REKLAMA .

Wdzięczność odmienia serce i wpływa struktury molekularne mózgu

Wdzięczność jest jak magnes. Im bardziej wdzięczny jesteś, tym więcej masz rzeczy, za które możesz być wdzięczny. Iyanla Vanzant

O tym jak ważne jest uczucie wdzięczności mówią wszystkie święte księgi i stare systemy filozoficzne. Wielcy mistrzowie duchowi, uzdrowiciele i lekarze medycyny wschodniej przekonują, że warto praktykować wdzięczność dla zdrowia duszy i ciała. Huna, starożytna wiedza Polinezyjczyków, uczyła wdzięczności i błogosławienia wszystkiego, cokolwiek chcieliśmy mieć. W kulturze zachodniej traktujemy temat z przymrożeniem oka. Słowo dziękuję traktujemy traktujemy powierzchownie.

Każdy inaczej traktuje wdzięczność

Są miejsca na ziemi gdzie ludzie są naprawdę wdzięczni za kawałek chleba czy szklankę czystej wody. Tymczasem my mając dach nad głową, wodę w kranie i dosyć jedzenia narzekamy. Mamy wszystko co potrzebne do życia a jednak nie potrafimy się z tego cieszyć. Skupiamy się na niedoborach, ciągle pragniemy czegoś więcej. Tylko że zdobywanie dóbr materialnych nie jest kluczem do szczęścia. Nowe buty, sukienka samochód mogą sprawić chwilową przyjemność. Szczęścia, które jest stanem wewnętrznym w ten sposób nie osiągniemy. Okazując wdzięczność – już tak.

wdzięczność zdrowie

Zbawienna moc wdzięczności

Wdzięcznością zajęła się nauka. Naukowcy pokazali, że uczucie wdzięczności dosłownie wpływa na strukturę molekularną mózgu i serce.
W badaniach prowadzonych m.in na UCLA wykazano, że uczucie wdzięczności ma wpływ na strukturę molekularną mózgu. Poprawia funkcjonowanie substancji szarej w mózgu i wypływa na centralny układ nerwowy. Czyni nas szczęśliwymi i zdrowszymi. Odczuwając wdzięczność jesteśmy spokojniejsi, bardziej odporni i mamy lepsze samopoczucie. [1]

Wiele badań wskazuje, że osoby które potrafią być wdzięczne są znacznie bardziej szczęśliwe i rzadziej zapadają na depresje. Do jednego z badań zrekrutowano 300 dorosłych z problemami psychicznymi, w tym osoby cierpiące na nerwicę lękową i depresję. Ochotników, którzy otrzymali wsparcie terapeutyczne, podzielono ich na 3 grupy.

  • Osoby z pierwszej grupy miały przez 3 tygodnie zapisywać powody do wdzięczności
  • Druga grupa zapisywała emocje i negatywne doświadczenia
  • Trzecia grupa nie prowadziła notatek

Po zakończeniu badań u osób z pierwszej grupy znacznie poprawił się stan zdrowia w porównaniu z grupą, która otrzymała tylko wsparcie psychologa. Najgorzej wypadła grupa osób, które notowały negatywne emocje i doświadczenia.

wdzięczności, uczucie wdzięczności, wpływ na zdrowie

Wdzięczność a serce

Prof. Paul Mills z uniwersytetu kalifornijskiego prowadził badania na pacjentach z bezobjawową niewydolnością serca. W rezultacie okazało się, że odczuwanie wdzięczności przełożyło na wymierne wyniki terapii. Wpłynęło na poprawę zdrowia, nastrój i lepszą jakość snu. U osób, które prowadziły dziennik dziękczynny przez 8 tygodni zapisując codziennie 3 rzeczy, za które są  wdzięczne danego dnia znacznie obniżyło się ryzyko zawału serca. Wynikało to z obniżenia organizmie poziomu prozapalnych białek i ustabilizowaniem rytmu serca. [2]

Uczucie wdzięczności:

  • uwalnia od toksycznych emocji
  • ma trwały wpływ na mózg
  • poprawia zdrowie serca, układu krążenia i systemu nerwowego
  • poprawia jakość snu, wzmacnia odporność, zmniejsza stany zapalne
  • wpływa na nastrój i samopoczucie

W jaki sposób praktykować uczucie wdzięczności?

Poprzez bycie uważnym. Jeśli nie poświęcimy czemuś uwagi to nie jesteśmy w stanie tego zauważyć. Możemy być wdzięczni za to że budzimy się w we własnym łóżku, możemy wziąć poranny prysznic, zjeść śniadanie. Możemy być wdzięczni za kwiaty, śpiewającego ptaka za oknem za otaczających nas ludzi. Dostrzeganie prostych rzeczy, które wcale nie są z założenia oczywiste i dane nam na zawsze zmienia perspektywę.  Robiąc to rano poczujemy się lepiej i pozwoli nam to zacząć dzień z bardziej pozytywnym nastawieniem. Wieczorem możemy zapisywać 3 rzeczy za które jesteśmy wdzięczni tego dnia.

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Tasioewa Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
ewa
Gość
ewa

fajny artykuł,ale proszę poprawcie tytuł 😉

Tasio
Gość
Tasio

Piękne i proste…trzeba tylko tego chcieć…BYĆ WDZIĘCZNYM….

REKLAMA .
%d bloggers like this: