Przyprawy, Właściwości i zastosowanie, Zdrowie na talerzu, Zioła

Domowe lekarstwa z tymiankiem – przepisy

Domowe lekarstwa z tymiankiem - przepisy

Przy przeziębieniach i infekcjach dróg oddechowych zawsze sięgam po domowe remedia z tymiankiem. Dzięki wysokiej zawartości olejków eterycznych szybko rozprawia się z wirusami i bakteriami.

Gdy tylko łapie mnie infekcja, wrzucam garść tymianku do garnka wrzątku i robię pod ręcznikiem inhalację. Przynosi natychmiastową ulgę, odtyka nos i zatoki, uśmierza ból gardła. Kiedy infekcja schodzi głębiej, staram się brać głębsze oddechy, by wprowadzić jak najwięcej leczniczych olejków do płuc.

Domowe lekarstwa z tymiankiem - przepisy

Im więcej olejków wprowadzimy w drogi oddechowe, tym więcej drobnoustrojów zostanie zniszczonych. Para wodna bez dwóch zdań, najpewniej i najszybciej doprowadza do je kontaktu.  Przy jakichkolwiek problemach z drogami oddechowymi można ziele wykorzystywać do kąpieli, płukania gardła i herbatek.

Tymianek Thymus vulgaris

Większość z nas używa ziela w kuchni. Kiedy zerwiemy świeży listek i zaczniemy przeżuwać uderza ostry aromatyczny smak. Działanie olejków lotnych, zwłaszcza tymolu i karwakrolu  w jamie ustnej  jest natychmiast odczuwalne. Aromatyczny, ostry, gorzki smak z wyczuwalną cierpkością, którą nadają garbniki jest doskonałym środkiem antyseptycznym na stany zapalne dziąseł, przyzębia i ból gardła.

Zwykle zbieram dziki tymianek, który ma zdecydowanie silniejsze działanie od ogrodowego. Aromat tych maleńkich listków jest niewiarygodnie mocny, ostrzejszy smak wskazuje, że w tej niepozornej roślince tkwi ogromna siła lecznicza.

Rodzimym siedliskiem jest obszar śródziemnomorski, gdzie tymianki dziko porastają twarde, skaliste gleby. Obecnie na całym świecie uprawia się setki odmian, z których większość można wykorzystać leczniczo. Wystarczy użyć zmysłów jako przewodnika. eśli roślina roztacza mocny aromat, jest pikantna, ostra w smaku, powinna być dobrym lekarstwem.

Domowe lekarstwa  z tymiankiem przepisy

Rozgrzewająca, rozpraszająca natura doskonale się sprawdza przy zimnej stagnacji, przy nadmiarze wilgoci, śluzów w drogach oddechowych. Dodatkowo tymianek ma też smak gorzki, stymuluje wydzielanie soków trawiennych, a właściwości przeciwdrobnoustrojowe działające na układ oddechowy, dezynfekują też górny odcinek przewodu pokarmowego.

Dzięki olejkom eterycznym i związkom fenolowym, tymianek ma działanie: antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwpasożytnicze, grzybobójcze, antyoksydacyjne, rozkurczowe, odkażające, wykrztuśne, żółciopędne, moczopędne. Ułatwia trawienie, reguluje pracę jelit, oczyszcza drogi oddechowe, działa korzystnie na serce i ciśnienie tętnicze, podnosi odporność oraz… wzmacnia połączenia neuronowe.

herbatka z tymiankiem

Herbatka z tymianku

Suszonego ziela 1-2 łyżeczki  zalać szklanką wrzątku.  Zaparzać 10 minut pod przykryciem, odcedzić i dosłodzić miodem. Pije się 2-3 razy dziennie, powoli wdychając aromat i delektując się smakiem. Można połączyć z szałwią, rozmarynem, lawendą, miętą, kwiatem bzu czarnego. Znakomite działanie ma macerat octowy z tymiankiem. Przepis na ocet czterech złodziei tutaj.

Ból i drapanie gardła, chrypka

Przy pierwszych objawach najbardziej pomocne są inhalacje. W herbatce dobrze jest połączyć z kwiatem podbiału, po łyżeczce zalać szklanką wrzątku, zaparzać 5 minut i dosłodzić miodem. Pije się 3 razy dziennie szklankę naparu.

Tymianek i szałwia płukanka

Po 3 łyżeczki tymianku i szałwii zalać 0,5 l wrzątku. Zaparzać kwadrans pod przykryciem, przecedzić. Rozcieńczonym płynem po połowie z wodą płukać
jamę ustną i gardło, nawet co godzinę, do ustąpienia objawów. Zastosowania:  stany zapalne jamy ustnej, gardła, angina, świnka. Napar działa antyseptycznie i antybakteryjnie.

Mikstura na kaszel i chrypkę
Zmielony tymianek wymieszać z miodem w proporcji 1:3. Zalać alkoholem: 2 części mieszanki, 1 alkoholu. Wymieszać. Przyjmuje się po łyżeczce 3–5 razy dziennie.
Na zapalenie oskrzeli i astmę
Do 0,5 l wrzątku wsypać po łyżeczce tymianku i babki lancetowatej. Odstawić pod przykryciem na 30 minut. Odcedzić i dodać plasterek cytryny. Pije się
3–4 razy dziennie możliwie gorące.

Nie bez przyczyny tymianek występuje w wielu przepisach kulinarnych różnych kuchni. To dlatego, że jego gorąca natura wspomaga trawienie, które wymaga dużo ciepła i energii. Każde zioło, które rozgrzewa organy trawienne, pomaga lepiej rozłożyć pokarm i przyswoić składniki odżywcze.

B. della Porta

Ekologiczny tymianek z dużą zawartością olejków eterycznych można nabyć w naszym sklepiku Tutaj 

5 2 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments