Szyszynka – o czym nam nie mówią a powinniśmy być świadomi

W głębi ludzkiego mózgu, w centralnej jego części znajduje się stożkowata bryłka wielkości ziarnka ryżu.  Ważąca zaledwie dziesiątą część grama szyszynka łac. glandula pinealis  przypominającą maleńką szyszkę jest jednym z najbardziej tajemniczych, do końca nie zbadanych gruczołów w ciele człowieka.

Szyszynka od wieków fascynowała uczonych, mistyków, filozofów na temat jej funkcji spekulowano już w starożytności.

Utożsamiano ją z tzw Trzecim okiem. Kojarzono ją z otoczoną aurą tajemnicy sferą doświadczeń człowieka. Tradycje mistyczne przypisywały szyszynce najwyższy potencjał duchowy. Uznawały gruczoł za swoistą „antenę”, dzięki której człowiek ma połączenie ze Stwórcą, wyższą świadomością, jaźnią.

Szyszynce przypisywano m.in :
 • możliwość postrzegania pozazmysłowego,
 • wyostrzoną intuicją
 • lepszą percepcję
 • połączenie z wewnętrzną, „rzeczywistą prawdą”

Ojciec anatomii grecki lekarz Herofilos twierdził, że szyszynka steruje przepływem myśli. Kartezjusz uważał, że kontroluje „przepływ sił duchowych”. 300 lat p.n.e Herofilos z Chalcedonu wykonując sekcję zwłok zauważył, że szyszynka jest najlepiej ukrwioną i odżywioną częścią organizmu.

Dobrze ukrwione narządy zwracały uwagę anatomów już od starożytności, sugerując zresztą słusznie szczególną wagę pełnionych przez nie funkcji.

Rene Descartes Traktacie o człowieku pisał o szyszynce:

Uważam, że ten gruczoł jest główną siedzibą rozumnej duszy i miejscem, gdzie powstają wszystkie nasze myśli. Powodem dlaczego tak uważam jest to, że poza szyszynką nie mogę znaleźć żadnej innej części w mózgu, która nie jest podwójna, lustrzana. Ponieważ widzimy tylko jedną rzecz dwojgiem oczu i słyszymy tylko jeden głos dwojgiem uszu, i krótko mówiąc nigdy więcej niż jedną myśl na raz, to koniecznie musi być tak, że wrażenia, które wchodzą przez dwoje oczu lub przez dwoje uszu i tak dalej, łączą się ze sobą w jakiejś części ciała, zanim zostaną rozpatrzone przez duszę. Teraz niemożliwe jest znalezienie takiego miejsca w całej głowie oprócz tego gruczołu, poza tym jest on umieszczony w najbardziej odpowiednio możliwym miejscu, pośrodku wszystkich wklęsłości, wspierany i otoczony małymi gałęziami tętnic szyjnych. Ponieważ jest to jedyna solidna część w całym mózgu, która jest pojedyncza, musi koniecznie być siedzibą zdrowego rozsądku” [1]

Decartes był jednym z nielicznych filozofów doświadczonych w wiwisekcjach i anatomii, którzy rzetelnie wskazywali na wyjątkową lokalizację szyszynki w mózgu i ukrwienie.

Ale szyszynkę znali już i opisywali Sumerowie, Egipcjanie, mitologie,  starożytne kultury i religie na całym świecie. Stąd szyszynka jest dobrze znanym symbolem w architekturze, sztuce i artefaktach.  Naukowcy zakładają, że  właśnie ten gruczoł był powodem, dla którego usuwano mózgi faraonów.

Wraz z nastaniem epoki oświecenia  rozwojem nauk przyrodniczych i nowoczesnej medycyny o szyszynce zapomniano.  Uczeni natchnieni światłem wiedzy opartej o materializm zgodnie ogłosili, że szyszynka nie pełni żadnej roli w ludzkim organizmie i podobnie jak wyrostek robaczkowy jest pozostałością ewolucyjną. Jak się jednak okazuje to właśnie starożytni nie mylili się co do samej istoty rzeczy – szyszynka pełni rzeczywiście szczególną rolę.

Jaką rolę pełni szyszynka ?

 • Szyszynka produkuje dwa hormony: melatoninę i dimetylotryptaminę czyli DMT.
  Jest związana z działaniem wielu innych gruczołów i hormonów.
  Naukowo dowiedziono, że kumuluje w sobie najwięcej serotoniny czyli hormonu szczęścia.

 

 • Wpływa na  na prawidłową pracę przysadki mózgowej, tarczycy i nadnerczy.
  Wraz z melatoniną bierze udział w uwalnianiu hormonu wzrostu, tarczycowego TSH, ACTH, kortyzolu, wazopresyny i oksytocyny.
  Bierze udział w rozwoju gonad. Hamuje przedwczesne wydzielanie gonadotropin.
  Zniszczenie szyszynki u małych dzieci powoduje ich przedwczesne dojrzewanie

 

 • Dzięki specjalnej szypule pozostaje w ścisłym kontakcie z kresomózgowiem, które jest zaangażowane w większość procesów fizycznych i umysłowych.
  Udowodniono, że ma kolosalny wpływ m.in na zmył  orientacji.

 

 • Nazywana trzecim okiem bo posiada cechy komórkowe przypominających ludzką siatkówkę.
  Podobnie jak oko ma soczewkę ogniskującą światło.
  Jest gruczołem wrażliwym na światło słoneczne.
  Pod wpływem światła produkuje melatoninę
  Steruje rytmem dobowym i zegarem biologicznym.
  Reguluje zasypianie, budzenie.
  Odpowiada za starzenie się komórek.
Ciekawostki

Zwapnienie szyszynki literatura medyczna wiąże z szeregiem chorób. Są to m.in zaburzenia snu, choroby Parkinsona i Alzheimera, schizofrenia, choroba dwubiegunowa, nerwowość, agresja [1], [2]

Jest to jedyna niezdublowana część mózgu. W szyszynce łączą się ze sobą wszelkie bodźce docierające umożliwiające właściwą percepcję i rozpoznanie.

Gruczoł zmieści się nieopodal kanałów płynu mózgowo-rdzeniowego, co umożliwia produkowanym przez nią wydzielinom przenikanie do najgłębszych zakamarków mózgu. Na dodatek zajmuje miejsce w pobliżu najważniejszych ośrodków emocjonalnych i czuciowych mózgu.szyszynka

Niektórzy badacze wyciągają wnioski, że szyszynka zarządza czymś, co już rządzi całą rzeczywistością. O ile jednak zwykłe oczy służą do poznawania świata materialnego, szyszynka daje wgląd w świat zmysłów. Trudno pchać się tam z mikroskopem czy laserem, dlatego zrozumienie wszystkich funkcji szyszynki do dziś wprawia naukę w stan zakłopotania.

 

Co niszczy szyszynkę ?
Fluor i neurotoksyny 
Na toksyczne działanie fluoru i związków rtęci najbardziej narażona jest pozbawiona bariery krew-mózg szyszynka, która je najbardziej kumuluje. Fluor dosłownie zwapnia gruczoł. Powoduje, że komórki szyszynki obumierają podobnie jak ma to miejsce przy marskości wątroby.
Z kolei związki rtęci osłabiają napięcie powierzchniowe między ściankami komórek szyszynki. Przeto szyszynka nie ma siły by wypuszczać i odbierać impulsy.  Fluor jest obecny w pastach do zębów, wodzie, żywności, lekach. Związki rtęci zawierają szczepionki np. Tiomersal, plomby dentystyczne, energooszczędne żarówki [2],
Kosmetyki i żywność
Toksyny z żywności pestycydy i konserwanty niszczą komórki szyszynki. Tak samo kosmetyki, gdzie ich jest wielokrotnie więcej.  Toksyny ze środków pielęgnacyjnych przedostają się do organizmu omijając układ pokarmowy, wątrobę i nerki gdzie chociaż częściowo mogą być zneutralizowane i wydalone.
szyszynka
Sztuczne światło
Szczególnie niebieskie sączące się z ekranów urządzeń elektronicznych hamuje uwalnianie melatoniny i zakłóca pracę szyszynki.
Promieniowanie elektryczne i  elektromagnetyczne
Dowiedziono, że kilka telefonów komórkowych, położonych obok ula wystarczy, aby pszczoły już nigdy do niego nie powróciły. Stają się skołowane, przelatują obok i giną z głodu. Nasze mechanizmy samosterujące w podobny sposób tracą siłę, tylko efekty nie są widoczne tak błyskawicznie. Pod wpływem promieniowania metale ciężkie w organizmie zaczynają działać jak antena. Patogeny bakterie, grzyby, wirusy szaleją i dla samoobrony dosłownie „strzelają” w nas toksynami.
Zaburzona praca szyszynki to osłabienie wielu funkcji fizycznych i znacznie węższa percepcja:
 • Znacznie słabsza koncentracja
 • Mniejsza klarowność umysłu
 • Słabsza kreatywność,
 • Zdolność właściwej oceny, wyciągania wniosków
 • Kojarzenia faktów i samodzielnego myślenia.
Idealne cechy „człowieka systemu”, podatnego na wszelkiego rodzaju manipulacje, kłamstwa medialne, propagandę, reklamę. Stałego klienta przemysłu spożywczego, farmaceutycznego, medycznego. Człowieka, którym łatwo jest sterować. Może właśnie dlatego tak bardzo zabiega się o szczepienia i powszechną fluoryzację w szkołach ?
Jak oczyścić szyszynkę ?
Przede wszystkim trzeba ograniczyć ekspozycję na fluor, rtęć i chemię z żywności i kosmetyków. Już samo ich odcięcie sprawi, że organizm sam powoli zacznie się oczyszczać. Istnieją też naturalne substancje, które przyspieszają ten proces np. chlorofil, związki zawarte w kolendrze, kakao  i….. słońce.  Ponieważ to szerszy temat, będzie omówiony w osobnym artykule.
4.6 9 votes
Article Rating

Możesz również polubić…

Produkty polecane dla Ciebie

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Trueman
Trueman
4 lat temu

„Jest to jedyna niezdublowana część mózgu” – a przysadkę mózgową widzieli??? 😛

Trueman
Trueman
4 lat temu
Reply to  redakcja

no zupełnie jak jelito – jest jelito cienkie i jelito grube, dwie osobne części spełniające zupełnie inne funkcje – ale to nie jest „zdublowaniem”, nie ma dwóch elementów stanowiących lustrzane odbicie siebie, więc nie ma tutaj żadnego „zależy jak na to patrzeć” 😀

Ann
Ann
4 lat temu
Reply to  Trueman

Przeczytaj co piszesz, nawet dziecko w przedszkolu powie ze mozg jak i pluca sa lustrzanym odbiciem mimo ze nie identyczne wiec nie czepiaj sie bezpodstawnie

%d bloggers like this: