Mudry – układy dłoni i palców przywracjące równowagę energetyczną

Mudry to określone gesty dłoni i palców o charakterze terapeutycznym, działające na polaryzację i przepływ energii w ciele. Wprowadzają równowagę ciała, umysłu i ducha.
Ich kolebką są Indie, gdzie od wieków stosowane są w celach uzdrawiających, obecnie znane na całym świecie. Według ajurwedy każdemu palcowi odpowiada jeden jeden z pięciu żywiołów.

  • Żywioł eteru – palec środkowy
  • Powietrza – palec wskazujący
  • Wody – mały palec
  • Ognia – kciuk
  • Ziemi – palec serdeczny

Mudry - układy dłoni i palców przywracjące równowagę energetyczną

Odpowiednie manipulowanie palcami równoważy przepływ energii, a każda choroba powstaje na skutek braku harmonii, nierównowagi energetycznej.

Kilka wskazówek jak wykonywać mudry

  • Przed rozpoczęciem należy rozluźnić nadgarstki i zrelaksować mięśnie dłoni
  • Ćwiczenia powinny być wykonywane obiema dłońmi
  • Mudry wykonuje się od kilku do kilkunastu minut, dwa lub więcej razy dziennie
  • Jednego dnia można wykonywać więcej niż jedną mudrę, oddziałując na kilka dolegliwości;
Mudry podstawowe

Gyan mudra wiedzy i mądrości

Prawdopodobnie najbardziej znana, często wykonywana podczas medytacji. Celem jest poprawa koncentracji i wyostrzenie pamięci. Stosuje się przeciwko dysharmoniom duchowym i wewnętrznemu nieporządkowi.

Gyan usuwa niepokój, przygnębienie, poprawia pamięć, zdolność koncentracji i przywraca  równowagę duchową. Regeneruje organizm. Podwyższa potencjał energetyczny. Pomocna przy zaburzeniach snu, trudnościach w skupieniu, depresjach i nadciśnieniu tętniczym.Gyan Mudra - mudra wiedzy i mądrości

Wykonuje się poprzez dotknięcie czubkiem palca wskazującego opuszka kciuka. Trzy pozostałe trzy palce są wyprostowane, ale nie napięte.

Apan vayu  mudra ratująca życie

Usuwa ból, silne kołatanie serca, objawy złego samopoczucia połączone z niepokojem i smutkiem. Może stanowić doraźną pierwszą pomoc przy zawale mięśnia sercowego.Apan vayu mudra - mudra ratująca życie

Palec środkowy i serdeczny są zgięte, opuszkami stykają się z kciukiem. Kciuk lekko uciska zewnętrzną stronę palca wskazującego. Mały palec pozostaje wyprostowany.

Pran mudra życia

Uważana za jedną  z najważniejszych ze względu na swoją zdolność aktywowania energii drzemiącej w organizmie. Wzmacnia energię witalną, poprawia samopoczucie, przywraca ufność we własne siły. Pomaga przy osłabieniu, zniechęceniu,  w przypadku chorób oczu poprawia ostrość widzenia.

Mudry pran mudra życia
Palec serdeczny, mały i kciuk są połączone. Pozostałe palce swobodnie wyprostowane.

Atmanjali mudra modlitewna

Wycisza, uspokaja umysł, wprowadza harmonię, równoważ prawą i lewą półkulę mózgową, wzmacnia psychicznie.

atmanjali mudra mudra modlitewna

Na wysokości czakry serca dłonie równo złożone, palce przylegają do siebie i są skierowane do góry, jak do modlitwy.

Vayu mudra wiatru

Pomaga w reumatyzmie, rwie kulszowej, drżeniu rąk i głowy. Należy ją stosować we wczesnych stadiach schorzeń. W przewlekłych chorobach wspiera się pran mudrą. Po zniknięciu symptomów choroby przerywa się stosowanie.

Vayu mudra - mudra wiatru

Zgięty palec wskazujący dotyka podstawy kciuka, pozostałe palce luźno wyprostowane

Prithvi mudra ziemi
Równoważy elementy żywiołu ziemi w organizmie –  masę ciała, krążenie krwi, trawienie i wchłanianie witamin. Działa korzystnie na węch, skórę, włosy i paznokcie.

Prithvi mudra mudra ziemi

Czubki kciuka i palca serdecznego lekko połączone, pozostałe palce wyprostowane.

Mudra vishuddha

Pomaga w chorobach układu oddechowego, gardła, oskrzeli, układu nerwowego, zaburzeniach mowy. Poprawia funkcjonowanie tarczycy.
Mudra vishuddha

Prawa ręka otwarta na na zewnątrz. Palce mały, serdeczny i środkowy zgięte, palec wskazujący wyprostowany. Wyprostowany kciuk przylega do palca wskazującego. Dłoń należy trzymać na wysokości szyi.

Varuna  mudra wody

Poprawia krążenie krwi, zmniejsza bóle mięśni. Usuwa nadmiar śluzu z organizmu. Pomaga w przywrócenie smaku, zmniejsza suchość w jamie ustnej. Stosowana w schorzeniach wątrobowych, kolkach i wzdęciach.

Varuna mudra - mudra wody

Zgięty mały palec prawej dłoni dotyka nasady kciuka. Kciuk go lekko przytrzymuje. Lewa dłoń obejmuje prawą. Kciuk lewej ręki położony na kciuku prawej.

4.2 5 votes
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: