Artykuły, Harmonia duszy i ciała, Porady

Mgła mózgowa – zioła i sposoby przywracające jasność umysłu

Mgła mózgowa jak pomóc naturalnie zioła

Mgła mózgowa to potoczne określenie pewnego rodzaju dezorientacji i braku skupienia. Mogą się pojawiać problemy ze skupieniem i zapamiętywaniem najprostszych rzeczy. Mimo dokładania wszelkich starań umysł spowija mgła.

Mgła mózgowa jak pomóc naturalnie zioła

Jasność umysłu jest jednym z kluczowych elementów utrzymania równowagi w życiu. Ma wpływ na podejmowane decyzje, działania, stan  psychiczny i fizyczny. Klarowny umysł, dobra pamięć, koncentracja, kreatywność nie tylko ułatwia utrzymać życie w harmonii i podejmować właściwe decyzje. Pomaga zachować wewnętrzną moc, harmonijny przepływ energii, a co za tym idzie – zdrowe ciało.  Zdrowie to stan homeostazy na każdym poziomie- równowaga ciała, umysłu i duszy.

Mgła mózgowa objawy

Coraz więcej osób w każdym wieku doświadcza mgły mózgowej, skutkującej rozproszeniem, zapominaniem, brakiem koncentracji, kreatywności, uczuciem przeciążenia. Natłok informacji, nadmiar bodźców zewnętrznych wywołuje stres. Odbija się na pracy komórek nerwowych, mózgu i całego sytemu.

mgła mózgowa objawy

Rozkojarzenie, dezorientacja, apatia, brak koncentracji, trudności z zebraniem myśli, skupieniem, analizowaniem to symptomy mgły mózgowej. Jednym słowem czynności poznawcze są ograniczone, co skutkuje ogólnym zmęczeniem psychicznym. Tak mózg sygnalizuje brak równowagi w życiu i pora temu zaradzić.

Najczęstszą przyczyną jest stres i napięcie nerwowe, przebodźcowanie, niedobór snu. Mgła mózgowa to nie koniec świata. Procesy te można spowolnić, nawet odwrócić, gdy pojawiają się zbyt wcześnie.

Jak działa nasz procesor?

Umysł jest narzędziem, którego używa świadomość by dostrzec podobieństwa i różnice, przetworzyć informacje i podjąć decyzje. Ma określony limit, w jakim jest w stanie przetwarzać spływające „dane”. Nie wszystkie są informacje są warte zapamiętania.  Nie można zapamiętać wszystkich treści, komunikatów, słów, obrazów, zapachów.  Dlatego mózg posiada pamięć roboczą, gdzie informacje przetwarzane. Tylko niewielką część magazynuje w pamięci długotrwałej, skąd możliwe jest ich odtworzenie. Zbyt duża ilość bodźców w krótkim czasie stwarza śmietnik  śmietnik w pamięci roboczej.

Ogrom informacji jakimi współczesny człowiek jest bombardowany  wypala mózg lub zasnuwa mgłą.  Umysł ludzki ewoluował w czasach kiedy wszystko toczyło się wolniej. Kilkaset, nawet kilkadziesiąt lat temu człowiek miał czas aby usiąść,  przeanalizować, pomyśleć  nad sprawami, zanim uległy zmianie. Było mnóstwo czasu na refleksję, główkowanie, podjęcie decyzji wyboru.

Nadmiar bodźców i mgła mózgowa

Czym szybszy przepływ informacji, tym trudniej wybrać. Mózg jest narzędziem mającym wykonać swoje zadanie. Kiedy nie może go wykonać  albo nie jest zdolny do podjęcia decyzji, bo nie wie co zrobić, włącza mechanizmy obronne. Dzień po dniu zalewany falą różnych treści traci umiejętność utrzymywania spokoju, ciszy, równowagi.

mgła mózgowa

Gdy w tym stanie pojawia się jakikolwiek problem do rozwiązania i podjęcie decyzji, umysł nie ma w sobie jasności, spokoju by objąć całościowo problem i wysnuć  konstruktywne rozwiązanie.  Rozkłada wszystko na czynniki pierwsze, próbuje budować układanki w ten sam sposób, jak zbierał codzienne informacje.  Zawiesza się jak komputer . Pojawia się  mgła mózgowa, problemy z koncentracją, pamięcią, zebraniem myśli, skupieniem. Nadmiar informacji z mediów tworzy bałagan w umyśle na wzór zagraconego pomieszczenia, gdzie nie można nic znaleźć.

Efektem ubocznym nadmiaru treści są natarczywe myśli, wyobrażenia, scenariusze nie mające nic wspólnego z rzeczywistością. Nieustanna analiza mniej lub bardziej prawdopodobnych wydarzeń, ciągła gonitwa myśli stają się codziennością. Stąd  rzeczywiste fakty, które powinny być rejestrowane w natłoku iluzorycznych obrazów są odrzucane. Człowiek nie jest w stanie zapamiętać gdzie zaparkował samochód, czy zamknął mieszkanie, wyłączył żelazko.

Jak przywrócić jasność umysłu?

Mgła umysłowa jest wynikiem nagromadzenia się toksyn fizycznych i energetycznych. Przestrzeń umysłu można porównać do akwarium. Gdy długi okres czasu nie będziemy go oczyszczać, woda zrobi się mętna, nieprzejrzysta. I odwrotnie, przy regularnym czyszczeniu będzie czysta i klarowna. 

Podobnie z umysłem. Toksyny, nadmiar treści, negatywne energie, myślokształty gromadzące się w głowie powodują stagnację i mrok. Zaciemnia to myślenie i sposób postrzegania świata. Od czasu do czasu głowa potrzebuje  przewietrzenia.

Jasność umysłu. Zioła i wskazówki na dobrą pamięć i koncentrację

Ograniczenie ekspozycji na treści i komunikaty zewnętrzne jest warunkiem koniecznym zmniejszenia stresu w umyśle. Zawsze mamy wybór co zrobić z wolnym czasem. Iść na spacer, przeczytać dobrą książkę czy scrollować ekran telefonu zaśmiecając umysł migającymi obrazkami i niepotrzebną treścią.

Pomocne są techniki relaksacyjne, które pomagają opróżnić umysł. Medytacje, taniec, praktykowanie uważności tu i teraz, skupianie  na oddechu.

Wsparcie ziołowe

Jest kilka kategorii ziół, które pomogą uporać się ze skutkami przeciążenia umysłu.

  • Poprawiające krążenie mózgowe, zwiększające przepływ krwi i dostarczanie tlenu
  • Odżywiające i chroniące komórki nerwowe
  • Poprawiający komunikację między neuronami
  • Uspokajające system nerwowy, wspierające nadnercza

Popularne zioła: miłorząb japoński, soplówka jeżowata , eleuterokok kolczasty  (zapętlenie umysłu).  Adaptogeny: liść damiana, cytryniec chiński, traganek, tarczyca, różeniec górski, witania ospała, żeń-szeń.

Zapętlony umysł

Są dwa rodzaje doświadczania mgły mózgowej, każde potrzebuje innego rodzaju wsparcia. Pętla to ruch, nadczynność vata dosha. Mamy tu nadmiernie aktywny, rozproszony, niespokojny, pędzący umysł, przypominający karuzelę. Brak zakotwiczenia, ugruntowania generuje niepokój i nerwowość.

Męczennica łagodzi niepokój, wprowadza emocjonalny ład

Zapętlony umysł to nie brak, a nadmiar myślenia, gdzie zatraca się klarowność. Ciągły ruch mentalny, powracanie do tych samych rzeczy, nieustanne zmartwienia, uwięzienie w przeszłości lub przyszłości, nieobecność w tu i teraz. Taki stan generuje nerwowość i niepokój. Wskazane są zioła, które pomogą uspokoić system nerwowy i umysł.

  • Męczennica świetnie się nadaje do mentalnego „bycia wszędzie. Pomaga  zatrzymać nadmiernie aktywny umysł, zakotwiczyć, uziemić. Wprowadza emocjonalny ład, łagodzi niepokój, nerwowość, bezsenność. Świetnie się nadaje Przepisy TUTAJ.
  • Tarczyca bocznokwiatowa wskazana w gorących stanach pobudzenia, nadreaktywności. Wskazana w stanach zapalnych gorąca, pobudzenia, nadreaktywności. Uziemia, łagodzi stres, odżywia układ nerwowy i pomaga ciału się rozluźnić. Kieruje energię życiową od w dół i do wewnątrz.

Dobrze je połączyć ashwaghandą, mlecznym owsem, świętą bazylią i dodać odrobinę lawendy.

Zimna mgła mózgowa

Ajurweda nazywa umysłem kapha. Zimna stagnacja, zastój, gdzie nic nie widać jak przy mgle. Potrzeba ziół stymulujących, rozpraszających wilgotną stagnację, poprawiających przepływ krwi do mózgu.

Brahmi koi nerwy, wzmacnia umysł właściwości Bacopa monnieri

  • Brahmi poprawia funkcje poznawcze, pamięć, koncentrację, kreatywność i jasność myślenia. Jej działanie koncentruje się na obszarze mózgu i systemu nerwowego. Działa jako adaptogen na nadnercza. Przepisy Tutaj 
  • Rozmaryn „oczyszcza głowę, czyni umysł przejrzysty i czujny”. Poprawia krążenie w mózgu, pamięć i pomaga się skoncentrować.
  • Gorzki, aromatyczny tatarak odmładza mózg i system nerwowy. Wskazany dla osób z mętnym, bagnistym, pogrążonym w stagnacji umysłem. Mającym potrzebę wyrażenia czegoś, co wykracza poza ich zdolność do komunikowania. Chwytają się myśli, ale nie są w stanie dotrzeć do sedna.
  • Szałwia pomocna przy doświadczaniu przytłoczenia, wzburzenia i złości. W osłabionych zdolnościach poznawczych, wyjątkowej ciężkości myślenia, wczesnych objawach demencji.
Inne przyczyny mgły mózgowej

By zachować jasność umysłu potrzebujemy „inteligentnego pożywienia”.  Naturalnej, nieprzetworzonej żywności z energią witalną.  Bogate w chlorofil ciemnozielone warzywa zawierają ważne dla mózgu witaminy i minerały. Warzywa i owoce o żywych kolorach fioletu, żółci, pomarańczowego dostarczą niezbędnych przeciwutleniaczy. Mózg, neurony i synapsy potrzebują stałych dostaw dobrych tłuszczów. Nieodpowiednie odżywianie lub zaburzenia pracy jelit mogą skutkować osłabieniem funkcji mózgu.

Według TCM mgła mózgowa ma związek z niedoborem Qi i krwi. Przy spokojnym trybie życia bez nadmiaru bodźców, warto zwrócić uwagę na pracę śledziony lub/i nerek.

5 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments