REKLAMA

Sprawdź swój dominujący żywioł i brakujące elementy lub ich nadmiar

Żywioł przestrzeni (eteru), powietrza, ognia, wody i ziemi. Pięć żywiołów (elementów) od najbardziej subtelnego do najbardziej zagęszczonego jest podstawowym budulcem natury. Są esencją wszechświata i zarazem jedną z jego największych tajemnic. Te pięć żywiołów to nic innego jak energie istniejące w całej materii organicznej i nieorganicznej.

5 elementów, żywioł

Wiedza na temat pięciu żywiołów była szeroko rozpowszechniona i stosowana w praktyce w starożytnych kulturach. To na jej fundamencie bazują medycyny chińska, tybetańska, ajurwedyjska, praktyki szamańskie i medytacyjne. Mówią one, że człowiek jest mikrokosmosem natury, dlatego pięć żywiołów istnieje w każdym z nas. Nasza konstrukcja psychiczna,  pięć zmysłów, budowa ciała, stan emocjonalny, zdrowie wiążą się bezpośrednio powiązane z pięcioma żywiołami. Brak jakiegoś elementu, niedobór albo nierównowaga zakłóca siły życiowe, może zachwiać stanem psychicznym, doprowadza do choroby.
Każdy żywioł jak wszystko we wszechświecie ma w sobie zarówno aspekty pozytywne jak i negatywne. Ma moc tworzenia i destrukcji: szkodzi wszystko, co narusza równowagę, co występuje w nadmiarze lub czego brakuje.

W naszym ciele są nieustannie obecne wszystkie żywioły na poziomie fizycznym, energetycznym i emocjonalnym.  Do właściwego określenia jaki element dominuje, czego nam brakuje potrzebny jest bezstronny wgląd we własne życie.

Pięć żywiołów energetycznych

Żywioł eteru, przestrzeni

Przestrzeń jest pusta, nieporuszona, lekka, subtelna, bezforemna. Pozwala istnieć, przemieszczać się, komunikować. Przestrzenie ciała to usta, nos, układ pokarmowy, drogi oddechowe, brzuch i klatka piersiowa. Element przestrzeni daje psychologiczne poczucie wolności i spokoju, odpowiada z miłość i współczucie ale też za poczucie izolacji, pustki, brak ugruntowania, zagubienie, lęki. Na poziomie fizycznym odpowiada z obszary gardła, tarczycy, oskrzeli i górnej części płuc, organy słuchu i mowy. Eter odpowiada za słuch – nie tylko słyszenie dźwięków lecz słuchanie ze zrozumieniem. Im więcej żywiołu przestrzeni w ciele tym więcej zimna. Zmniejsza się gęstości materii między pustymi przestrzeniami ciała powodując choroby zwyrodnieniowe np. osteoporoza. Nierównowaga elementu przestrzeni może manifestować się zaburzeniami tarczycy, mowy, słuchu, gardła. Wg ajurwedy gorzki smak równoważy żywioł eteru.

Żywioł przestrzeni daje otwartość, lekkość, harmonię,  elastyczność równowagę. Człowiek z dominującym żywiołem przestrzeni to człowiek uniwersalny, przejawia w sobie zalety pozostałych elementów. Jest spokojny, zadowolony z tego co ma, nie czuje potrzeby działania (przestrzeń jest nieporuszona) żyje w zgodzie z całym światem. Brak elementu przestrzeni – brak połączenia z czymkolwiek, brak ugruntowania, zagubienie, frustracja często depresja.
Nadmiar elementu przestrzeni to niechęć życia tu i teraz, chęć tworzenie własnej przestrzeni, ucieczka w iluzoryczny świat np. gry, środki odurzające

Żywioł powietrza

Powietrze jest lekkie, bezforemne, przezroczyste, to ciągły ruch. Reprezentuje energią elektryczną – dzięki żywiołowi powietrza porusza się elektron. Będąc zasadą ruchu wyraża się ruchem- ruchy mięśni, bicie serca, rozszerzanie i kurczenie płuc, impulsy nerwowe i zmysłowe. Element powierza odpowiedzialny jest za oddychanie, trawienie, ruch perystaltyczne jelit, wydalanie, przepływ myśli, pragnienia. Na poziomie fizycznym odpowiada za obszar serca, klatkę piersiową, dolną część płuc, krążenie, grasicę, układ  immunologiczny.
Element nierównowagi powietrza w ciele prowadzi do wysuszenia skóry, problemów z ciśnieniem krwi, zaburzeń pracy płuc, suchego kaszlu, wzdęć, zaparć, letargu, bezsenności, skurczów mięśni, depresji
Żywioł powietrza daje radość, szczęście, pobudza. Wraz z żywiołem  przestrzeni odpowiada za lęki, obawy, zagubienie, nerwowość.
Człowiek z dominującym żywiołem powietrza musi być w ciągłym ruchu, chce doświadczać ciągłych zmian w życiu,  pracy, związków, przemieszczania się, ciągle szuka, zmienia zdanie, chwiejny jak wiatr. Za to łatwo się dogaduje, ma zdolności negocjacyjne, skłonny do ugody.
Brak elementu powietrza to wieczny smutek, zamartwianie się, brak ruchu, stagnacja. By wzmocnić żywioł powietrza potrzebny jest relaks i ruch na powietrzu, obserwacja nieba, przyrody, wdychanie zapachów, wąchanie kwiatów, oczyszczenie umysłu od nadmiaru informacji.

Żywioł ognia

Ogień jest gorący, suchy, świetlisty, aktywny, zmienny, jest energią emanującą. Poruszające powietrze wytwarza tarcie (ciepło). Na poziomie atomowym atom emanuje światło i ciepło w postaci fal kwantowych. W układzie słonecznym źródłem światła i ciepła jest Słońce. Nasz biologiczny ognień w splocie słonecznym reguluje temperaturę ciała i odpowiada za trawienie, wchłanianie i przyswajanie i energię życiową. Na poziomie fizycznym odpowiada za wzrok i system trawienny: żołądek, śledzionę, pęcherzyk żółciowy, wątrobę, trzustkę, dół pleców i wegetatywny układ nerwowy.
Nierównowaga elementu ognia to powolne trawienie i wchłanianie, gromadzenie toksyn, osłabienie, stany zapalne, gorączka (nadmiar) lub obniżona temperatura (niedobór), nadmierne pocenie.
Element nierównowagi ognia: objawia się gorączką, chorobami skóry, takimi jak zapalenie, zwiększoną oziębłością lub ciepłem w ciele, nadmiernym poceniem się, nadkwaśnością, powolnym trawieniem i wchłanianiem składników odżywczych, toksynami w organizmie, cukrzycą itp.

Żywioł ognia związany jest ze wzrokiem i światłem. Konieczny do dokonywania przemian, uważności, rozumienia, doceniania, umiejętności przebaczania sobie i innym. Odpowiada także za złość, nienawiść, zazdrość, krytycyzm, wygórowane ambicje i rywalizację.
Człowiek z dominującym żywiołem ognia jest dynamiczny, twórczy, pełen wewnętrznego ciepła, troskliwy, chce poznawać świat poprzez doświadczanie, ale impulsywny, szybki w działaniu, często szukający mocnych wrażeń np: sporty ekstremalne.
Nadmiar elementu ognia to gniew, nienawiść, złość, skrajne emocje brak tego elementu to oziębłość, brak wrażliwości, nieczułość, egoizm, próba kontrolowania i manipulowania innymi.
By wzmocnić żywioł ognia można wpatrywać się płomienie, dotykać nagrzanych kamieni, wystawiać na słońce splot słoneczny. Nadmiar elementu ognia równoważą elementy ziemi, medytacje najszybciej działa krótkie ćwiczenie nauli – opis jak je wykonać TU

Żywioł wody

Woda jest płynna, dopasowuje się, jest rozpuszczalnikiem cząsteczek chemicznych. Elementy wody to płynne struktury w organizmie to cytoplazma, osocze krwi, surowica, limfa, ślina, płyn mózgowo-rdzeniowy, mocz, pot, łzy. Woda jest konieczna dla utrzymania życia, bez niej komórki nie przeżyją. Żywioł wody odpowiada za pracę nerek, układ wydalniczy, limfatyczny, odczyszczanie i odtruwanie organizmu.
Brak równowagi żywiołu wody powoduje suchość w ustach, pozbawia smaku, nadmiernie osłabia organizm albo manifestuje się przez powstawanie nadmiaru śluzu, flegmy, przeziębienia, katar, obrzęki, problemy ze stawami, otyłość zaburzenia krzepliwości krwi lub zbytnie rozrzedzenie.

 

Żywioł wody odpowiada za płynność, harmonię, zadowolenie, miłość, współczucie, przynosi ukojenie ale i nadmierne pragnienia. Człowiek z dominującym żywiołem wody wszędzie czuje się dobrze, potrafi dopasować się do każdej sytuacji, ma poczucie satysfakcji ale szuka wygody, przyjemności, wybiera komfort kosztem stabilności. Brak elementu wody to pustka emocjonalna, dostrzeganie samych negatywów w życiu, poczucie ciągłego dyskomfortu i niewygodny. Tacy ludzie są wiecznie ze wszystkiego niezadowoleni, komplikują sobie i innym życie. Brak wody to również chłód emocjonalny, odczuwanie ciągłego napięcia. To też nadmierne wygodnictwo, lenistwo, uciekanie od rzeczywistości, „życie cudzym życiem” np. dorosłych dzieci, bohaterów seriali.
By zrównoważyć element wody należy unikać odwodnienia, jeść dużo warzyw/owoców koloru niebieskiego, fioletowego, czarnego, zwolnić tempo, podreptać albo popływać w wodzie, pochodzić na boso po rosie, wybrać się na spacer w deszczu, mgle.

Żywioł ziemi

Ziemia jest najbardziej stałym żywiołem, daje ciału strukturę i wytrzymałość. Elementy ziemi to stałe struktury w organizmie jak kości, chrząstki, paznokcie, zęby, włosy, skóra. W ciele fizycznym żywioł ziemi odpowiada za siłę, mocny kościec, kończyny, masę mięśniową i zmysł. Wraz z wiekiem człowiek stopniowo wytraca element ziemi, traci siły. Niedobór elementu ziemi odpowiada za kurczenie się, ogólne osłabienie, zmniejszenie masy kostnej, zesztywnienie kości, garbienie się, zapadanie klatki piersiowej, skurcze jelit, słabe, drżące mięśnie kończyn.

Żywioł ziemi daje ugruntowanie, pewność, stabilność, odpowiada za pracowitość, wytrwałość, cierpliwość, stałość, konsekwencje w działaniu, przebaczanie. Człowiek z dominującym żywiołem ziemi jest stabilny, godny zaufania, pracowity. Musi mieć dom, rodzinę i stabilną pracę inaczej czuje się niespełniony. Niedobór elementu ziemi to nadmierne lenistwo, roztargnienie, nieustabilizowanie w życiu albo brak sił, energii, wyczerpanie, ciągłe zmęczenie. Nadmiar to egocentryzm, narzucanie innym swojej wizji świata, sztywność w działaniu, małostkowość, niezgoda na kompromis, agresja, chamstwo a w związku z tym stałe poczucie winy, lęk przed oceną otoczenia.
Element ziemi pobieramy poprzez czakrę podstawy i stóp. Aby zrównoważyć ten element najlepiej chodzić boso po ziemi, piasku, trawie, siedzieć na trawie, przytulać się do drzew. Także prace w ogrodzie, kontakt z naturą, właściwie odżywianie, równowaga ruchu i odpoczynku.

Również życia człowieka podlega pięciu żywiołom. Dzieciństwo to rozwój fizyczny – dominują elementy wody i ziemi, dorosłość to aktywność i zmiany – element ognia, w starości biorą górę powietrze i przestrzeń.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: