w prawo i w lewo.  Kierujemy wzrok w najwyższy punkt u góry, następnie najniższy punkt u dołu. Potem w prawo i lewo kilka razy.

Ćwiczenie zębów

Zęby są również bezpośrednio powiązane z nerkami, śledzioną, wątrobą i żołądkiem. Ćwiczenia zębów wzmacniają żuchwę i zęby, stymulują narządy wewnętrzne i układ trawienny. Delikatne uderzenia pobudzają mózg i rozjaśniają myślenie. Zamykamy usta, rozluźniając się w pełni. Stukamy zębami w równym tempie 40 razy.

Masaż nerek

Celem masażu jest ochrona nerek przed zimnem.  Nerki są wrażliwe na wahania temperatury, nie lubią wychłodzenia.

Masaż nerek harmonizuje krążenie krwi i energii, wpływa na ciepłotę i termoregulację.  Łagodzi bóle pleców, zapobiega bólom stawów i chorobom reumatycznym. Korzystnie działa narządy płciowe. Masażem można wyregulować cykle miesiączkowe, zredukować bóle.  Masażu nie powinny wykonywać kobiety w ciąży  ani osoby z ostrym stanem zapalnym w okolicy nerek.

Pocieramy dłonie o siebie aż do rozgrzania i przykładamy w okolicy nerek. Wyobrażamy sobie, że przyjemne ciepło z rąk przechodzi na plecy i lekko rozgrzewa nerki. Pozostajemy w tej pozycji 2 minuty, do oddania całej energii. Po czym kładziemy ręce w okolicy kości ogonowej i przesuwamy je tak wysoko jak tylko jest to możliwe w górę wzdłuż kręgosłupa.

Masaż brzucha

Podczas masażu brzucha stymulowanych jest jednocześnie pięć meridianów: żołądka, śledziony, nerek, wątroby i główny regulator przedni. Meridian żołądka i śledziony wzmacnia pracę układu trawienia i usprawnia pracę jelit. Zapobiega schorzeniom układu pokarmowego.

masaż brzucha Linia środkowa ciała jest miejscem przebiegu meridianu głównego regulatora przedniego, „szefa” wszystkich meridianów energii Yin. Kontroluje płyny, zaopatruje w nie wszystkie narządy.

Stymulując ten meridian wzmacniamy narządy płciowe i układ immunologiczny. Stymulując meridian nerek i wątroby regulujemy pracę pęcherza moczowego, zapobiegamy dolegliwościom okolicy podbrzusza.

Uwaga! Masaż  zapobiega wrzodom , ale jeżeli już są to go nie wykonujemy. Zabronione jest stosowanie przy zapaleniu wyrostka, otrzewnej i nowotworach w okolicy jamy brzusznej.

Kładziemy prawą rękę pod lewą piersią. Zgodnie ze wskazówkami zegara wykonujemy 40 dużych ruchów okrężnych na całym brzuchu. Następnie kładziemy lewą rękę pod prawą piersią i powtarzamy masaż 40 razy przeciwnie do wskazówek zegara. Ruchy powinny być płynne, spokojne, bez zmiany nacisku.

Masaż punktu Yongguan 

Zwany tryskającym źródłem jest pierwszym punktem meridianów nerek.  Meridian nerki biegnie od podeszwy stopy, poprzez wewnętrzną powierzchni kończyny dolnej, przez brzuch do obojczyka. Jego działanie odpowiada nazwie. Punkt Yongguan znajduje się pośrodku przedniej 1/3 części stopy. Chińscy lekarze w nagłych wypadkach stymulują  go w stanach nieprzytomności, zapaści i atakach padaczki.

Stopy są najbardziej oddalone od serca, objawy zaburzenia krążenia występują często w tym miejscu. Masaż „tryskającego źródła” poprawia krążenie krwi. Zapobiega obrzękom stóp, słabości naczyń, żylakom. Punkt na stopie, jak wszystkie inne poniżej kolan, ma potencjał zapobiegawczy i terapeutyczny. Działa również na dalej położone obszary.

Zapobiega stanom zapalnym nerek, wzmacnia wątrobę i oddziałuje na oczy. Łagodzi bóle brzucha, redukuje kaszel, chrypkę i bóle gardła. Działa uspokajająco przy kołataniu serca i  stanach lękowych.8 cudów medycyny chińskiej masaż

Kładziemy prawą stopę na lewym kolanie. Najwygodniej masować prawym kciukiem tak by dłoń obejmowała stopę. Kładziemy kciuk na punkcie „tryskające źródło” i wykonujemy 40 okrężnych ruchów na zmianę. Raz zgodnie ze wskazówkami zegara, a następnie przeciwnie.

Powtarzamy masaż na lewej stopie lewym kciukiem.

tryskające źródło masaż stopy

Na podstawie:
Chinese Massage and Acupressure,  Kuan Hin.  Osiem cudów masażu medycyny chińskiej.

4.6 5 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments