Ciekawostki, Porady, Terapie naturalne, Zamiast

Masaż uszu łagodzi ból, stres, wzmacnia i odmładza

Masaż uszu łagodzi stres, wzmacnia i odmładza

Masaż uszu jest bardzo prosty do wykonania, każdy go może robić sam, bez pomocy innych osób. Niby prosta rzecz, a przynosi ogromne korzyści dla ciała, ducha i umysłu. Wystarczy poświęcić chwilę, a odczujemy zdecydowaną poprawę.

Masaż uszu łagodzi stres, wzmacnia i odmładza

Wiele osób czerpie korzyści z masażu uszu, nawet nie będąc świadomym. Niektórzy dotykają, pociągają, bawią się uszami, gdy są zdenerwowani lub głęboko zamyśleni.  Mądrość ciała bezwiednie tak kieruje dłonie, by przynieść ukojenie czy rozwiązanie problemu.

Masaż uszu

Skóra uszu jest bardzo wrażliwa ze względu na dużą liczbę zakończeń nerwowych. Nerwy w uchu są połączone z ośrodkami nerwowymi mózgu, wysyłają sygnały w dół rdzenia kręgowego wpływając na całe ciało.

Medycyna wschodnia mówi, że  w uszach spotykają się wszystkie kanały energetyczne, według TCM meridiany yang połączone z yin. Definiuje uszy, podobnie jak stopy i dłonie, jako mikrosystem całego ciała, odwzorowujący wszystkie tkanki i organy.

punkty akupunkturowe uszu masaż

Małżowina ucha kształtem przypomina dziecko w łonie matki. Płatek ucha to odpowiednik głowy, a obrąbek biegnie tak jak kręgosłup małego człowieka. Według specjalistów od aurikuloterapii ta symbolika ma głębszy sens. Pomaga odnaleźć na uchu zakończenia nerwów odpowiadających za funkcjonowanie poszczególnych organów i części ciała.

Masaż uszu korzyści

Masaż uszu stymuluje zakończenia nerwowe. Poprawia krążenie, przepływ informacji poprzez neurony, uwalnia napięcie, rozluźnia przykurcze w obrębie głowy, twarzy, szczęk i szyi. Po krótkim masażu poczujemy przyjemne ciepło i poprawę humoru, bo pocieranie płatków uszu prowadzi do uwalniania endorfin. Ale to nie wszystko:

  • Masaż uszu pobudza krążenie krwi i energii w całym ciele. Według TCM rozgrzewa i wzmacnia energię nerek, które stanową bazę energetyczną naszych sił witalnych.
  • Stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, zmniejsza stres, niepokój.
  • Poprawia słuch, pracę mózgu, wzmacnia pamięć i koncentrację
  • Łagodzi migreny, bóle głowy, mięśni, karku, szyi
  • Rozluźniając napięcia wokół głowy i poprawiając mikrokrążenie wygładza twarz, odmładza
  • Wykonywany wieczorem relaksuje, pomaga przy bezsenności
  • Zwiększa dopływ energii do jelita cienkiego i grubego. Stymuluje metabolizm, co może pomóc w utracie wagi, oddziałując na całe ciało reguluje pracę organów.
Jak wykonywać masaż uszu

Kciukami i palcami wskazującymi łapiemy za płatki  i delikatnie uciskając pocieramy uszy po obwodzie. Kilka powtórzeń wystarczy by poczuć ciepło. Kolejno masujemy w środkowej krawędzi ucha i na zewnątrz skórę za uszami.

Chwytając uszy palcami pociągamy małżowinę do zewnątrz kilkakrotnie, w górę i w dół, odciągając od głowy, potrząsając by odczuć wibracje.

masowanie uszu, pociąganie, głaskanie, szarpanie

Na koniec warto rozetrzeć uszy po całej powierzchni okrężnymi ruchami dłoni.

Głębszy masaż według 8 cudów TCM

Zatykamy uszy dłońmi, natomiast palce: wskazujący, środkowy i serdeczny uderzają 40 razy rytmicznie w tył głowy. Rytm uderzeń powinien być podobny do tempa własnego chodzenia.

Po wykonaniu ćwiczeń odsuwamy dłonie od uszu. Wkładamy palec wskazujący do ucha. Obracamy trzykrotnie tam i z powrotem i  wyjmujemy. Ćwiczenie  powtarzamy trzykrotnie. Masujemy ucho także chwytając je między kciuk a palec wskazujący jak szczypce i uciskamy od góry do dołu, szczególnie wyraźnie naciskamy płatki uszu, które odpowiadają głowie, jest to miejsce regulujące bóle migrenowe głowy.

Punkt niebiańskie wrota

Punkt Shen Men zwany niebiańską bramą, znajduje się na szczycie trójkątnego dołeczka ucha. Wystarczy stymulować go około 60 sekund, uciskać palcem lub patyczkiem z zaokrągloną końcówką.

Shan Men punkt niebiańskie wrota

Wieczorem uspakaja umysł, zmniejsza niepokój i poprawia sen. Rano dodaje energii, wyostrza umysł, poprawia koncentrację. Łagodzi migreny, bóle, depresję, stany zapalne, infekcje, alergie, nawet pomaga uwalniać od nałogów.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments