REKLAMA

Tymianek z pietruszką poprawia pamięć i wzmacnia połączenia nerwowe

Tymianek z pietruszką roztarty w oliwie z oliwek czasem z dodatkiem innego zioła był popularną przyprawą w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Wówczas mieszankę nazywano przyprawą, która  illumina la mente czyli rozświetla, rozjaśnia umysł. Przyprawiano chętnie dania nie tylko dla smaku ale by poprawić pracę mózgu. Zawsze gdy zaczynała zawodzić pamięć lub trzeba było podjąć ważne decyzje wymagające jasności myślenia na stole pojawiał się ten zestaw przypraw.

Tymianek z pietruszką wzmacnia połączenia nerwowe

Okazuje się, że starożytni mieli sporo racji, tymianek z pietruszką rzeczywiście wpływają na poprawę pamięci. Naukowcy znaleźli w obydwu przyprawach  flawonoid – apigeninę,  która w znacznym stopniu poprawia pracę mózgu. W badaniu wystawiono ludzkie komórki macierzyste na działanie apigeniny. Po 25 dniach zaobserwowano , że przekształciły się one w neurony i zaczęły tworzyć między sobą silne połączenia. Bez udziału apigeniny ten proces nie zachodzi!

 

Apigenina wzmacnia połączenia nerwowe

Apigenina wzmacnia neurony, połączenia między neuronami i zwiększa liczbę komórek macierzystych, które przekształcają się w dorosłe neurony. Wpływa to zasadniczo na funkcje mózgu. Zapamiętywanie, uczenie się, koncentrację, przetwarzanie informacji i logiczne myślenie.  Apigenina strukturą chemiczną przypomina estrogeny. Zaobserwowano, że substancja ta ma zdolność wiązania się  z receptorami estrogenowymi, które odpowiadają za rozwój układu nerwowego, jego funkcje i plastyczność. Uczeni twierdzą, że zioła zawierające apigeninę mogą być pomocne przy leczeniu chorób neurologicznych w tym Alzheimera, Parkinsona oraz depresji i schizofrenii. Źródło: Science News

Apigenina w największym stężeniu występuje w tymianku i pietruszce, mniej w rumianku i czerwonej papryce.

Przepisy na poprawę funkcji mózgu i pamięci

Mieszanka na poprawę pamięci i koncentracji
Po 2 łyżeczki tymianku i natki pietruszki
Szczypta ostrej czerwonej papryki
Oliwa z oliwy dobrego gatunku
Zioła siekamy, ucieramy z oliwą i dodajemy do potraw lub dodatek do pieczywa.

Mieszanka dla osób chorych lub zagrożonych chorobą Alzheimera
Bierzemy w równych proporcjach tymianek, natkę pietruszki i rozmaryn
Oliwę z oliwy lub olej kokosowy
Zioła  siekamy i ucieramy z oliwą lub olejem kokosowym, dodajemy do potraw lub pieczywa.

Rozmaryn również poprawia pamięć i koncentrację, przynosi dobre efekty  w leczeniu choroby Alzheimera. Podobnie olej kokosowy, ale wyłącznie jeśli mamy do dyspozycji naprawdę dobrej jakości z kompletem kwasów tłuszczowych. Jeśli nie mamy pewności lepsza będzie oliwa z oliwek.

Mieszanka na chorych na demencję połączonych z miażdżycą naczyń
Po łyżeczki tymianku i natki pietruszki
4 ząbki czosnku
Oliwa z oliwek
Drobno posiekane zioła ucieramy jak wyżej i dodajemy do potraw.

Na bazie tych przepisów można tworzyć mieszanki z dodatkiem innych ziół np melisa , mięta na wyciszenie, uspokojenie i problemy przewodu pokarmowego.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: